Putubetons – materiāls ekonomiskai un ilgmūžīgai būvniecībai

Putubetons – materiāls ekonomiskai un ilgmūžīgai būvniecībai

Būvmateriālu tirgus plašā piedāvājuma būtiskākā priekšrocība ir iespēja izvēlēties arvien inovatīvākus un ekonomiski izdevīgākus celtniecības produktus un risinājumus. Putubetons ir viens no šādiem materiāliem, kas ar labiem panākumiem plaši tiek izmantots daudzās Latvijas kaimiņvalstīs, taču pie mums nav pārāk plaši pazīstams. SIA "E Lāde" ir viens no tiem, kas aktīvi izmanto putubetonu ēku konstrukcijās un piedāvā izmantot mobilu iekārtu efektīvai putubetona izgatavošanai uz vietas objektā.

Putubetons ir materiāls, kas pieskaitāms poraino betonu klasei, kurā ietilpst arī gāzbetons. Putubetons ir mākslīgs porizēts cementa smilšu akmens, savukārt par porainu betonu sauc mākslīgu vieglu akmens materiālu uz minerālās saistvielas un kramzemes komponentes bāzes ar visā apjomā vienmērīgi sadalītām gaisa porām. Gaiss ir šī materiāla struktūras pamatelements un aizņem lielāko apjoma daļu - ap 40% - 95%.

Īss ieskats vēsturē

Putubetona izcelšanās vēsture rodama jau pagājušā gadsimta pirmajā pusē. 1928. gadā Krievijā to izgudroja profesors A.Brjuškovs. Krievijā putubetona ražošana sāka attīstīties straujos tempos, tika uzceltas putubetona ar autoklāvu cietēšanu fabrikas, no autoklāva putubetona tika uzceltas pirmās daudzstāvu dzīvojamās ēkas. Pēc tam, kad 50.-to gadu beigās pēc zviedru liešanas tehnoloģijas "Siporeks" tika uzceltas 10 rūpnīcas Krievijā, sākās gāzbetona uzvaras gājiens un putubetona izmantošanas apjomi samazinājās. Plašāk atgriešanās pie putubetona notika 80. gados, jo tika izstrādāta plaša lētu sintētisku un efektīvu putuveidotāju klase, kas nākuši no ugunsdzēsības un mazgāšanas līdzekļu pamatvielu sfēras. Strauja putubetona attīstība notika 90.gados pēc tam, kad no sākuma Eiropas valstīs, bet vēlāk arī Krievijā tika ieviestas stingras normas ēku norobežojošo konstrukciju termiskajai pretestībai. Iekārtas putubetona ražošanai izgatavo ap 30 firmas pasaulē, no tām 20 atrodas Krievijā. Savukārt ar paša putubetona ražošanu pasaulē nodarbojas vairāk nekā 250 uzņēmumi, no tiem 220 ražotāji atrodas Krievijā. Var pamatoti uzskatīt, ka Krievija ir putubetona lielvalsts.

Putubetons pret gāzbetonu – kas ir kurš

Ņemot vērā faktu, ka arī gāzbetons ir porains betons, bieži vien tiek maldīgi secināts, ka betons paliek betons, atšķiras tikai zīmolu nosaukumi. Pirmkārt, būtiskas atšķirības ir ražošanas procesā. Gāzbetonā poru veidošana tiek panākta ar ķīmiskas uzpūšanas metodi – pievienojot alumīnija pulveri. Putubetona sastāvā esošās gaisa poras tiek iegūtas ar fizisku uzputošanu, pievienojot putu veidotājus. Kā saistviela abiem poraino betonu veidiem tiek izmantota portlandcements. Saistvielas parasti pielieto kopā ar kramzemes komponenti, kas satur krama dioksīdu. Izmantojot kramzemes komponenti, tiek samazināts saistvielas patēriņš, samazināts betona rukumu un palielināta porainā betona kvalitāte.

Pēc cietēšanas metodes porainos betonus sadala neautoklavētos, kas nozīmē tvaicēšanu, elektrosildīšanu vai citus izkarsēšanas veidus pie normāla spiediena. Otra cietēšanas metode ir autoklavēšana, kur betons cietē pie paaugstināta spiediena un temperatūras. Jāņem vērā, ka gāzbetonus ražo tikai ar autoklāvēto metodi, rūpnieciskā ražojuma putubetonus – lielākoties ar neautoklavētu metodi, bet putubetonus monolītai izmantošanai – tikai ar neautoklavētu metodi pie dabiskas vai paātrinātas cietēšanas.Putubetona priekšrocības

Viena no būtiskākajām putubetona priekšrocībām ir iespēja to izmantot monolītajā liešanā, ko nav iespējams veikt ar gāzbetonu. Putubetonam piemīt virkne citu priekšrocību, kas to atšķir no autoklavētā gāzbetona. Vispirms augsta mitrumizturība, ko apliecina putubetona spēja ilgi, nenogrimstot, peldēt ūdenī, jo ar ūdeni piesūcas tikai materiāla ārējais slānis, kodolu atstājot sausu. Salīdzinājumam – gāzbetons ātri piesūcinās ar ūdeni un nogrimst dažu minūšu laikā.

