building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19554
Nozares ziņas33011
Pašam sava elektrostacija (1. daļa) : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pašam sava elektrostacija (1. daļa)

Pašam sava elektrostacija (1. daļa)
Foto: Pašam sava elektrostacija (1. daļa)

Elektroenerģijas pazušana "izsit" no ierindas ne tikai visu sadzīvi, bet arī krietni pabojā mūsu nervus. Tālab, lai justos droši un komfortabli, ieteicams nodrošināties ar neatkarīgu elektroģeneratoru jeb elektrostaciju. Turklāt ģeneratori izmantojami ne tikai privātmājās elektroapgādes traucējumu laikā, bet arī jaunbūvēs, dodoties izbraukumos brīvā dabā un citviet.

Ģeneratora darbības princips

Visiem mobilajiem elektroģeneratoriem, kas tiek darbināti ar iekšdedzes dzinējiem, darbības princips ir līdzīgs. Galvenais dzinējs ir motors, kas izmantojot benzīnu, gāzi vai dīzeļdegvielu, griež ģeneratoru un ražo elektroenerģiju. Jo jaudīgāks dzinējs, jo iespējams iegūt lielāku elektrības jaudu.

Benzīna dzinējiem ir vieglāks svars, lētākas remonta izmaksas. Ar dīzeli darbināmie dzinēji ir skaļāki un to izplūdes gāzes ir nepatīkamākas, taču iekārtas darbmūžs ir ievērojami ilgāks.

Būtiska ģeneratora uzbūves sastāvdaļa ir centrbēdzes regulators, kas nodrošina stabilu spriegumu un nemainīgu motora ātrumu arī pie mainīgām slodzēm.
Atkarībā no ģeneratora tipa iespējams iegūt vienfāzes vai trīsfāzu spriegumu. Jaudas diapazons mobilajām vienfāzes iekārtām ir no 0.6 – 12 kW, bet trīsfāzu – no 4 – 15 kW.

Mājsaimniecības vajadzībām lielākoties pietiek ar vienfāzes spriegumu, bet trīs fāzes vairāk izmanto industriālie patērētāji. Tiesa, arī no trīsfāzu ģeneratora var iegūt vienfāzes spriegumu, taču jāraugās, lai patērētā elektriskā jauda nebūtu lielāka par trešdaļu no ģeneratora kopējās trīsfāzu jaudas, jo nesimetriska slodze starp fāzēm izraisa ģeneratoru tinumu uzkaršanu un sabojāšanos.

Kas jāzina pirms ģeneratora iegādes?

Pirms izvēlēties savām vajadzībām piemērotāko rezerves elektrostaciju, jāizrēķina mājsaimniecībā izmantojamo elektroierīču kopējā jauda. Jāievēro, ka to nevar aprēķināt tikai matemātiski sasummējot atsevišķās jaudas, bet gan jāņem vērā atsevišķu ierīču elektromagnētiskās īpašības. Iekārtām, kuru darbināšanai tiek izmantoti elektromotori vai transformatori, to palaišanas brīdī ir nepieciešama daudz lielāka jauda nekā pārējā darbības laikā. Šāda tipa iekārtas ir ledusskapji, veļas mašīnas, sūkņi, kompresori, ventilācijas kondicionēšanas iekārtas un elektroinstrumenti un metināšanas aparāti. Vienlaicīgi ieslēdzot vairākas šādas ierīces, patērētā elektroenerģijas jauda būtiski palielinās un neatbilstošas jaudas ģenerators var tikt pārslogots un bojāts.

Jāatceras, ka pilnā elektroiekārtas jauda var tikt norādīta gan kilovoltampēros (kVA) vai kilovatos (kW). Aprēķinot jaudu kilovatos, jāzina, ka 1kVA ir aptuveni 0.8 kW.
Savrupmājām, lauku piemājas saimniecībām speciālisti iesaka izvēlēties portatīvās elektrostacijas ar nelielu jaudu – 4 – 6 kW. Tas būs pietiekoši, lai nodrošinātu nepieciešamāko elektroietaišu darbināšanu, tai skaitā arī apkuri. Savukārt, ja mājas apkurei izmanto siltumsūkni, nepieciešams jaudīgāks ģenerators.
Ja ģeneratoru paredzēts izmantot tikai īslaicīgām avārijas situācijām, tad piemērotāka būs "sadzīves" klases benzīna dzinēja iekārta ar nelielu jaudu. Šāda tipa elektrostaciju dzinēja mehānisma mūža ilgums būs vismaz 500 darbstundas.

Ja nepieciešamā elektroenerģijas jauda ir līdz 10 kW un ģeneratoru paredzams izmantot regulāri (piemēram, būvlaukumā), tad jāizvēlas vai nu "profesionālās" klases elektrostacijas ar benzīna dzinēju vai arī dīzeļelektrostacija. Tā dēvēto profesionālo benzīna dzinēju darba mūžs ir 2500, ar dīzeļdzinēju – 5000 darbstundas.
Lai nodrošinātu elektroniski jūtīgu iekārtu darbību, jāizvēlas ģeneratora modelis, kas aprīkots ar automātisku sprieguma stabilizatoru (AVR), jo brīžos, kad tiek pieslēgts vai atslēgts kāds jaudīgs patērētājs, ģeneratora ražotais spriegums var svārstīties 10% robežās. Savukārt sprieguma stabilizators nodrošina sprieguma stabilitāti 1% robežās.

"Sadzīves" klases ģeneratoru degvielas tvertnes tilpums ir 3,5 - 5 litri un ar vienu uzpildes reizi tas darbojas apmēram 2 stundas. Savukārt, lai nodrošinātu ilglaicīgu mazās elektrostacijas darbību, tiek piedāvāti modeļi ar palielinātas ietilpības bākām -13 vai 26 litri, kas nodrošina darbu vismaz 12 stundas no vietas. Tiesa, šāda "ekstra" maksā par 10 – 15% dārgāk nekā ar standarta izmēra bāku.

Jāzina, ka nelielais elektrības ražotājs darbojoties rada troksni - ar benzīna dzinēju aprīkotie ģeneratori ap 80 – 90 decibelus, ar dīzeļdzinēju – līdz 100 un pat vairāk decibeliem. Tāpēc vietās, kur dažādu iemeslu dēļ ir jānodrošina noteikts trokšņu līmenis (kempingi, telšu pilsētiņas u.c.) vispiemērotākās ir klusinātās elektrostacijas, kuru cena gan ir 2 – 3 reizes augstāka par analogu "neklusinātu" iekārtu.

Atkarībā no modeļa mājsaimniecībā lietojams ģeneratoru svars ir no apmēram 30 – 80 kg, gandrīz visiem modeļiem var iegādāties papildu ritenīši, kas atvieglo tā pārvietošanu.

Turpinājums sekos.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA Energolukss

www.energolukss.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.