building.lv skaitļos

Lietotāji online68
Aktīvie uzņēmumi19554
Nozares ziņas33011
Pilsētu apzaļumošana - viena no klimata uzlabošanas iespējām : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pilsētu apzaļumošana - viena no klimata uzlabošanas iespējām

Pilsētu  apzaļumošana - viena no klimata uzlabošanas iespējām

Pilsētas rada mūsdienu prasībām atbilstošus dzīves apstākļus un materiāli tehniskos priekšnoteikumus cilvēka saimnieciskajai darbībai. Taču pilsētu attīstība  ietekmē ne tikai cilvēka sociāli ekonomisko labklājību, bet arī dabas ekoloģisko  līdzsvaru. Ēku un inženierbūvju celtniecība rada būtiskas izmaiņas visos apkārtējo vidi veidojošos komponentos: gaisā, ūdenī, florā, faunā, augsnē. Pilsētu attīstības procesa tehnogēnās un fiziskās iedarbības faktoru kopums tiek uzskatīts  arī par vienu no cēloņiem mūsdienu globālajai ekoloģiskai problēmai – klimata  pārmaiņām.

Patlaban tiek novērota liela zinātnieku  viedokļu dažādība par gaisa temperatūras paaugstināšanās iemesliem. Neskatoties uz to, visu pašreizējo zinātnisko  nostāju pamatā ir atziņa, ka temperatūra pieaug. Viens no galvenajiem iemesliem tam ir cilvēku saimnieciskā darbība, kas izpaužas šādos veidos:
•     fosilā kurināmā dedzināšana elektrības iegūšanai, apkurei, dzesēšanas iekārtām un transportam;
•     mežu izciršana un to ekoloģisko  sistēmu izjaukšana, lai ierīkotu  lauksaimniecības zemes vai apbūvētu jaunas zemes platības;
•     pārmērīga mēslošanas līdzekļu  lietošana lauksaimniecībā;
•     atkritumu apglabāšana poligonos  u. c.

Mūsdienās lielākā daļa pasaules iedzīvotāju dzīvo pilsētvidē, ko raksturo pilsētas kā dzīves, darba un atpūtas vietas  pievilcību noteicošas pazīmes. Pilsētvides kvalitāte ir būtisks cilvēka garīgās  un fiziskās labklājības rādītājs. Zinātniskie pētījumi liecina – neskatoties uz  to, ka mūsdienu pilsētu iedzīvotāji augstu vērtē savu dzīves vidi, tieši pilsētās  koncentrējas arvien lielāks siltumnīcas  efektu izraisošo gāzu avotu skaits. Mūsdienu pilsētās tiek saražoti gandrīz 70%  no kopējā pasaulē radītā siltumnīcas  efektu izraisošo gāzu apjoma.
Klimata pārmaiņu nelabvēlīgā ietekme skar ne tikai pilsētu vidi, bet arī  pašus iedzīvotājus – viņu veselības  stāvokli, dzīves ilgumu un labklājību. Klimata kā sistēmas stabilitātes  izjaukšana palielina ekstremālo klimatisko parādību biežumu un to iedarbību uz mūsdienu pilsētām, kā arī  iedzīvotājiem (sk. 1. attēlu).

 

1. attēls
Klimata pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes uz pilsētu un tās iedzīvotājiem izpausmes formas
Avots: autora izstrādāts attēls



Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumiem, pēdējos gados vasaras periodos Eiropas  pilsētās arvien biežāk tiek novērots  pārmērīgs karstums, kad gaisa temperatūra pārsniedz vidējos rādītājus.  Mūsdienu pilsētas telpā dominējošās  asfalta, betona, tērauda un stikla virsmas, absorbējot un uzglabājot saules  enerģiju ilgāk nekā dabiskās virsmas,  vēl vairāk veicina gaisa temperatūras  paaugstināšanos apdzīvotās teritorijās.  Tādējādi gaisa temperatūra pilsētās  vienmēr ir augstākā nekā piepilsētas  teritorijās. Karstā un sausā laikā ūdens  līmenis pilsētu teritorijās esošajās  ūdenstecēs un ūdenstilpēs krītas, dažreiz pazeminoties zem kritiskās ekoloģiskās robežas.  Lielā karstumā un sausumā nereti izceļas meža un kūdras purvu ugunsgrēki, ietinot pilsētas biezā dūmu smogā.  Tādu indīgo vielu kā oglekļa dioksīds  un monoksīds koncentrācijas ievērojama palielināšanās gaisā apdzīvoto vietu  teritorijās izraisa pilsētu iedzīvotājiem  acu un elpceļu saslimšanas. Savukārt  palielinātais dūmu daudzums gaisā samazina saules gaismas un ultravioleto  staru nonākšanu līdz zemei.

