RTU IEVF BUNĪI konferencē "Real Estate and Construction Economics" pieņemtā rezolūcija
RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūta (RTU IEVF BUNĪI) rīkotās starptautiskās konferences "Real Estate and Construction Economics**" ietvaros apkopotās tēzes:
Foto: RTU IEVF BUNĪI konferencē "Real Estate and Construction Economics" pieņemtā rezolūcija; autors: RTU IEVF BUNĪI konferencē "Real Estate and Construction Economics" pieņemtā rezolūcijaRTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūta (RTU IEVF BUNĪI) rīkotās starptautiskās konferences "Real Estate and Construction Economics**" ietvaros apkopotās tēzes:
* Lai Latvijas valdības lēmumi atbilstu pašreizējai ekonomiskajai situācijai tautsaimniecības ilgtspējīgai attīstībai nepieciešama sistēmiska pieeja, kurā tiek iekļauta valsts politiskā, sociālā, ekonomikas un vides aizsardzības sistēmas ar kopēju darbības mērķi un noteiktiem attīstības kritērijiem.
* Līdz šim ANO un ES veidotā ilgtspējīgas attīstības koncepcija tiek balstīta uz mehānisku pieeju vides aizsardzības un ekonomiskās attīstības jautājumiem, pārāk daudz šajā procesā tiek iekļauti normatīvie regulējumi. Pārāk maz tiek izmantota savstarpējās mijiedarbības, ietekmējamības un aizvietojamības ierobežotības pieeja. Jaunā ilgtspējīgas attīstības pieeja paredz vides aizsardzības pasākumos piemērot sistēmiskās pieejas metodi, kas papildināta ar kopējā sistēmā iekļauto elementu attīstības sabalansētību. Nosakot politiskās, sociālās un ekonomiskās sistēmas attīstības sabalansēšanai nepieciešamos kritērijus, iespējams efektīvāk izmantot dabiskos resursus un novērtēt cilvēka radīto ietekmi uz apkārtējās vides spēju atjaunoties - pārstrādāt cilvēka radītos atkritumus un atjaunot izlietotos dabas resursus.
* Latvijas sociāli politiskajā attīstībā un reģionālajā attīstībā netiek pietiekami izmantoti tādi resursi kā mazās pilsētas, kas jau izsenis darbojas kā attīstības centri un pilsētas tuvumā esošo teritoriju attīstības katalizatori. Mūsu valstī svarīgi nodrošināt dažāda lieluma pilsētu izaugsmi atbilstoši ilgtspējīgas attīstības jaunajai pieejai, kas nosaka nepieciešamību vadīt Rīgas un citu lielo pilsētu attīstību, nepasliktinot citu pilsētu attīstības apstākļus, un neapdraudot apkārtējās vides atjaunoties spēju. Kā liecina pasaules valstu attīstības pieredze, dažādu ekonomiskās sistēmas elementu izaugsmes līmeņa atšķirības ievērojami apdraud apkārtējo vidi un samazina sabiedrības rīcībā esošo resursu izmantošanas efektivitāti. Nolūkā izveidot efektīvāku pilsētu attīstības politiku būtu jāturpina pētnieciskais darbs pilsētu attīstības jautājumos, galveno uzmanību veltot pilsētu ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, kā arī lielo un mazo pilsētu savstarpējai mijiedarbībai un sadarbībai kopējo problēmu risināšanā.
* Ar nolūku stabilizēt nekustamā īpašuma tirgus darbību, tādējādi paaugstinot tā izmantošanas iespējas labākā un efektīvākā veidā, lielāka uzmanība jāvelta liela apjoma un ietilpības nekustamo īpašumu objektiem, kā arī jāveic tiem piegulošo teritoriju telpiskās attīstības plānošana attiecīgās pilsētas, reģiona un visas tautsaimniecības līmenī. Pētījumu rezultāti dotu iespēju paaugstināt liela apjoma industriāla un komerciāla rakstura nekustamo lietu izmantošanas efektivitāti kādas noteiktas sociāli ekonomiskās sistēmas ietvaros, šīs sistēmas attīstības vadlīnijas saskaņojot ar valsts ilgtspējīgas attīstības kritērijiem.
* Jāturpina pētījumi par nekustamā īpašuma tirgus darbību un attīstību ietekmējošiem faktoriem, pētniecībā uzmanību pievēršot arī subjektīvi emocionālajam konceptuālajam modelim. Līdz šim nekustamo preču tirgus attīstības problēmu pētījumos nepietiekami daudz uzmanības veltīts tirgus dalībnieku subjektīvi emocionālai ietekmei uz lēmumu pieņemšanu darījumos ar nekustamām precēm. Pētījumi par subjektīvi emocionālā aspekta ietekmi uz pieprasījuma izmaiņu raksturu un tendencēm var dod lielu ieguldījumu tirgus ilgtspējīgā attīstībā, kas izslēdz strauju cenu pieaugumu, tuvinot nekustamo preču īslaicīgo vērtību ilgtermiņa vērtībai.
* Nekustamā īpašuma tirgus cenas attīstības līdzsvarošanai un spekulatīvā aspekta negatīvā efekta mazināšanai nozīmīgi vērtējami pētījumi par kapitāla nodokļa piemērošanu ienākumiem, kas saistīti ar kapitāla pārvaldības procesā radītiem ienākumiem. Iegūtos pētījumu rezultātus var izmantot progresīvās nodokļu sistēmas izstrādei Latvijā.
