Rīdzinieki cieš no trokšņa radītajiem traucējumiem
Katru dienu gandrīz 70 miljoni eiropiešu cieš no vairāk nekā 55 dB trokšņa, kura galvenais avots ir satiksme. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, lai cilvēki nakts laikā varētu atpūsties, troksnim nevajadzētu pārsniegt 30 dB.
Vides trokšņi var izraisīt dzirdes, miega un cilvēka funkcionālās sistēmas traucējumus, depresiju un darbspējas samazināšanos. Tāpēc Eiropas Savienības valstis līdz 2020. gadam vēlas samazināt trokšņa līmeni līdz Pasaules Veselības organizācijas rekomendētajam līmenim.
Mērījumu dati rāda, ka Rīgas ielās trokšņu līmenis dienas laikā pārsniedz 65 dB, bet naktī esam pakļauti pat 55 dB un lielākam skaļumam. Nogurums, koncentrēšanās zudums, gremošanas trakta, asinsvadu un dzirdes traucējumu slimības vai citas veselības problēmas – šīs ir iespējamās sekas ilgtermiņa dzīvošanai trokšņainā vidē.
Kā pasargāt māju un darbavietu no intensīvās satiksmes trokšņa?
Pēc ekspertu viedokļa zemas kvalitātes vai cauri logi ir visizplatītākā problēma, kuras dēļ satiksmes troksnis iekļūst telpās. "Ja telpās trokšņu līmeni varētu samazināt par 3 dB, cilvēka auss starpību pieņemtu kā 50% trokšņu samazināšanos. Taču, ne visi logi aizsargā telpas no trokšņu piesārņojuma, ko rada transportlīdzekļi – tieši pretēji, dažreiz, cilvēkiem mainot vecos logus pret jaunajiem, trokšņu līmenis no ielas palielinās," piezīmē Vaidas Petkevičius, "Guardian" Baltijas mārketinga vadītājs.
"Bieži klienti, izvēloties lētus risinājumus, pieprasa jaunus logus ar simetrisku stikla konfigurāciju. Šo stiklu rūts ir veidota no 4 mm bieza, plakana stikla. Tāpēc, saskaroties ar satiksmes troksni, logi sāk vibrēt un skaņas no ielas iekļūst mājā," piezīmē V. Petkevičius.
Cilvēkiem, kuri strādā vai dzīvo ēkās, kuras atrodas intensīvas satiksmes zonās, būtu labi izvēlēties logus ar citu stikla biezumu vai arī izvēlēties laminētos stiklus. "Vietās, kur trokšņu problēmas ir samilzušas, labākais risinājums ir logi, kuru laminētās stikla rūtis ir papildinātas ar speciālu skaņu mazinošu iekšējo slāni. Šādi logi pildīs trīs funkcijas: drošības un trieciena izturību, aizsardzību no trokšņiem un, ja tiek papildus noklāti ar speciālu saules staru un karstumu aizturošu kārtu, logi nodrošinās aizsardzību no pārlieka karstuma vasarā un ziemas laikā palīdzēs saglabāt siltumu" – saka V. Petkevičius.
Fasāžu stikla ražotāja "Guardian" radītais "LamiGlass Sound Control" nodrošina izcilu akustisko sniegumu telpās, turklāt atbilst P2A drošības klasei, kas nozīmē, līdz 4 kg smagas tērauda lodes sitiena izturību.
"LamiGlass Sound Control" stiklu bieži lieto komerciālās ēkās, kas pakļautas aktīvas transporta satiksmes troksnim, kā arī ierakstu studijās un lidostās. Baltijā šī stikla labās īpašības dzīvē iespējams izbaudīt komerciālo platību un dzīvojamo ēku projektā Gate Viļņā. Tā kā objekts atrodas tieši blakus intensīvas satiksmes ielām netālu no Parlamenta ēkas, tā radīšanā tika izmantots vairāk nekā 20 000 m2 "Guardian" stikla, lai nodrošinātu darbinieku un iedzīvotāju ērtības.
Foto: Rīdzinieki cieš no trokšņa radītajiem traucējumiem; autors: Rīdzinieki cieš no trokšņa radītajiem traucējumiem
Par "Guardian"
Globālais ražošanas uzņēmums "Guardian", kura galvenā mītne ir Obernhilā, Mičiganas štatā, ieņem vadošu pozīciju pludinātā stikla, gatavo stikla produktu, stikla šķiedru izolācijas un citu būvmateriālu komerciālu un dzīvojamo telpu un automobiļu interjeru pasūtījumos. "Guardian" ir līderis inovāciju izstrādē, ieskaitot augstas veiktspējas stikla izstrādāšanā un citu augsti attīstītu produktu ražošanā. Tā meitas uzņēmumos un filiālēs tiek nodarbināti aptuveni 18 000 cilvēku Eiropā, Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā, Āzijā, Āfrikā un Tuvajos Austrumos. Vairāk informācijas: www.guardian.com.