Pisuāri – vai tiešām ir nepieciešams ūdens skalošanai?
Ierastiem ar ūdeni skalojamajiem pisuāriem ir nepieciešami trīs, četri vai pat vairāk litru dzeramā ūdens vienai skalošanas reizei. Bet tas ir iespējams arī bez ūdens, elektrības un bez ķīmijas.
Bezūdens pisuāru darbības pamatā ir gravitācijas spēks, kurš novada urīnu neizmantojot ūdeni skalošanai. Bezūdens pisuāri, galvenokārt ir paredzēti publiskajām tualetēm (stadioni, restorāni, skolas utt.) vai vietās, kur nav pieejams ūdens. Pieaugot cilvēku zaļajai domāšanai pieaug bezūdens pisuāru pielietojums arī privātajās telpās – dzīvokļos un privātmājās.
Laikā, kad ražotāji savstarpēji sacenšoties, izmanto dažādas dārgas tehnoloģijas un mehānismus, lai samazinātu ūdens patēriņu tiek piedāvāta ļoti vienkārša un uzticama tehnoloģija, kur skalošanai netiek izmantots ūdens.
Austrijas kompānija Hellbrok GmbH ir izstrādājusi membrānas tipa vārstu, kas atveras šķidrumam (urīnam) ieplūstot pisuārā, un aizveras, kad urīns tālāk plūst uz noteku, tā neļaujot notekas gāzēm (smakām) iekļūt telpā. Sistēma darbojas pateicoties gravitācijas spēkam, un pisuāra sifonu darbībai nav nepieciešamas ne ķimikālijas, ne elektroenerģija.
Vai tiešām bez smakas?
Pateicoties sifonam, kurš noslēdzas pēc pisuāra lietošanas, tualetē nav urīna smakas. Par smakas rašanos ir atbildīgas baktērijas, kuras sadala organiskās vielas, jo baktēriju dzīvotspējai un darbībai ir nepieciešams ūdens. Neizmantojot ūdeni pisuāra skalošanai, baktērijām tiek atņemts to darbībai nepieciešamais resurss. Ja urīns nenonāk saskarē ar ūdeni, cilvēkam izmantojot tualeti (jo urīns ir sterils un tīrs no mikroorganismiem), neveidojas nepatīkamas smakas.
Foto: Pisuāri – vai tiešām ir nepieciešams ūdens skalošanai?; autors: Pisuāri – vai tiešām ir nepieciešams ūdens skalošanai?
Higiēna bez ūdens
Higiēniskums ir bezūdens pisuāru stiprā puse. Pretēji uzskatam, ka daudz skalojamā ūdens rada higiēniskumu un tīrību, reālā situācija ir pretēja, jo sēnīšu koloniju veidošanās priekšnoteikums ir ūdens esamība vidē. Samazinoties ūdens daudzumam, samazinās baktēriju un sēnīšu veidošanās iespējamība. Tas pats notiek arī ar urīnakmens veidošanos uz pisuāra, jo tas veidojas tikai savstarpējā reakcijā ar urīnu un ūdenī esošajiem sāļiem un minerālvielām.
Bezūdens pisuāri darbojas tā saucamajā bez pieskāriena tehnoloģijā, kas ir ES noteikts minimālais standarts dažādu veidu iestādēs un sniedz neatsveramu pienesumu telpu mikrobioloģiskajai kvalitātei un cilvēku veselībai.
Foto: Pisuāri – vai tiešām ir nepieciešams ūdens skalošanai?; autors: Pisuāri – vai tiešām ir nepieciešams ūdens skalošanai?
Investīcija, kas atmaksājas
Bezūdens pisuāru iegāde ir mazliet dārgāka (aptuveni Ls 230 bez montāžas izmaksām) par parasto ar ūdeni skalojamo pisuāru, bet atrēķinot ūdens pievadu izbūvi, elektropieslēguma izbūvi, dzeramā ūdens un kanalizācijas izmaksas, kuras nepieciešamas pisuāra darbībai, tad bezūdens pisuāra uzstādīšana un lietošana atmaksājas ļoti īsā laikā.
Sazinieties ar mums mēs veiksim aprēķinu Jūsu telpām: www.pipo.lv