building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1691
Nozares raksti32878
Par vēlmi būvēt jaunus lielus gaisa piesārņojuma avotus pilsētas piesārņotajās teritorijās : building.lv - par būvniecību Latvijā

Par vēlmi būvēt jaunus lielus gaisa piesārņojuma avotus pilsētas piesārņotajās teritorijās

Par vēlmi būvēt jaunus lielus gaisa piesārņojuma avotus pilsētas piesārņotajās teritorijās
Foto: Par vēlmi būvēt jaunus lielus gaisa piesārņojuma avotus pilsētas piesārņotajās teritorijās

Pirms gadumijas ziņu portāli izplatīja informāciju, ka AS "Rīgas siltums" kopā ar savu mazākumakcionāru (2%) SIA "Enerģijas risinājumi" ir piereģistrējis Rīgā jaunu uzņēmumu SIA "Rīgas BioEnerģija" ar mērķi būvēt Rīgā Daugavas labajā krastā jaunu lielas jaudas (100 MW) biokurināmā – koksnes šķeldas katlu māju.  

Paziņojums izraisīja neizpratni Rīgas enerģētikas aģentūrai (REA), kas, atbilstoši Rīgas domes apstiprinātajam nolikumam, vada un koordinē siltumapgādes, energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu izmantošanas jautājumus Rīgas administratīvajā teritorijā. Tikko 2014.gadā Rīgas dome (RD) tika apstiprinājusi 4 pilsētai nozīmīgus stratēģiskus pilsētas attīstības  politikas dokumentus, ko izstrādājušas trīs dažādas  RD institūcijas: Pilsētas attīstības departaments – "Rīgas pilsētas attīstības stratēģiju līdz 2030.gadam" un "Rīgas attīstības programmu 2014.-2020.gadam", REA – "Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plānu viedai pilsētai 2014.-2020.gadam", Mājokļu un vides departaments – 2014.gadā "Aktualizēto Rīgas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu 2011,-2015.gadam". Šie dokumenti visi norāda uz sarežģīto situāciju pilsētā ar gaisa piesārņojumu un neparedz nekādu jaunu lielu piesārņojuma avotu būvniecību, kas nav pieļaujams. Tieši otrādi, ņemot vērā, ka Latvija ir brīdināta vairākkārt par gaisa piesārņojuma normatīvu pastāvīgu pārsniegšanu Rīgā (slāpekļa dioksīds un mikroputekļi PM10), ES pret Latviju ir ierosinājusi pārkāpumu procedūru un Latvijai draud tiesvedība ar lielām soda sankcijām un prasību par stāvokļa normalizēšanu. Biomasas sadedzināšana ir saistīta gan ar slāpekļa dioksīda, gan mikroputekļu PM10 emisijām. REA neizpratni rada ne tikai sākumā minētā informācija un tas, ka AS "Rīgas siltums" galvenie akcionāri ir valsts un pašvaldība, bet arī papildus uzzinātais, ka bez jau minētās iecerētās katlu mājas Daugavas labajā krastā piesārņotajās teritorijās jau rosās arī citas privātstruktūras, kas būvēs EM reģistrētas koģenerācijas stacijas uz biomasu.

Lai saprastu, par ko ir satraukums, pietiek vērst uzmanību uz to, kā iedarbojas uz iedzīvotājiem minētā gaisa piesārņojuma pieļaujamo normatīvu pārsniegšana. Slāpekļa dioksīds maina cilvēkiem asins sastāvu un mazina imunitāti, veicinot dažāda rakstura, galvenokārt elpceļu un plaušu, saslimšanas, arī vēzi. Mikroputekļi PM10 izraisa sirds un plaušu slimības, arī vēzi. Piesārņojums samazina cilvēku dzīves ilgumu un palielina mirstību. Gan valsts, gan pašvaldības tiešs pienākums iedzīvotāju veselības interesēs ir viņu aizsardzība pret pieļaujamo piesārņojuma normatīvu pārsniegšanu.

Lai atrisinātu pilsētā radušos īpatnējo situāciju ar to, kā var veidoties darbības, kas vērstas pret iedzīvotāju interesēm, un kā rast risinājumu tā novēršanai, REA rosināja sasaukt 30.janvārī paplašinātu Rīgas pilsētas energoapgādes ekspertu konsultatīvās padomes sēdi, uz kuru uzaicināja ar ziņojumu arī jaunveidoto SIA "Rīgas BioEnerģija". Sēdē bez REA piedalījās arī daudz citu uzaicināto, tostarp  Ekonomikas ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta un Mājokļu un vides departamenta pārstāvji. Diemžēl, sēdē nepiedalījās uzaicinātie pārstāvji no VARAM un Regulatora institūcijas. Saruna bija principiāla, pie tam bez vides problēmām izgaismojās arī citi nopietni tehniski un ekonomiski jautājumi, kā eksistējošo siltumenerģijas jaudu liels pārpalikums jau šobrīd Daugavas labajā krastā; lielas investīcijas projekta realizācijai (45 milj. EUR), kuru atmaksa vismaz 50% apmērā kā valsts un pašvaldības daļa gulsies uz Rīgas iedzīvotājiem; lielāks kurināmā patēriņš jaunās katlu mājas darbības laikā par 30-40% katlu mājas saražotajam siltumam, salīdzinot ar kurināmā patēriņu šī paša siltuma daudzuma izstrādei šobrīd; nenovēršams elektrības cenu kāpums, ražojot atsevišķi elektroenerģiju Rīgas TEC kondensācijas režīmā un siltumu no TEC šai laikā izsviežot apkārtējā vidē utt. Diskusijas vērts bija arī fakts, ka pie katlu mājas idejas rašanās lielā mērā vainojama ir ilgstoši Regulatora institūcijas Rīgai pielietotā tarifu aprēķināšanas metodika, kas neņem vērā, ka pilsētā ievērojamu daļu siltumenerģijas saražo koģenerācijas režīmā. Tas kropļo tirgu un rada ilūziju, ka paveras plašs lauks biznesam.

Rīgas energoapgādes ekspertu konsultatīvā padome (REEKP), kā augsti profesionāla institūcija enerģētikas jomā, pēc  aktīvām debatēm ar paplašinātās sēdes dalībniekiem,  pieņēma lēmumu neatbalstīt jaunās katlu mājas veidošanu un sakārtot jautājumus, kas izraisījuši šādu rīcību.

 

Informācijas avots: www.rea.riga.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.