Pirtis, to veidi un pielietojums
Pirts jau izsenis latviešiem bijusi īpaša vieta. Vecās filmas vēl šobrīd atgādina par laikiem, kad svētdienās neatņemama ikviena lauku cilvēka dzīves sastāvdaļa bija došanās uz pirti.
Foto: Pirtis, to veidi un pielietojums; autors: Pirtis, to veidi un pielietojumsPirts jau izsenis latviešiem bijusi īpaša vieta. Vecās filmas vēl šobrīd atgādina par laikiem, kad svētdienās neatņemama ikviena lauku cilvēka dzīves sastāvdaļa bija došanās uz pirti. Pirtīs dzima bērni. Pirts bija ļoti īpaša vieta. Vieta gan veselībai, gan izklaidei. Mūsdienās pirts nozīme un loma ir mainījusies. Taču daudzas no senajām tradīcijām pamazām atdzimst. Un arvien vairāk cilvēku domā par savas pirts iegādi, būvniecību.
Šobrīd tirgū tiek piedāvāti vairāki pirtu veidi. Ar šo rakstu mēģināsim jums palīdzēt izvēlēties savu pirti un noskaidrot pašu būtiskāko par pirtīm vispār.
Latvijā ir pazīstamas un pieprasītas 4 veidu pirtis:
melnā pirts;
krievu pirts;
sauna;
infrasarkano staru pirts;
tvaika pirtis.
Foto: Pirtis, to veidi un pielietojums; autors: Pirtis, to veidi un pielietojums-----------------------------------------------
Saunas un krievu pirtis
-----------------------------------------------
mūsdienās praktiski ne ar ko neatšķiras. Tiek pieņemts, ka sauna ir somu pirts. Daudzi nepareizi uzskata, ka somu pirtīs ir elektriskā krāsniņa, kas rada augstu temperatūru un sausu gaisu. Patiesībā bieži vien arī somu pirtis tiek veidotas ļoti mitras un tajās peras ar slotām- viss ir ļoti atkarīgs no klienta vēlmēm. Taču teorētiski saunā ir zems mitruma procents (līdz 30%)un augsta temperatūra (90- 100 grādi), bet krievu pirtī daudz mitruma (50- 60%) un salīdzinoši zemāka temperatūra (līdz 80 grādiem).
-----------------------------------------------
Melnās pirtis
-----------------------------------------------
mūsdienās praktiski vairs nebūvē. Šobrīd tādas pirtis atradīsiet tikai vecās lauku mājās Latgalē vai brīvdabas muzejos, iecienītas tās ir Krievijā un Baltkrievijā. Šīs pirtis ir īpašas ar to, ka tās tiek būvētas bez skursteņa, tām ir mazi lodziņi, durvis un šķirbas. Pirti kurina pēršanās telpā, pēc tam pa logiem, durvīm un šķirbām tiek izvadīti ārā dūmi un pirts uzsilst no karstuma, kas radies uzkarstot pirts akmeņiem- tas ir vienīgais siltuma avots. Lai akmeņi labi uzsiltu, pirti ir jākurina 5- 6 stundas. Dūmu dēļ jau pa lielu gabalu var pamanīt, ka tiek kurināta pirts. Lielākais šādas pirts mīnuss ir ugunsnedrošība- tajā itin viegli un ātri var izcelties ugunsgrēks. Daudziem nepatīk arī specifiskā smarža šajās pirtīs. Lauku cilvēki šādās pirtīs pie griestiem bieži kar un žāvē gaļu. Tas ir ērti un izdevīgi.
Melnās pirts izbūvēšanas izmaksas nav augstas, taču problēmas var radīt tas, ka mūsu valstī šobrīd ir grūti atrast meistaru, kurš vēl prot būvēt šādas pirtis, krāsnis. Krāsns mūrēšana šajā gadījumā ir ļoti sarežģīta.
-----------------------------------------------
Infrasarkano staru pirtis
-----------------------------------------------
savulaik izgudroja japāņi. Šajās pirtīs sildelements ir speciāla lampa. Parasti tās ir nelielas (1- 8 vietīgas) kabīnes, kas, galvenokārt, apšūtas ar Kanādas ciedru. Šajās pirtīs ir salīdzinoši zema temperatūra (ap 50 grādiem), taču starojums ieiet dziļi ķermenī (līdz pat 4- 5 cm) un sasilda ķermeni no iekšienes, izraisot svīšanu.
Šobrīd šīs pirtis ir ļoti pieprasītās. To priekšrocības:
- pirts kabīne aizņem salīdzinoši maz vietas;
- pirtij nav nepieciešama liela jauda- to var lietot uzreiz, nav nepieciešams pirms lietošanas uzsildīt.
Taču ir arī vērā ņemams mīnuss- šīm pirtīm nepiemīt šarms- tajās nav slotu, nav mitruma.
Daudz tiek runāts arī par infrasarkano pirtu ietekmi uz cilvēka veselību. Taču pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuriem ir labs veselības stāvoklis, šīs pirtis neko sliktu nenodara. Taču nekad nav par ļaunu konsultēties ar mediķiem.
