building.lv skaitļos

Lietotāji online25
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Privātmājas būvniecība: Profilētā tērauda jumts : building.lv - par būvniecību Latvijā

Privātmājas būvniecība: Profilētā tērauda jumts

Privātmājas būvniecība: Profilētā tērauda jumts

Šī vasara mūs diez ko nelutina ar saulainiem laika apstākļiem, tāpēc māju būvniekiem un remontētājiem nākas ķert katru mirkli, lai mitrumjūtīgas konstrukcijas tiktu uzstādītas bez samērcēšanas. Jo īpaši tas attiecas uz jumtiem. Žurnāla 3.numurā pastāstījām par senākā, bet tagad kārtējo renesansi piedzīvojošā kārniņu jumta uzstādīšanu. Nupat radusies iespēja iepazīstināt ar pēdējā gadu desmitā mūsu zemē popularitāti ieguvušo profilētā tērauda jumta klājumu, ko Latvijā ražo SIA "Brocēnu metāls", montāžu.

autors: Privātmājas būvniecība: Profilētā tērauda jumts
Foto: Privātmājas būvniecība: Profilētā tērauda jumts; autors: Privātmājas būvniecība: Profilētā tērauda jumts
Instrumenti: āmurs, urbjmašīna ar skrūvēšanas režīmu, elektriskais rokas ripzāģis ar cietsakausējuma zobiem vai citi skārda griešanas instrumenti, kāpnes, celtniecības nazis, mērlente, suka skaidu notīrīšanai.
Materiāli: pretkondensāta plēve (pēc vajadzības), cinkotas platgalvas naglas, 32x100mm šķērsgriezuma latas, profilētā tērauda loksnes, pašurbjošās cinkotas un krāsotas skrūves ar gumijas paplāksni.
Laiks: strādājot divatā, ~ nedēļa 150 kv.m jumtam.

SIA "Brocēnu metāls" profilētās tērauda loksnes rūpnīcas iepakojumā var uzglabāt vienu mēnesi, noliekot paku uz līdzenas virsmas (1.att.). Zem tām jāpaliek apm. 20 cm biezus šķērskokus ar apm. 0,5 m intervālu. Ja loksnes jāglabā ilgāk, starp tām jāliek latas, lai nodrošinātu lokšņu vēdināšanos. Cinkotās loksnes nedrīkst glabāt rūpnīcas iepakojumā ilgāk par vienu nedēļu.

Kaut arī profilētās loksnes izgatavo sagrieztas vajadzīgajā garumā, tomēr dažas vietas jāpiegriež būvlaukumā (piem. slīpās kores, sateknes utt.). Griešanu veic ar elektrisko rokas zāģi (2.att.), izmantojot tikai zāģripu ar cietsakausējuma zobiem vai citus instrumentus skārda griešanai. Šādas loksnes nedrīkst griezt ar abrazīvo disku, kurš met karstas skaidas, jo tās var sadedzināt un sabojāt pārklājumu. Pēc jebkuras lokšņu zāģēšanas no to virsmas rūpīgi jānotīra metāla skaidiņas (3.att.), jo tās var saskrāpēt klājumu vai sabojāt izskatu rūsējot.
Ja montāžas laikā lokšņu virsma tiek nosmērēta, tā tīrāma ar mazgāšanas šķidrumiem, kas nav abrazīvi vai sārmaini. Īpaši spēcīgi mazgāšanas līdzekļi var sabojāt polimērkrāsas pārklājumu.
Ja montāžas laikā lokšņu virsma tiek saskrāpēta, jumtu no rūsēšanas pasargā cinka slānis. Skrāpējumus vajadzētu aizkrāsot ar metālam paredzētu krāsu (4.att.) tādā pašā tonī. Ieteicams ar krāsu pārklāt tikai saskrāpēto vietu lai izvairītos no plaša krāsu laukuma, kurš ar laiku var izbalēt ātrāk nekā lokšņu pārklājuma tonis. Ieteicams nokrāsot visas griezuma vietas.