Putubetonu raksturo augsta salizturība un to var izmantot vietās ar paaugstinātu mitrumu un aukstuma – siltuma saskares punktos, kur gāzbetona pielietošana nav pieļaujama.  Putubetonu neietekmē atmosfēras procesi – uz tā neidarbojas mikroorganismi, neveidojas pelējums, neaug sūnas u,tml. Pateicoties videi draudzīgajām izejvielām, putubetons ir ekoloģiski drošs.

Tam ir augsta ilgmūžība, augsta termiskā pretestība un to var izmantot kā siltumizolējošu materiālu. Putubetons novērš ievērojamus siltuma zudumus ziemā un nepieļauj pārāk augstas temperatūras vasarā, bez tam tas palīdz regulēt gaisa mitrumu telpā mitruma uzsūkšanas un atdeves ceļā. Materiāls ir elpojošs (tvaikcaurlaidīgs), bet vienlaikus arī ir gaisa necaurlaidīgs (neizpūšams), tādējādi tiek veicināta labvēlīga mikroklimata izveide iekštelpās.

Pozitīvo raksturlielumu papildina arī tādas īpašība kā laba skaņas izolācija, augsta ugunsdrošība, viegla apstrāde, ātra montāža un to ir ērti transportēt.

Izmantojams visās konstrukcijās

Celtniecībā izmantojami gan rūpnieciski gatavoti saliekami putubetona elementi (sienu un starpsienu bloki, pārseguma paneļi un elementi, pārsedzes, fundamenta bloki, nenoņemamu veidņu plātnes un tml.), gan uz vietas būvlaukumā gatavojams putubetons monolītu konstrukciju izveidei.- ārējām sienām, nesošajām sienām, starpsienām, pārsegumiem, jumtiem un grīdām.

Monolīto putubetonu izmanto arī siltinot caurules, ierīkojot siltumizolāciju apakšzemes cauruļvadiem, ceļu pamatnē, skaņu izolējošām aizsargsienām gar automaģistrālēm u.c. Tāpat putubetonu izmanto ugunsaizsardzībai, remonta un restaurācijas darbos, tukšumu un iebrukumu aizpildīšanai u.c..

Vislabākais monolītā putubetona pielietojums ir tā izmantošana nenoņemamu koka – cementa plātņu veidņu ("Velox", "Celtris") izgatavošanā dzīvojamo ēku sienām. Turklāt šādā gadījumā tiek panākts pats augstākais ēkas bioloģiskais komforts (ēkas sienas "elpo" un kaitīgās vielas no telpām tiek izvadītas uz āru).Ekonomiskais izdevīgums par labu putubetonam

Salīdzinot ražošanas izmaksas, autoklavētā gāzbetona ražošana ir ļoti dārga, jo ražošanas procesiem, īpaši autoklavēšanai, nepieciešami milzīgs energoresursu patēriņš. Salīdzinot ar putubetona ražošanu, gāzbetona ražošanas iekārtas izmaksu ziņā ir 30 – 100 reižu dārgākas un ražotņu izveidē nepieciešams ieguldīt vairākus miljonus euro. Pasaules prakse liecina, ka autoklavētā gāzbetona rūpnīcas, kuru apjoms ir mazāks par 40 000 m3/gadā, nav rentablas. Šis fakts ir par labu putubetona, jo tā ražošana jau kļūst ekonomiski izdevīga pie 1000 m3/gadā, turklāt nav nepieciešamas milzīgas un jaudīgas ražošanas iekārtas, jo ražošanu ar mobilas iekārtas palīdzību var nodrošināt uz vietas objektā. Tātad atkrīt arī gatavā materiāla transportēšanas izdevumi. Būtībā ar putubetona izgatavošanu var nodarboties arī neliels celtniecības uzņēmums.

Mobilās iekārtas pamatā ir turbulents – kavitācijas maisītājs – porizators (TKMP) – pats vienkāršākais un drošākais no visiem pazīstamajiem agregātiem, kas ražo putubetonu. Pie ar TKMP iegūtajam putubetonam ir ievērojami izcilāki kvalitātes rādītāji nekā citiem putubetona veidiem. Putubetona maisījumam, kas iegūts turbulentā – kavitācijas maisītājā – porizatorā, ir sevišķa izturība pret dinamisku iedarbību (pārliešana, kratīšana, transportēšana pa šļūtenēm u.tml.). Neizjaucot maisījuma struktūru, to var pārpumpēt pa šļūtenēm vairāku simtu metru attālumā pa horizontāli un vairāku desmitu metru augstumā pa vertikāli. Lai izveidotu norobežojošās un nesošās konstrukcijas vienstāvu ēkai ar lejamā putubetona palīdzību, nepieciešamas viena līdz divas diennaktis. Lielāka apjoma ēkām un sarežģītākām konstrukcijām liešanas laiks nav ilgāks par vairākām dienām.


Konsultēja SIA "E Lāde" tehniskais direktors Dr. Sc.-ing. Andrejs Terentjevs. Rakstā izmantoti SIA "E Lāde" informatīvie materiāli.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.