Preiļos realizēts vērienīgs ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstības projekts
Pēc nepilnu divu gadu intensīva darba ir noslēdzies Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētais projekts "Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Preiļos, II kārta". Preiļos notika vērienīga ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu izbūve pilsētas rajonos, kur līdz šim centralizēti ūdensapgādes pakalpojumi nebija pieejami. Tagad pilsētas privātmāju rajonu iedzīvotājiem nodrošināta iespēja saņemt kvalitatīvus un mūsdienu prasībām atbilstošus ūdenssaimniecības pakalpojumus.
Projekta līgums tika parakstīts 2012. gada 7. maijā, un projekta realizācija ilga līdz šī gada 29. novembrim. Kopumā izbūvēti un rekonstruēti 15,1 km maģistrālā ūdensvada tīklu, 11,7 km kanalizācijas tīklu un 1,1 km kanalizācijas spiedvada. Projekta ietvaros individuālo pieslēgumu ierīkošanai līdz ielu sarkanajai līnijai vai privātīpašuma robežai izbūvēti 337 pievadi ūdensvadam un 323 pievadi kanalizācijas tīklam. Izbūvētas 3 kanalizācijas sūkņu stacijas, kas nodrošinās kanalizācijas notekūdeņu pārsūknēšanu līdz centrālajām attīrīšanas iekārtām Robežu ielā.
Iedzīvotāji jau lieto jaunos pakalpojumus
Gandrīz puse no privātmājām, kurām pēc projekta realizācijas būs iespēja izbūvēt pieslēgumus centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai, pieslēgumus jau ir izbūvējušas projekta būvdarbu laikā. Lielākā daļa iedzīvotāju ir saņēmuši tehniskos noteikumus pieslēgumu izbūvei. Tas liecina, ka privātmāju iedzīvotāju vidū šie pakalpojumi ir pieprasīti.
Māju pagalmos esošās grodu akas visbiežāk ir nepietiekami dziļas un ūdens tajās ir piesārņots. Privāto aku ūdens kvalitāti negatīvi ietekmē netālu ierīkotas izsmeļamās kanalizācijas bedres, kas ne vienmēr izbūvētas atbilstoši normām – nav hermētiski noslēgtas, pārplūst vai vienkārši atrodas pārāk tuvu dzeramā ūdens akai. Nekvalitatīvs dzeramais ūdens ir kaitīgs veselībai, jo satur baktērijas, kas izraisa dažādas saslimšanas. Tāpēc lai no nepatīkamiem brīžiem pasargātu sevi un arī savu ģimeni, prātīgākais ir pieslēgties pie centralizētajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem. Centralizētās kanalizācijas sistēmas izmantošana ir lētāka nekā maksa par asenizācijas pakalpojumiem.
Ielās, kur notika rakšanas darbi, bija noteikti satiksmes ierobežojumi un iedzīvotājiem bija apgrūtināta piekļuve saviem mājokļiem, tādēļ visiem sakām milzīgu paldies, ka izturējās ar sapratni!
Pēc projekta realizācijas samazināsies ūdens zudumi un tiks novērsta gruntsūdeņu ieplūde kanalizācijas sistēmā un notekūdeņu noplūde gruntsūdeņos pa bojātiem cauruļvadiem, tādējādi veicinot arī apkārtējās vides saudzēšanu. Tagad centralizēti ūdenssaimniecības pakalpojumi pieejami 95% pilsētas iedzīvotāju.
Projekta kopējās izmaksas ir 3 150 713,65 Ls (ar PVN), no tām attiecināmās izmaksas 2 014 794,88 Ls finansē Eiropas Savienība, savukārt atlikušo daļu sedz finansējuma saņēmējs SIA "Preiļu saimnieks" un Preiļu novada dome.