Banner 280x280

Karstuma viļņus pilsētās parasti pavada  spēcīgas lietusgāzes, pērkona negaiss,  krusa un stiprs vējš. Sakarā ar strauju  ūdens līmeņa celšanos un nokrišņu normu pārsniegšanu nereti applūst ielas un  ceļi, ēku pagrabi un pirmie stāvi, tuneļi  un pārējas. Pilsētu lietus ūdeņu novadīšanas sistēmas netiek galā ar tik lielu  ūdens apjomu, tāpēc pārplūst pilsētu  funkcionēšanai nozīmīgi infrastruktūras  objekti, piemēram, ielas, ceļi, automaģistrāles, dzelzceļa un metro stacijas.
Tādējādi tiek traucēta pilsētu satiksmes  sistēma – pasažieru un kravu pārvadājumu plūsmas. Spēcīgu lietusgāžu dēļ  nereti applūst ne tikai pilsētu rajoni, bet  arī tiem piegulošās teritorijas un vērtīgas lauksaimniecības zemes. Tāpat tiek  novērots, ka lietusgāžu radītie spēcīgie  plūdi var izraisīt noslīdeņu iespējamību  piekalnēs.
Pēc dažādu dienestu sniegtās informācijas, spēcīgās vētras un viesuļvētras  rada pilsētu elektronisko sakaru līniju  un elektrolīniju pārrāvumus, kontaktu  un kabeļu bojājumus pilsētu elektrotransporta un elektrovilcienu līnijās.  Tiek sagrautas vai bojātas ēkas un inženierbūves, izraisītas transporta avārijas,  nodarīti postījumi ilggadīgajiem stādījumiem, rodas autoceļu un ielu aizsprostojumi, piemēram, nogāzti koki, konstrukcijas un tamlīdzīgi.

Atmosfēras augstā piesārņojuma līmeņa un specifisko lokālā klimata apstākļu dēļ pilsētās veidojas smogs un migla. Smogu var raksturot kā atmosfēras  piesārņojuma izpausmes veidu, kad  gāzveida vielas un cietās daļiņas kopā  ar miglu vai aerosoliem rada paaugstinātu atmosfēras piesārņojuma līmeni  un toksiskumu. Ilgstoši saglabājoties  augstam gaisa piesārņojuma līmenim,  kā arī izveidojoties pastāvīgajam inversijas slānim, zem kura kondensējas  ūdens tvaiki, gaisam atdziestot nakts  stundās, pazeminās redzamība pilsētu  teritorijās. Biezas miglas dēļ tiek apgrūtināta kustība uz automaģistrālēm,  kā arī traucēta lidostu darbība. Līdz ar  to jautājumi, kas saistīti ar klimata pārmaiņām un to samazināšanas iespējām,  aizvien biežāk tiek iekļauti ikvienas  pilsētas ilgtspējīgas attīstības plānošanas un pārvaldīšanas politikas pamatā.

Apstādījumi – pilsētvides zaļais komponents

Dekoratīvi parki un zāliens ar lauku puķēm, bulvāru alejas un gleznaini krastmalas apstādījumi mūsdienu pilsētvidei  piešķir ne tikai estētisko pievilcību, bet  ietekmē arī klimata veidošanos pilsētu teritorijās. Pasaules prakse liecina, ka  apzaļumošana ir viens no efektīvākajiem gaisa attīrīšanas un siltumnīcefektu gāzu emisiju samazināšanas paņēmieniem pilsētu teritorijās. Zinātnieku pētījumi liecina, ka viens hektārs apstādījumu stundas laikā izdala tik daudz  skābekļa, cik nepieciešams 200 cilvēku  elpošanai. Šāda dabas laboratorija gada  laikā spēj izfiltrēt no gaisa līdz pat 70  tonnām putekļu.

Apstādījumiem kā  pilsētvides zaļajam komponentam tiek  noteiktas šādas nozīmīgas funkcijas:
•     pilsētas klimata uzlabošana apdzīvotās vietās;
•     pilsētas gaisa attīrīšana no tajā esošajām piesārņojošajām vielām;
•     pilsētas iedzīvotāju vajadzībām  piemērotas dzīves, darba un atpūtas  vides radīšana;
•     pilsētas trokšņa slāpēšana un samazināšana;
•     pilsētas teritorijas augsnes mitruma  režīma regulēšana;
•     pilsētas dabas daudzveidības saglabāšana;
•     pilsētas vides estētiski arhitektoniskās vērtības paaugstināšana u. c.

Pilsētvides apzaļumošanu var raksturot  kā kompleksu pieeju zaļo teritoriju veidošanai, izmantošanai un saglabāšanai  apdzīvotās vietās ar mērķi nodrošināt  pēc iespējas labvēlīgāku dzīves, darba  un atpūtas vidi pilsētu iedzīvotājiem,  pamatojoties uz apzaļumošanas objektu  plānošanu un veidošanu. Neatkarīgi no  pilsētu lieluma to apzaļumošana paredz  vienotās apstādījumu sistēmas izveidošanu. Pilsētas apzaļumošanas sistēmas  plānošana un attīstība sevī ietver pasākumus, kas orientēti uz dažāda veida  apstādījumu (piemēram, zāle, koki,  krūmi) izvietošanu un apvienošanu tādā  veidā, lai cilvēkiem tiktu radīti veselīgi, labvēlīgi un estētiski pievilcīgi dzīves apstākļi. Līdz ar to apdzīvoto vietu  apzaļumošanai tiek noteikti dažādi cits  citu papildinoši mērķi (2. attēls).