Profesore I. Geipele, RTU IEVF BUNĪI direktore: "Kā pozitīvi atzīmējams fakts jāmin tas, ka zinātnes pārstāvji šobrīd reāli var palīdzēt nekustamo īpašumu un apsaimniekošanas jomas sakārtošanā sniedzot savu objektīvo skatījumu par minētajā nozarē notiekošajiem procesiem. Par to liecina labā konferences apmeklētība arī no privāto uzņēmēju puses."
"Real Estate and Construction Economics" konferencē dalību ņēma tādi pieredzējuši eksperti būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas un projektu vadīšanas jomās kā: profesore I. Geipele, RTU IEVF BUNĪI direktore; J. Vanags, RTU asoc. profesors; K. Jarve, Ernst&Young Baltic nodokļu konsultāciju departamenta vecākā projektu vadītāja un citi viesi.
Konferences gaitā pieaicinātie eksperti demonstrēja klātesošajiem savas prezentācijas, kā arī klātesošajiem žurnālistiem bija iespēja tieši uzdot jautājumus prezentāciju autoriem par šādām tēmām:
- Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas un vadīšanas katedras vēsturiskā attīstība un augstākās izglītības attīstība nekustamo īpašumu jomā Latvijā;
* Latvijas pilsētu sociāli ekonomiskās attīstības problēmas un tendences;
* Nekustamā īpašuma tirgus izmaiņu ietekmējošie faktori un to nozīme nozares attīstībā;
* Dzīvokļu tirgus situācija Latvijā;
* Būvniecība, nekustamo īpašumu tirdzniecība, finanšu sektors un piedāvājumu pievienotā vērtība Latvijā;
* Nodokļu piemērošana kapitāla ienākumiem Latvijā;
* Nekustamā īpašuma objektu izvietojuma teritorijas telpiskā plānošana makroekonomiskajā un mikroekonomiskajā līmenī;
* Nekustamā īpašuma attīstības novērtējuma subjektīvi emocionālā aspekta konceptuālais modelis;
* Jaunā pieeja būvniecības nozares un nekustamā īpašuma tirgus ilgtspējīgai attīstībai.
Pasākuma noslēgumā spīkeri saņēma RTU sertifikātus par dalību minētajā konferencē.
*Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultāte.
**Nekustamā īpašuma un būvuzņēmējdarbības ekonomika.
Par RTU un RTU IEVF Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūtu
Rīgas Tehniskā universitāte - vienīgā daudznozaru tehniskā augstskola Latvijā ar vairāk nekā 17 000 studentu. Mūsdienīga, prestiža universitāte, kas starptautiski pazīstama kā Eiropas studiju, zinātniskās pētniecības un inovāciju centrs. Kopš 1968. gada, kad tika sagatavoti pirmie inženierekonomisti būvniecībā, RTU darbojas Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas un vadīšanas katedra. Uz šīs katedras bāzes tika dibināts RTU IEVF Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūts.
2005. gadā pēc nekustamo īpašumu jomās strādājošo asociāciju pieprasījuma tika izveidota Latvijā vienīgā bakalauru studiju programma, kas sagatavo nekustamā īpašuma nozares speciālistus – nekustamā īpašuma ekonomistus, pārvaldniekus un vērtētājus.
2007. gada rudenī starptautiskā ekspertu komisija akreditēja mācību programmu "Nekustamā īpašuma pārvaldība" (bakalauriem) un "Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma vadīšana" (maģistriem) līdz 2013. gada 31. decembrim.
Šīm programmām ir stratēģiski svarīga nozīme, jo tās dod iespēju darba tirgū visā Eiropas Savienībā piedāvāt augstas kvalifikācijas speciālistus un vadītājus nekustamā īpašuma jomās.
2009. gadā institūtu absolvēja pirmie nekustamo īpašumu jomai sagatavotie 14 maģistri un 59 bakalauri.
Institūta vadība nav aizmirsusi arī par strādājošiem speciālistiem. Īpaša uzmanība ir veltīta tiem, kuri izglītību guvuši vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas. Pretendenti ar iepriekšējo augstāko izglītību citā jomā var iegūt ne tikai profesionālā maģistra grādu, bet arī Nekustamā īpašuma ekonomista kvalifikāciju. Institūta maģistratūrā studē cilvēki ar profesionālo pieredzi vecumā no 23 līdz pat 64 gadiem.
Institūta studenti un absolventi pēc studiju programmu beigšanas galvenokārt strādā sekojošās Latvijas tautsaimniecības jomās: būvuzņēmējdarbība un nekustamā īpašuma darījumu starpniecības vadīšana, pārvaldība un apsaimniekošana, vērtēšana, banku un finanšu pakalpojumi, investīciju projekti (t.sk. ieguldījumi un investīciju piesaiste).
Papildu informācija:
Rasa Saliņa, Ahoy Public Relations sabiedrisko attiecību konsultante
Тel. nr. (+371) 67472590, mob. tel. nr. (+371) 29145314
rasa.salina@gmail.com
Iveta Stāmure, RTU IEVF Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūta vecākā lietvede
Mob. tel.nr. (+371) 27896221