building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1717
Nozares raksti32887
Pētīs hidroloģiskos procesus Rīgas pilsētā un izstrādās rekomendācijas pilsētas teritorijas aizsardzībai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pētīs hidroloģiskos procesus Rīgas pilsētā un izstrādās rekomendācijas pilsētas teritorijas aizsardzībai

Pētīs hidroloģiskos procesus Rīgas pilsētā un izstrādās rekomendācijas pilsētas teritorijas aizsardzībai

Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ir noslēdzis līgumu ar SIA "Procesu analīzes un izpētes centrs" par pētījuma "Ar klimata pārmaiņām saistīto hidroloģisko procesu izpēte un prognozēšana Rīgas pilsētas teritorijā un rekomendāciju izstrāde Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai" izstrādi.

autors: Pētīs hidroloģiskos procesus Rīgas pilsētā un izstrādās rekomendācijas pilsētas teritorijas aizsardzībai
Foto: Pētīs hidroloģiskos procesus Rīgas pilsētā un izstrādās rekomendācijas pilsētas teritorijas aizsardzībai; autors: Pētīs hidroloģiskos procesus Rīgas pilsētā un izstrādās rekomendācijas pilsētas teritorijas aizsardzībai
Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ir noslēdzis līgumu ar SIA "Procesu analīzes un izpētes centrs" par pētījuma "Ar klimata pārmaiņām saistīto hidroloģisko procesu izpēte un prognozēšana Rīgas pilsētas teritorijā un rekomendāciju izstrāde Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai" izstrādi. Pētījums tiks izstrādāts departamenta realizētā un Eiropas Savienības LIFE+ programmas līdzfinansētā projekta "RĪGA PRET PLŪDIEM" (pilnais projekta nosaukums - "Rīgas pilsētas virszemes ūdeņu ietekmju novērtēšana, novēršana un ekoloģiskā stāvokļa uzlabošana") ietvaros.
Pētījuma galvenais mērķis ir izpētīt hidroloģiskos procesus - plūdus, intensīvus nokrišņus, vēja uzplūdus, krastu noskalošanos, būtiskas gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas un to ietekmi uz Rīgas pilsētas teritoriju, modelēt un novērtēt to risku nākotnē saistībā ar klimata pārmaiņām, kā arī izstrādāt rekomendācijas konkrētiem projektiem rīdzinieku aizsardzībai pret plūdiem.

"Šis apjomīgais pētījums ir viena no svarīgākajām LIFE+ projekta komponentēm, kas jau laikus ļaus apzināt plūdu draudus Rīgas pilsētas teritorijai. Savukārt balstoties uz pētījuma rezultātiem, tiks izstrādāts Plūdu riska pārvaldības plāns Rīgas pilsētai, kas ietvers nepieciešamos risinājumus un rekomendācijas, kā arī apskatīs dažādas finansējuma piesaistes iespējas to īstenošanai", uzsver Pilsētas attīstības departamenta direktora p.i. Gvido Princis.
"Hidrodinamisko un hidroloģisko modeļu attīstība – un pēdējos gados arī plašās iespējas šo modeļaprēķinu ģeotelpiskajai attēlošanai, ļauj Rīgas pilsētai izvirzīt ambiciozus mērķus applūšanas risku izvērtēšanā. Pētījuma ietvaros esam iecerējuši sasniegt būtisku novitāti šādu problēmu risināšanā, izmantojot par modelēšanas ieejas datiem ne vien vēsturiskās meteoroloģisko novērojumu rindas, bet arī reģionālo klimata modeļu sniegtās nākotnes klimata projekcijas. Optimistiski raugos uz projekta realizāciju jo Pilsētas attīstības departaments iepriekšējā sadarbībā ir pierādījis sevi kā kompetents un ieinteresēts pasūtītājs", papildina pētījuma izstrādātāju pārstāvis, Latvijas Universitātes vadošais pētnieks, fizikas doktors Uldis Bethers, viens no vadošajiem Latvijas zinātniekiem vides un tehnoloģisko procesu modelēšanas jomā.

