Politiskās varas demonstrācija Saeimā var vērsties pret mikro uzņēmumiem
Ir notikušas vairākas Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes, kurās tika apspriests likumprojekts "Par mikrouzņēmumu nodokli", kā rezultātā ir radies iespaids, ka deputātiem neliekas būtiski veicināt mikro uzņēmumu darbību un ēnu ekonomikas samazināšanu Latvijā.
Foto: Politiskās varas demonstrācija Saeimā var vērsties pret mikro uzņēmumiem; autors: Politiskās varas demonstrācija Saeimā var vērsties pret mikro uzņēmumiemIr notikušas vairākas Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes, kurās tika apspriests likumprojekts "Par mikrouzņēmumu nodokli", kā rezultātā ir radies iespaids, ka deputātiem neliekas būtiski veicināt mikro uzņēmumu darbību un ēnu ekonomikas samazināšanu Latvijā.
Lai arī likumprojektam ir noteikts steidzamības statuss un tas tiek virzīts Saeimā uz 2. lasījumu, kas plānots 10. jūnijā, šo divu sēžu laiku Saeimas deputāti nav norādījuši stingru atbalstu šī likumprojekta virzībai, iespējams, pat pasliktinājuši situāciju.
LDDK vēlas uzsvērt, ka Likumprojekts "Par mikrouzņēmumu nodokli" paredz kļūt par būtisku instrumentu nodarbinātības un uzņēmējdarbības veicināšanai. Saeimas deputātiem to pieņemot, mikrouzņēmumiem tiktu samazināts gan nodokļu, gan administratīvais slogs, un līdz ar to arī samazinātas izmaksas, kas veicinātu arī šādu mikro un mazo uzņēmumu konkurētspēju.
Lai arī komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņa kungs 1. jūnija sanāksmē atzina, ka šis likumprojekts ir kā iespēja gan izvest no ēnu ekonomikas mikro un mazos uzņēmumus, gan veicināt jaunu uzņēmumu veidošanos, vairākuma komisijas locekļu viedoklis ir pretējs. Par to liecina arī 2. jūnija Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes laikā izteiktie priekšlikumi likumprojektu nodot izskatīšanai atpakaļ Ministru kabinetā.
LDDK MVU sadarbības platformas koordinatore Anete Baltiņa: "Ļoti negatīvi ir vērtējami komisijas locekļu izteiktie iebildumi par nepilnīgo likumprojekta izstrādi, ņemot vērā gan darba grupas ieguldīto darbu datu apkopošanā, gan šī normatīvā akta ekonomiskā pamatojuma izstrādē, konsultējoties ar atzītiem ekspertiem un organizācijām, kas pārstāv uzņēmējus. Tā vietā, lai darba grupa varētu gatavot papildus argumentāciju ietekmes izvērtējumam, deputāti, līdz galam neiepazīstoties ar sniegto informāciju, pieļauj šo likumprojektu noraidīt tālākai virzībai. Gan LDDK MVU platformas dalīborganizācijas, gan daudzi citi mikro un mazie uzņēmumi gaida kad tiks pieņemts likumprojekts. Apturot tā tālāku izskatīšanu vēl vairāk tiktu grauta Latvijas uzņēmumu ticība valsts izaugsmei un ekonomikas stabilizācijai".
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Valdībai ir četri mājas darbi, kas jāpaveic līdz vēlēšanām - jāvienojas par prognozējamu nodokļu politiku, jāveic strukturālās reformas pēc būtības, jāmazina ēnu ekonomika un valsts budžets jāplāno vidējā termiņā. Pieņemot šo likumprojektu Saeima pierādītu, ka ir spējīga konstruktīvi risināt jautājumus un domāt par Latvijas nākotni un to, kādā viedā mēs atdosim starptautiskos aizdevumus."
LDDK viceprezidente Aiva Vīksne norāda, ka ar šo lēmumu Saeimas deputāti arī pierādītu, ka virsroku ņem ekonomisko un sociālo problēmu risinājumi, nevis politiskās ambīcijas pirms vēlēšanām. Tā ir izšķiršanās - vai tāpat kā līdz šim turpināsim maldināt sabiedrību ar tukšiem solījumiem par uzņēmējdarbības atbalstu?
Agnese Alksne
Latvijas Darba deveju konfederacijas
Korporatīvās sociālās atbildības un komunikāciju eksperte
Advisor of CSR and Communications
Employers' Confederation of Latvia
Adrese/Address Vilandes 12 - 1, Riga, LV - 1010
Talr./Phone +371 67225162
Mob.tel./Cell +371 29443666
Fakss/Fax +371 67224469
www.lddk.lv