RADIATORI - kā izvēlēties piemērotākos un kvalitatīvākos?
Izvēloties mājoklim radiatorus, cilvēki bieži iegādājas tos, kas lētāki cenas ziņā. Diemžēl bieži lētākie radiatori enerģijas patēriņa ziņā izrādās dārgākie. Nereti arī cilvēki uzķeras uz skaistu radiatoru dizainu, nepainteresējoties, vai tie ir pietiekami funkcionāli.
Siltumenerģijas ziņā Latvijā ierastākais un ekonomiskākais risinājums ir radiatori, kas pievienojami centrālapkures sistēmai, tiem kā siltumnesēju izmanto ūdeni. Elektriskos radiatorus pamatapkurei izvēlas reti, jo tiem ir dārgas elektroenerģijas izmaksas. Tie ir piemērots risinājums, piemēram, vasaras mājai, kur uzturas sezonāli, un finansiāli nav izdevīgi speciāli izbūvēt apkures sistēmu.
Iegādājoties radiatorus, tirdzniecības vietā projektētājs var veikt mājokļa siltumapgādes aprēķinu - cik jaudīgi radiatori nepieciešami.
Veicot aprēķinu, tiek ņemta vērā ārsienu izolācija, logi, kā arī siltumnesēja temperatūra apkures sistēmā. Visbiežāk šis pakalpojums ir iekļauts radiatoru cenā.
Privātmājās parasti ir ierīkota autonomā apkure, ūdens temperatūra apkures sistēmā ir 70 - 90 grādu, tad telpas apsildei nav nepieciešams daudz radiatoru. Daudzdzīvokļu ēkas dzīvoklī, kur ūdens temperatūra sistēmā bieži ir tikai līdz 70 grādiem, likumsakarīgi nepieciešami lielāki radiatori.
Pērkot radiatorus, vispirms uzmanīgi tos aplūko - nerūpīga metinājuma un pieslēguma vietas apstrāde, nekvalitatīvs krāsojums vai pārklājums var liecināt, ka ražotājs izmanto nekvalitatīvas tehnoloģijas.
Kvalitatīviem izstrādājumam krāsojums parasti ir vienmērīgs, metinājuma vietas nav redzamas, kā arī ir kvalitatīvi apstrādāta pieslēguma vieta.
Svarīgi ir noskaidrot arī sildelementa tehniskos parametrus - siltuma atdeves jaudu, izmantotā materiāla biezumu, kā arī ražotāja doto garantiju, parasti tā ir 5-7 gadi, kā arī jānoskaidro, vai garantijas serviss tiek nodrošināts Latvijā.
Raksta tapšanā konsultēja: Mārtiņš Ķurbe (Zehnder Latvia) , Niks Eihvalds (AG Hansgrohe), Ingūna Jaunzeme (Fan), Edgars Kolužs (salons Excent), Normunds Rasļenoks (HCT TECHNOLOGY).
Lasi raksta turpinājumu šeit