Galvenie izpētes virzieni
Ar hidroloģiskās un hidrodinamiskās modelēšanas palīdzību tiks noteiktas applūstošo teritoriju robežas Rīgas pilsētā atbilstoši mūsdienu situācijai un vairākiem klimata pārmaiņu scenārijiem līdz šī gadsimta beigām. Nosakot applūstošo teritoriju robežas, tiks ņemts vērā jūras ūdens līmeņa maiņas vēja uzplūdu rezultātā, upju hidroloģiskais režīms (pali), kā arī HES darbība. Applūstošās teritorijas tiks sadalītas 6 riska zonās atbilstoši dažādām applūšanas varbūtībām (no 0,5%, līdz 50%). Tāpat tiks identificētas plūdu riskam un krastu erozijai pakļautās teritorijas īpaši stipru vētru gadījumā un prognozētas virszemes ūdens objektu krastu izmaiņas.

Pētījums ietvers arī informāciju par gruntsūdens līmeni, nokrišņu daudzumu un intensitāti, esošo lietus ūdens kanalizācijas un meliorācijas sistēmu, un prognozēm (gan mūsdienu situācijai, gan arī klimata pārmaiņām ilgtermiņā) par plūdu riskam un krastu erozijai pakļautajām teritorijām īpaši intensīvu nokrišņu, kā arī sniega kušanas un palu ūdeņu gadījumā.

Tiks veikta hidroloģisko procesu ilgtermiņa ietekmes analīze un iespējamo draudu apzināšana. Darba ietvaros tiks identificētas un novērtētas vietas Rīgas pilsētas teritorijā, kur hidroloģisko procesu ietekmē notiek krastu erozija, noteikti galvenie erozijas iemesli un attēlotas krastu erozijas skartās vietas kartē. Tāpat tiks novērtētas un raksturotas plūdu riskam un krastu erozijai pakļautās teritorijas katrā plūdu riska zonā gan no sociālā, kultūrvēsturiskā un saimnieciskās darbības, gan dabas aizsardzības aspekta un novērtēti plūdu izraisītie draudi. Kartē tiks atzīmēti objekti, kas hidroloģisko procesu ietekmē var radīt potenciālu apdraudējumu cilvēku veselībai un piesārņojuma draudus apkārtējai videi, kā arī aprēķināti iespējamie finansiālie zaudējumi.

Visbeidzot, balstoties uz iegūto informāciju, tiks izstrādātas rekomendācijas plūdu riska mazināšanas pārvaldības plānam un reāli priekšlikumi inženiertehniskiem risinājumiem Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai no applūšanas un krastu erozijas. Piemēram, dambju jeb aizsargvaļņu, aizvaru un slūžu rekonstrukcijai un būvniecībai, teritorijas uzbēršanai, lietus ūdens kanalizācijas un meliorācijas sistēmas uzlabošanai, kā arī krastu nostiprināšanai. Priekšlikumi inženiertehniskiem risinājumiem tiks izstrādāti ar vairākām teritorijas aizsardzības alternatīvām, un to efektivitāte un ietekme būs pamatota ar hidrodinamiskās modelēšanas palīdzību. Papildus, ja būs nepieciešams, tiks izstrādāti priekšlikumi nacionālās likumdošanas, kā arī Rīgas domes normatīvo aktu un teritorijas plānojuma grozījumiem.

Darbu izstrādes termiņš
Pētījuma izstrādātājs SIA "Procesu un vides analīzes centrs" tika izvēlēts atklātā konkursā. Līgums paredz darbus veikt 8 mēnešu laikā un tā summa ir Ls 69 400 (bez PVN).

LIFE programma ir Eiropas Savienības finanšu instruments, kas paredzēts dabas un vides aizsardzības jomas projektu atbalstam. Galvenais LIFE programmas mērķis ir sniegt ieguldījumu Eiropas Savienības vides politikas un likumdošanas izstrādē, papildināšanā un īstenošanā. LIFE programma ir uzsākta 1992. gadā, un līdz šim programmas ietvaros ir līdzfinansēti jau 3104 projekti visā Eiropas Savienībā, vides aizsardzībā ieguldot ap 2,2 miljardiem eiro. Pašreizējā programmas fāze - LIFE+ - uzsākta 2007. gadā un tiks īstenota līdz 2013. gadam.

RD Pilsētas attīstības departamenta
Sabiedrisko attiecību vadītāja Marija Ābeltiņa
67012916, 29231856, marija.abeltina@riga.lv
www.rdpad.lv, http://twitter.com/rdpad

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.