building.lv skaitļos

Lietotāji online45
Aktīvie uzņēmumi19067
Nozares raksti32977
Pilnveidos sabiedrisko pakalpojumu iepirkumu sistēmu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pilnveidos sabiedrisko pakalpojumu iepirkumu sistēmu

Pilnveidos sabiedrisko pakalpojumu iepirkumu sistēmu
Foto: Pilnveidos sabiedrisko pakalpojumu iepirkumu sistēmu

Lai sabiedrisko pakalpojumu iepirkumos nodrošinātu samērīgumu starp uzvarētāja, sūdzētāja un prioritāri - sabiedrības interesēm, operatīvāk sasniedzot kvalitatīvāku rezultātu, Valsts kancelejas vadītā darba grupa izstrādājusi konkrētus priekšlikumus – depozīta sistēmas ieviešanu un iepirkuma sliekšņu mazināšanu. Izstrādātie grozījumi Publisko iepirkumu likumā un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā tiks virzīti izskatīšanai valdībā jau tuvākajā laikā.


Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane norāda, ka priekšlikumi izstrādāti ciešā pārresoriskā sadarbībā ar visām ieinteresētajām pusēm – valsts pārvaldi, privāto sektoru, NVO u.c. "Publisko pakalpojumu patērētājs ir ikviens valsts iedzīvotājs, un iepirkumu sistēmai jākalpo sabiedrības interesēm, nevis pret to. Sabiedrībai ir tiesības saņemt kvalitatīvus, pieejamus un savlaicīgus publiskos pakalpojumus, kas pie pašreizējās kārtības praksē nereti netiek nodrošināts nesamērīgā iepirkuma sliekšņa un depozīta sistēmas trūkuma dēļ. Tāpat darba grupa kā svarīgu risināmu jautājumu iezīmējusi amatpersonu izglītošanu un kompetences paaugstināšanu, īpaši pašvaldībās, lai nodrošinātu valsts budžeta līdzekļu saimniecisku izlietošanu un godīgu konkurenci iepirkumos."

Viņa uzsver, ka citu valstu pieredze pierādījusi depozīta sistēmas ieviešanas efektivitāti, kas ļāvusi mazināt tā saukto ļaunprātīgo sūdzību iesniegšanu. Latvijā nepamatoto sūdzību skaits pēdējo gadu laikā būtiski pieaudzis, piemēram, 2012.gadā no 596 sūdzībām tikai 298 bija pamatotas, savukārt 2013.gadā no 567 sūdzībām pamatotas bija tikai 242. Līdzīgas depozītu sistēmas jau šobrīd darbojas vairākās ES dalībvalstīs.

Depozīta sistēma būtība paredz personai, kura vēlas iesniegt sūdzību IUB par iepirkumu, kura līgumcena ir sākot no 5 miljoniem eiro, samaksāt depozītu 0,05% apmērā no līgumcenas. Maksimālā depozīta summa būtu noteikta līdz 7000 eiro. Iemaksāto summu atmaksātu pilnībā, ja sūdzību IUB atzītu par pamatotu vai daļēji pamatotu. Depozīta sistēma varētu atturēt, piemēram, negodprātīgus konkurentus no nepamatotu sūdzību iesniegšanas un novērst situācijas, kad sabiedrība nevar iegūt pakalpojumu vai preci.

Tas pats attiecas arī uz iepirkumu sliekšņu mazināšanu, kas būtiski veicinās konkurenci, jo ļaus daudz lielākam uzņēmēju skaitam piedalīties konkursos, kā arī iepirkuma process būs atklātās un caurspīdīgāks, jo jāpublicē būs iepirkumi IUB mājaslapā jau pie daudz mazākas summas. E.Dreimane uzsver, ka jaunā kārtība veicinās iespējas objektīvi izvēlēties sabiedrības interesēm izdevīgāko piedāvājumu.

Sabiedrisko pakalpojumu iepirkumu slieksni attiecībā uz pakalpojumiem provizoriski paredzēts noteikt 150 000 eiro apmērā (līdz šim 400 000 eiro) un potenciāli 1 500 000 eiro būvniecības projektiem (līdz šim - 5 000 000 eiro) attiecībā uz būvdarbiem.