2. attēls
Pilsētu apzaļumošanas sistēmas daudzveidīgo mērķu klāsts
Avots: autora izstrādāts attēls



Tradicionāli pilsētu apzaļumošanas sistēmu veido šādi elementi:
•     dārzi, košumdārzi, parki un meža  masīvi;
•     skvēri, bulvāri, alejas, ielu, laukumu un krastmalu apstādījumi;
•     dzīvojamām mājām, kā arī sabiedriskām un ražošanas ēkām piegulošo teritoriju (tostarp iekšpagalmu)  apstādījumi;
•     sanitārās apstādījumu aizsargjoslas,  kas atrodas apkārt slimnīcu kompleksiem, ražošanas uzņēmumiem,  infrastruktūras objektiem – pretvēja apstādījumu joslas, trokšņus slapējošā apstādījumu joslas, pretgāzu  apstādījumu joslas u. tml.

Galvenie mūsdienu pilsētu apzaļumošanas sistēmas attīstības plānošanas un  īstenošanas priekšnosacījumi klimata  pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes mazināšanai ir šādi:
•     pilsētvides apzaļumošanas sistēmas  strukturālo elementu – dārzu, parku,  skvēru, bulvāru, mauriņu u. tml. – ierīkošana, kopšana un aizsardzība;
•     esošo apstādījumu platību atjaunošana un rekonstrukcija;
•     jaunu apstādījumu platību ierīkošana, kopšana un aizsardzība, maksimāli saglabājot dabiskās ainavas;
•     piepilsētas teritorijās esošo apstādījumu harmoniska apvienošana  ar pilsētas dārziem, parkiem, meža  masīviem u. Tml.

Iepriekšminēto apzaļumošanas pasākumu veiksmīga īstenošana mazina klimata pārmaiņu nelabvēlīgo ietekmi uz  pilsētvidi un tās iedzīvotājiem, bagātina apdzīvotās vietas bioloģisko daudzveidību, kā arī nodrošina harmoniskas  saiknes veidošanos starp pilsētu un  apkārtējo vidi. Tāpat jāpiemin, ka par  nozīmīgu mūsdienu pilsētvides kvalitātes vērtēšanas kritēriju tiek uzskatīts laiks, cik katram pilsētas iedzīvotājam  jāpatērē, ejot no mājām līdz tuvākajai  zaļajai zonai, kā arī zaļo apstādījumu  platība uz vienu iedzīvotāju konkrētā  apdzīvotā vietā.
Veicot pilsētvides attīstības plānošanu  tuvākā un tālākā perspektīvā, jāņem  vērā, ka jebkuras apdzīvotas vietas  veidošana tiek saistīta ar apkārtējās  vides pārveidošanu. Jauno pilsētvides  elementu būvniecības vai esošo objektu rekonstrukcijas ietekmē notiek reljefa tehniskā transformācija, izmaiņas  ūdens iztvaikošanas, temperatūras un  saules insolācijas režīmā, vēja un mitruma režīma izmaiņas konkrētajā ģeogrāfiskajā vietā. Pilsētām attīstoties,  pakāpeniski tiek izmainīta to dabiskā  drenāžas sistēma. Apbūves ietekmē  tiek palielināts spiediens uz esošajām gruntīm, paaugstinot vai pazeminot  gruntsūdeņu līmeni. Tas savukārt ietekmē esošās augu segas raksturu.

Patlaban visā pasaulē novērojams piepilsētu attīstības process. Notiek lielo  pilsētu teritorijas paplašināšanās uz  zaļo teritoriju rēķina, tādējādi samazinās apstādījumu platības, kas agrāk absorbēja siltumnīcefektu izraisošās  gāzes un attīrīja gaisu no piesārņojuma. Visas iepriekš minētās darbības  pilsētas attīstības procesā veicina radikālas un neatgriezeniskas pārmaiņas klimatiskajos un meteoroloģiskajos  apstākļos pilsētās un tām piegulošās  teritorijās. To novēršanai svarīgi nodrošināt esošo apstādījumu pienācīgu  kopšanu un aizsardzību, kā arī veicināt pilsētu apzaļumošanas apakšsistēmas iekļaušanu kopējā apdzīvotās  vietas teritoriāli telpiskās izaugsmes sistēmā.

Jurijs Grizāns,
Mg. oec.,
Rīgas Tehniskās universitātes  Inženierekonomikas un vadības  fakultātes
Būvuzņēmējdarbības un  nekustamā īpašuma ekonomikas  institūta docents

Foto: Pilsētu  apzaļumošana - viena no klimata uzlabošanas iespējām; autors: Pilsētu  apzaļumošana - viena no klimata uzlabošanas iespējām

PROJEKTU FINANSIĀLI ATBALSTA:

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.