RADIATORI - kuri EKONOMISKĀKI? Alumīnija, čuguna, pie griestiem vai grīdas...
Latvijā jaunums ir siltumu izstarojošie griestu paneļi ( griestu radiatori), tiem kā siltumnesējs tiek izmantots ūdens. Salīdzinot, ar konvekcijas tipa radiatoriem, tie ietaupa līdz pat 50% siltumenerģijas, var pievienot jebkurai apkures sistēmai.
Radiatori pie griestiem?
Latvijā tradicionāli radiatorus novieto uz grīdas vai iebūvē grīdā. Taču daudzās Eiropas valstīs par ekonomiskāku risinājumu atzīst griestu radiatorus. Francijā tika veikts pētījums, skolā - telpās ar līdzvērtīgu izolāciju uzstādīja dažādus apsildes veidus - konvekcijas radiatorus, standarta radiatorus un griestu radiatorus. Konvekcijas radiatoriem siltumenerģijas patēriņš bija augstākais, ar parastajiem radiatoriem ietaupīja 20%, savukārt ar griestu radiatoriem 30% siltumenerģijas. Speciālisti, uzskata, ka arī Latvijā būtu vērts pārņemt Eiropas valstu pieredzi.
Konvekcijas, izstarojošais un staru apsildes siltums
Latvijā populārākie un cenas ziņā lētākie ir tērauda paneļu tipa radiatori - konvektori, kas darbojas pēc konvekcijas principa - no grīdas ņem auksto gaisu un uzsilda, tad tas izplūst laukā. Šāda tipa radiatoriem, īpaši ziemas periodā, ir salīdzinoši liels elektroenerģijas patēriņš.
Standarta radiatori darbojas pēc siltumu izstarojošā principa - silda nevis gaisu, bet priekšmetus telpā - grīdu, mēbeles, priekšmeti ilgāk saglabā un izstaro siltumu. Standarta radiatori, atšķirībā no konvektoriem, gaisā nesaceļ putekļus, tādēļ telpā ir veselīgāks mikroklimats.
Siltumu izstarojošie radiatori ir trīs, četras reizes dārgāki, nekā konvekcijas tipa radiatori, taču ietaupa enerģiju no 10-20%.
Ekonomisks risinājums var būt arī infrasarkanie radiatori.
Infrasarkanie radiatori darbojas pēc staru apsildes principa, salīdzinot ar konvektoriem, enerģijas patēriņš tiem ir par 25% zemāks.
Latvijā pieejamie infrasarkanie radiatori dizaina ziņā ir samērā vienveidīgi, toties krāsu toņu izvēle ir bagātīga. Pārsvarā Latvijā tiek piedāvāti elektriskie infasarkanie radiatori.
Alumīnija, tērauda, čuguna
No Latvijā pieejamajiem radiatoriem kvalitatīvi, ar labu siltumtdevi un pievilcīgu dizainu ir tērauda paneļu tipa radiatori, tie arī salīdzinoši nav dārgi.
Tiek piedāvāti arī alumīnija radiatori, tie ātri uzsilst un ātrāk atdod siltumu. Latvijā gan tos izvēlas reti.
Pirms pāris gadiem mūsu tirgu pārpludināja nekvalitatīvi Ķīnā ražoti alumīnija radiatori, tādēļ sabiedrībā ir izveidojies priekšstats, ka alumīnija radiatori ir nekvalitatīvi.
Ļaudis uzskata, ja tos pievieno kapara caurulēm, ķīmiskas reakcijas rezultātā alumīnijs oksidējas, radiatorā izveidojas plaisas, tas var sākt tecēt. Speciālisti šo apgalvojumu atspēko - kvalitatīvi alumīnija radiatori ir ieteicams risinājums, jo tiem ir augsta siltumatdeve, arī standarta modeļiem bieži ir pievilcīgs dizains, kā arī salīdzinoši zema cena.
Pēdējos gados arvien populārāki kļūst čuguna radiatori - tie lēnāk uzsilst, toties ļoti ilgi izstaro siltumu un ilgstoši kalpo.
Vienīgais trūkums - čuguna radiatori ir smagi, kā arī parasti tos pārdod nekrāsotus. Cilvēkam pašam jāmeklē iespēja, kā tos nokrāsot.
Raksta tapšanā konsultēja: Mārtiņš Ķurbe (Zehnder Latvia), Niks Eihvalds (AG Hansgrohe), Ingūna Jaunzeme (Fan), Edgars Kolužs (salons Excent), Normunds Rasļenoks (HCT TECHNOLOGY).