Panākts kompromiss ēnu ekonomikas mazināšanai
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija konceptuāli atbalsta grozījumus Publisko iepirkumu likumā atbalstītie grozījumi turpmāk tiktu atbalstīti tie uzņēmumi, kuri saskaņā ar nodokļu normatīvajiem aktiem veic paredzētos maksājumus budžetā no darba ņēmējiem aprēķinātās darba samaksas.
Foto: Panākts kompromiss ēnu ekonomikas mazināšanai; autors: Panākts kompromiss ēnu ekonomikas mazināšanaiSaeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija konceptuāli atbalsta grozījumus Publisko iepirkumu likumā atbalstītie grozījumi turpmāk tiktu atbalstīti tie uzņēmumi, kuri saskaņā ar nodokļu normatīvajiem aktiem veic paredzētos maksājumus budžetā no darba ņēmējiem aprēķinātās darba samaksas. Izmaiņas būtiski ietekmēs godīgo uzņēmēju konkurētspēju un samazinās iespējas tikt pie publiskā sektora pasūtījumiem uzņēmumiem, kas līdz šim nodarbojas ar dempingu uz darbaspēka rēķina, nemaksājot valstij nodokļus.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Ir panākts būtisks kompromiss, lai samazinātu ēnu ekonomiku. Ceram, ka ieviešot šos nosacījumus praksē, iestājoties par darba devējiem, kas nodrošina 70% valsts budžeta ieņēmumus, mums ļaus vēl vairāk palielināt valsts budžeta ieņēmumus. LDDK aicina valdību strādāt pie visaptverošas pieejas ēnu ekonomikas mazināšanai, kas veicinātu izeju no ēnu ekonomikas zonas, godīgu uzņēmumu vidū, sākot ar uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, beidzot ar pārskatāmām strukturālām reformām, kas turpmāk ļautu sekot līdzi maksāto nodokļu izlietojumam, attiecīgi radot motivāciju tos maksāt."
Jaunie grozījumi paredz mainīt kārtību pretendentu informēšanai par konkursa rezultātiem un sūdzību izskatīšanu, kā arī grozījumi papildināti ar prasību valsts un pašvaldību iepirkumos ņemt vērā par darbiniekiem nomaksāto sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēru. Ja lēmumu pieņems, turpmāk, lai varētu startēt valsts un pašvaldību iepirkumos, uzņēmumam saviem darbiniekiem būtu jāmaksā vismaz 70 procenti no darba ņēmēju vidējiem darba ienākumiem konkrētajā reģionā.
Līdz šim iepirkumu procedūrās nereti uzvarēja uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem oficiāli maksā neadekvāti zemas algas, kā rezultātā šie uzņēmumi nemaksā valstij nodokļus un sociālās apdrošināšanas iemaksas, tāpēc pasūtītājam var piedāvāt zemākas cenas nekā tie, kas par saviem darbiniekiem nodokļus un sociālās apdrošināšanas iemaksas maksā pilnā apmērā. Tādā veidā "likumpaklausīgie" un godīgie uzņēmumi zaudē klientus un apgrozījumu, bet valsts – ieņēmumus budžetā.
Citā gadījumā, lai piedāvātu zemāku cenu un uzvarētu iepirkumu procedūrā, ģenerāluzņēmēji nereti slēdz līgumus ar apakšuzņēmējiem, kuri, savukārt, nodrošina zemāku cenu uz tā rēķina, ka darbinieki tiek nodarbināti nereģistrēti vai par tiem netiek maksāti visi nodokļi un sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Ja likuma grozījumus atbalstīs Saeima, tad no iepirkuma procedūras turpmāk būtu izslēdzami tikai tie kandidāti un pretendenti, kuru nodokļu vai valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādi Latvijā vai valstī, kurā tas reģistrēts, kopā nav lielāki par 100 latiem. Šāds ierosinājums tapis, balstoties uz situāciju, kad pretendents tiek izslēgts no iepirkuma procedūras arī gadījumā, kad tā parāda apmērs ir tikai pāris santīmu vai latu. Maksātājam var objektīvu iemeslu dēļ īslaicīgi veidoties nodokļu parāds, tāpēc nelielā apmērā šādu parādu ir pamats uzskatīt par īslaicīgu un nenozīmīgu un izslēgt pretendentu tā dēļ nebūtu samērīgi.
Agnese Alksne
Latvijas Darba deveju konfederacijas
Korporatīvās sociālās atbildības un komunikāciju eksperte
Advisor of CSR and Communications
Employers' Confederation of Latvia
Adrese/Address Vilandes 12 - 1, Riga, LV - 1010
Talr./Phone +371 67325169
Mob.tel./Cell +371 29443666
Fakss/Fax +371 67224469
www.lddk.lv