ASV un Japānā laboratorijās ir veikti pētījumi, tika dots slēdziens, ka šīs pirtis labvēlīgi ietekmē veselību:
- regulāras infrasarkano saunu procedūras palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs, kas savukārt samazina sirds saslimšanas;
- lielais izsviedrēšanās daudzums atbrīvo ķermeni no toksīniem un sārņiem, samazinot slodzi nierēm;
- šāda ķermeņa sasildīšana paplašina asinsvadus, stimulē asins cirkulāciju;
- infrasarkanie stari dod pozitīvu efektu muskuļiem un locītavām, novēršot tiem sāpes;
- palielinās organisma pretestība pret infekcijām;
- sadedzinot kalorijas var cīnīties arī pret lieko svaru u.tt.
Ir diezgan grūti uzrakstīt kādu konkrētu recepti, kā izvēlēties savu pirti. Tā ir ļoti individuāla lieta- ikvienam ir jāizvērtē savas vēlmes un iespējas, un atbilstoši tām jāizvēlas pirts. Izvēloties, jāņem vērā savs dzīves stils un veselība- ne visi var izturēt karsto, sauso saunas gaisu, un ne visiem patīk krievu pirts mitrums. Ir cilvēki, kas vēlas, lai pirtī temperatūra būtu ap 100 grādiem, taču speciālisti neiesaka, jo tas ir bīstami veselībai. Ja nevēlaties riskēt ar veselību, iesakām ievērot katrai pirtij noteikto temperatūru.
Foto: Pirtis, to veidi un pielietojums; autors: Pirtis, to veidi un pielietojums-----------------------------------------------
Izmaksas
-----------------------------------------------
pirtīm mēdz būt ļoti dažādas. Kopumā vislētākā ir sauna, taču arī krievu pirts daudz neatšķiras. Saunai ir lētākas būvniecības izmaksas, protams, krāsniņu izmaksas mēdz būt ļoti dažādas. Vidēji par 1 000 latiem iespējams izbūvēt normālu saunu. Savukārt vienvietīga infrasarkano staru pirts maksā ap 1 700 latiem.
Pēdējo gadu laikā ir ļoti mainījušās pirts tradīcijas. Pirms 10 gadiem nebija materiālu, kas nodrošinātu tik lielas iespējas kā šodien. Klientu vēlmes un prasības ir mainījušās. Ir lielākas iespējas apdares materiālu ziņā- klientiem ir plašas izvēles iespējas- ir dažādi koki, dažādi materiāli. Pēdējo gadu laikā pirtis Latvijā atkal ir kļuvušas ļoti populāras.
Katrā pirtī noteikti vajadzētu būt termometram un hidrometram, lai ikviens pirts apmeklētājs spētu kontrolēt karstumu un mitrumu pirtī.
-----------------------------------------------
Būvniecības ziņā specifiskas ir krievu pirtis- tajās atšķirībā no citām ir atšķirīgi lāvu līmeņi un griestu augstumi, parasti lāvas tiek būvētas 2 vai 3 līmeņos. Augstākā lāva krievu pirtīs atrodas augstāk nekā saunā. Griestu augstums šajās pirtīs līdz ar to ir vismaz 2,50 m. Saunai griestu augstums var būt 2, 10- 2,20m. Vislielākā temperatūra, gars ir pie griestiem, ar slotām tas tiek izdzenāts pa pirti un veidojas vienmērīgs siltums visā telpā, pareizs gars. Dažreiz cilvēkiem ir nepareizs priekšstats, ka krievu pirtij nepieciešama speciāla guļbūve vai cita veida ēka. Tā nav. Krievu pirti var izveidot arī pietiekami lielā dzīvoklī. Tikai melnajai pirtij noteikti ir nepieciešama atsevišķa ēka.
-----------------------------------------------
Kā kurināt pirtiģ
-----------------------------------------------
Agrākos laikos pirts malas sagatavošanai tika pievērsta ļoti liela vērība. Tas saistījās arī ar dažādām tradīcijām. Dažādos laikos un dažādās vietās pirtis tikušas kurinātas ar atšķirīgu malku. Ja grib iegūt labu malku, to vajag zāģēt ziemā. Kurinot pirti vispirms lieciet krāsnī smalkāko un sausāko kurināmo, lai, tam degot, sasiltu un aizdegtos arī rupjais un slapjais. Vislielākais siltuma efekts ir malkai, kas izgatavota no vidēji liela ozola. Laba ozola malka piepilda pirti ar patīkamu aromātu. Ne mazāk laba ir arī bērza malka- tā ātri aizdegas un dod daudz siltuma, dezinfekcē pirti, taču šī malka savu efektivitāti zaudē, ja tiek uzglabāta ilgāk par 3 gadiem. Savukārt alkšņa malka deg labi un bez dūmiem, šī malka ātri izžūst un ilgi saglabā savu specifisko aromātu. Oša malku ir diezgan grūti aizdedzināt, taču ja šo malku liek jau aizdedzinātā krāsnī, tā deg ilgi un izdala daudz siltuma.
*Pateicos par konsultēšanu materiāla tapšanā firmas "Elsana" tirdzniecības daļas vadītājam Romānam Zeilem.