Vienlaicīgi E.Dreimane uzsver, ka sekmīgai un sabiedrības interesēm atbilstošu publisko iepirkumu norisei un rezultātam kritiski svarīga ir atbildīgo personu kompetence un godaprāts, t.sk., prasme un ieinteresētība novērst krāpnieciskas darbības, izvērtēt saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu u.c. Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) ir izstrādājis sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju "zemsliekšņu" iepirkumu vadlīnijas ar mērķi stiprināt labo praksi un izglītot atbildīgās amatpersonas pēc iespējas efektīvāk atpazīt un novērst negodprātīgas un krāpnieciskas darbības sabiedrisko pakalpojumu iepirkumos. Tiesa, ikdienas prakse apliecina, ka kompetence un profesionalitāte šajā jomā vēl būtiski jāstiprina.

Pēc Ministru prezidenta rezolūcijas 2012.gada nogalē Valsts kancelejas vadībā tika izveidota darba grupa Publisko iepirkumu sistēmas pilnveidošanai.

Pirmā reformas fāze noslēdzās 2013.gada 1.augustā, kad, saņemot politisko atbalstu, spēkā stājās grozījumi Publisko iepirkumu likumā, nodrošinot sešus būtiskākos risinājumus:

Birokrātijas mazināšanu, vienkāršojot procedūras un veicinot elektroniskas informācijas apriti;
Publisko iepirkumu sistēmas vienkāršošanu, palielinot cenu slieksni mazajiem iepirkumiem;
Atklātus iepirkumus, nodrošinot atklātību un caurspīdīgumu iepirkumiem ar vienkāršoto procedūru;
Nesamērīgu aizliegumu izskaušana, turpmāk konkursu dialogus attiecinot arī ārpus privātās un publiskās partnerības projektiem (PPP);
Risinājums situācijai, kad pieteicies tikai viens pretendents – arī šādā gadījumā drīkstēs slēgt līgumus, ja pretendents atbildīs konkursa prasībām un pasūtītājs varēs objektīvi pamatot, ka pieteikties varēja jebkurš.
Novērsta negodprātīgu pretendentu iespēja iegūt nodokļu maksātāju resursus – turpmāk pretendentus, kas nav pildījuši noslēgtos iepirkumu līgumus vai arī tos pildījuši nekvalitatīvu, varēs izslēgt no tālākas dalības konkursa, tādējādi ļaujot godīgiem uzņēmējiem iesniegt konkurētspējīgus piedāvājumus, no kā iegūs visa sabiedrība kopumā.   

Kompleksai publisko iepirkumu sistēmas efektivizēšanai, otrajā reformas fāzē valdības uzdevumā darba grupa izstrādāja grozījumus, lai pilnveidotu smagnējo un sarežģīto sabiedrisko pakalpojumu iepirkumu sistēmu – regulārās tikšanās darba grupa saņēmusi un izvērtējusi daudz dažādus priekšlikumus. Prognozējams, ka jau tuvāko nedēļu laikā priekšlikumu izstrāde tiks noslēgta un attiecīgi virzīta izskatīšanai Ministru kabinetā un, saņemot politisko atbalstu, Saeimā.

Darba grupā pie likuma grozījumiem strādā eksperti no Valsts kancelejas, Finanšu ministrijas, Tieslietu ministrijas, Satiksmes ministrijas, Zemkopības ministrijas, Iepirkumu uzraudzības biroja, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, kā arī no nevalstiskā sektora - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Ārvalstu Investoru padomes Latvijā un "Sabiedrības par atklātību – Delna".

Līdzšinējie publisko iepirkumu sistēmas uzlabojumi aplūkojami infografikā par Publisko iepirkumu reformu.

2014.gada 15.aprīļa Ministru kabinetā sēdē izskatītais informatīvais ziņojums par pasākumiem Publisko iepirkumu sistēmas uzlabošanai.

Signe Znotiņa - Znota
Ministru kabineta preses sekretāre
Tālr.: +371 28803639 / 67082919
E-pasts: Signe.Znotina@mk.gov.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.