Pastiprināti kontrolēs būvobjektus, kuriem beidzies būvatļaujas derīguma termiņš
Turpmāk Rīgas pilsētas būvinspekcija pastiprināti pievērsīs uzmanību būvobjektiem, kuru būvatļauju derīguma termiņš beidzies vairāk kā pirms 6 mēnešiem, bet Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā nav informācijas par datu aktualizāciju vai būvobjekta reģistrāciju.
Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs skaidro situāciju: "Gadījumos, kad ir uzsākta būvobjekta ekspluatācija pirms nodošanas ekspluatācijā, īpašnieki ne tikai pārkāpj Būvniecības likumā noteikto, ka būvi var izmantot tikai pēc pieņemšanas ekspluatācijā, bet arī izvairās no nekustamā īpašuma nodokļu nomaksas. Tas ir administratīvi sodāms pārkāpums."
"Turpmāk būvinspektori veiks pārbaudes, lai noskaidrotu faktisko situāciju minētajos būvobjektos, kā arī tiks īpaši izvērtēti apstākļi, izskatot iesniegumus par būvatļaujas derīguma termiņa pagarināšanu, lai izskaustu mēģinājumus izvairīties no būvobjekta nodošanas ekspluatācijā, pagarinot būvatļaujas derīguma termiņu." skaidro Rīgas pilsētas būvvaldes Būvatļauju nodaļas vadītājs Jānis Belkovskis.
Šobrīd ir apzinātas būvatļaujas, kuru derīguma termiņš ir beidzies, bet to adresāti nav vērsušies Būvvaldē, lai ierosinātu konkrēto būvobjektu nodošanu ekspluatācijā vai pagarinātu būvatļaujas derīguma termiņu, kā arī pretēji Būvniecības likumā noteiktajam Būvvaldē nav reģistrējuši būvdarbu pārtraukumu un nav informējuši Būvvaldi par saviem nodomiem attiecībā uz būvdarbu turpināšanu.
Būvinspektori, konstatējot pārkāpumu, sastādīs pārkāpuma protokolu, ko nodos Rīgas domes Administratīvajai komisijai lēmuma pieņemšanai.
Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā noteikts, ka nekustamā īpašuma īpašniekam pie nosacījuma, ka būvdarbi būvobjektā ir pabeigti, ir pienākums sešu mēnešu laikā pēc būvatļaujas derīguma termiņa beigām ierosināt kadastra objekta reģistrāciju vai kadastra datu aktualizāciju Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā. Savukārt Būvniecība likums nosaka, ka būvi drīkst izmantot tikai pēc pieņemšanas ekspluatācijā.
Latvijas Administratīvā pārkāpuma kodeksa 152.6 pants nosaka, ka par normatīvajos aktos noteikto dokumentu neiesniegšanu būves vai telpu grupas reģistrēšanai vai kadastra datu aktualizēšanai Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā – uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 50,00 līdz 150, 00 latiem, bet juridiskajām personām – no 100,00 līdz 1 000,00 latiem.
Par patvaļīgu ēkas ekpluatāciju pirms nodošanas ekpluatācijā, tas ir, būvniecības noteikumu pārkāpšanu, Administratīvā pārkāpuma kodeksā paredzēta soda nauda fiziskajām personām no 50,00 līdz 1000, 00 latiem, juridiskajām personām – no 50,00 līdz 5 000,00 latiem."