Dakstiņveida profilu ieteicams izmantot jumtiem, kuru slīpums nebūtu mazāks par 10°. Tik lēzenu jumtu jāmontē īpaši rūpīgi, pievēršot vērību pietiekamai vēdināšanai, lokšņu savienojuma vietām, lūku, mansarda logu un tml. caurejošu elementu noblīvēšanai. No telpām siltais, mitrais gaiss saplūst zem jumta un notiek mitruma kondensācija. Lai to novērstu, jumta konstrukcija jāveido tā, lai gaisa temperatūra ārpusē un zem jumta būtu vienāda. To panāk ar rūpīgi izveidotu siltumizolācijas slāni, tvaika izolāciju zem tā un labu vēdināšanu. Vēdināšanai jānodrošina netraucēta gaisa plūsma no karnīzes līdz korei.
Vēdināšanas atverēm jāatrodas jumta augstākajos punktos. Gaisa izvadīšanai var izmantot vēdlodziņus mājas (bēniņu) galos. Tas izplūst arī spraugās starp jumta seguma loksnēm un kores detaļu. Ļoti mitros un grūti vēdināmos bēniņos nepieciešama efektīvāka vēdināšana - papildus ventilācijas kanāli (atveres).
Ja bēniņu telpa ir paredzēta auksta un labi vēdināma, var iztikt bez hidroizolācijas starplikas. Šaubīgos gadījumos tomēr iesakāms to lietot. Starplika novērš kondensāta uzkrāšanos, kā arī tā nokļūšanu siltumizolācijas slānī no jumta seguma lokšņu apakšpuses. Šim uzdevumam "Brocēnu Metāla" speciālisti iesaka lietot viņu piedāvāto antikondensāta plēvi, kura laiž cauri tvaikus no telpas uz ārpusi , bet ir ūdensnecaurlaidīga pretējā virzienā, kā arī ļoti izturīga. Ieklāšanu sāk no dzegas (skat. arī "DIY Lietpratējs" Nr.3, 5.lpp.), paralēli korei. Ar 15 cm pārlaidi. Stiprina pie spārēm, uzliekot plānas koka līstes. Stiprināšanai izmanto īsas (min. 25mm) cinkotas naglas ar lielu galvu, naglojuma solis ir aptuveni 20cm Jumta sānu malā starpliku atloka aptuveni 30mm uz iekšpusi un pienaglo pie vējdēļa (5.att.). Plēves piegriešanai izmanto asu nazi un taisnu dēli.
Latojumam izmanto dēļus ar 32x100 mm šķērsgriezumu. Latām jābūt no gaisa sausa antiseptizēta koka. Pirmā karnīzes lata ir par 10 – 15 mm biezāka. Ieteicams izmantot pēc iespējas platākas latas (6.att.).

Plāksnes jāliek no labās puses uz kreiso un no lejas uz augšu Pārbaudi, vai tavas mājas jumtam ir precīza taisnstūra forma, izmērot diagonāles (skat. 1. zīm.).. Ja tās nav vienādas, tad jumts nav taisnstūra formā. Šajā gadījumā plāksnes jāliek tā, lai to apakšējā mala līdzinātos ar jumta apakšmalu. Nelielās atšķirības var izlīdzināt ar gala dēļiem un kores detaļām. Ieteicams sākumā uzlikt dažas plāksnes un raudzīties, lai apakšmala būtu paralēla notekcaurulei. Ja jumta plakne ir liela, tad pirmo plāksni liek stūrī, taisni pa labi un tad tai pievieno citas plāksnes.

Plāksnes ieteicams nest vertikāli, izvairoties no to saliekšanas. Pārvietošanai uz jumtu var izmantot divus šķērskokus (7.att.), pa kuriem ērti un nebojājot uzvilkt plāksnes.

Nostiprināšanai izmanto 4,8 x 28mm pašurbjošās skrūves (8.att.). Šīs skrūves ir cinkotas un nokrāsotas tādā pašā krāsā kā plāksnes, un tiek piegādātas kopā ar blīvējošām paplāksnēm. Skrūves novieto rievas zemākajā punktā, zem katras plāksnes malas perpendikulāri latojumam. Skrūvēšanai lieto urbjmašīnu ar pievilkšanas spēka regulētāju (9.att.). Plāksnes vispirms piestiprina apakšmalā, augšmalā, kā arī pārklājuma vietā. Atlikušās skrūves sadala pa visu virsmu - vidēji nepieciešamas 8 skrūves uz kv.m (10.att.).

Jumta gala dēlim jābūt augstāk nekā latojumam par profila augstuma tiesu - 40mm. Pēdējo profilēto loksni jumta malā liek ar lielu pārlaidumu vai nogriež garenvirzienā pēc vajadzīgā izmēra. Vējdēli stiprina ar skrūvēm vai kniedēm pie profila, un ar skrūvēm pie jumta gala malas (11.att. un 2.zīm). Pārlaidums - apm. 100mm.Vējdēlim pilnīgi jāpārsedz pirmais profilētās loksnes vilnis. Stiprinājuma solis – apm. 300mm.

Sateknes vietā ieklāj speciāli izveidotu sateknes elementu (12.att.). Vispirms montē vienlaidus pamatni ar hidroizolācijas materiālu tādā pat augstumā kā latojums. Pēc tam uz pamatnes piestiprina sateknes elementu, un to noblīvē ar sateknes atlokiem.
Sateknē var izmantot arī dekoratīvo sateknes elementu. Sateknes elementu stiprina ar kniedēm vai skrūvēm pie lokšņu viļņiem "virsotnē" ar 300mm soli.

Katra kores detaļa tiek likta tieši jumta plāksnes rievojuma virsotnē un pieskrūvēta ar pašurbjošām skrūvēm ar 300 mm intervālu. Ja nepieciešams, tad zem kores detaļām var palikt blīvējumu (13. un 14.att. un 3. zīm.).


Vismaz reizi gadā profilaktiski jāapskata lokšņu un stiprinājuma skrūvju stāvoklis, un ja nepieciešams, jāveic to fiksācija.






Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.