RTU IEVF BUNĪI rīkotā informatīvā semināra par jaunumiem nekustamo īpašumu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas jomā rezumē
RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūts (RTU IEVF BUNĪI) pagājušās nedēļas nogalē rīkoja Informatīvo dienu, kuras ietvaros notika seminārs par jaunumiem nekustamo īpašumu (NĪ) apsaimniekošanā un pārvaldībā.
Foto: RTU IEVF BUNĪI rīkotā informatīvā semināra par jaunumiem nekustamo īpašumu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas jomā rezumē; autors: RTU IEVF BUNĪI rīkotā informatīvā semināra par jaunumiem nekustamo īpašumu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas jomā rezumēRTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūts (RTU IEVF BUNĪI) pagājušās nedēļas nogalē rīkoja Informatīvo dienu, kuras ietvaros notika seminārs par jaunumiem nekustamo īpašumu (NĪ) apsaimniekošanā un pārvaldībā. Tajā piedalījās gan RTU mācībspēki, gan arīdzan pārstāvji no Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas (LNPAA), Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas (RAA), Ekonomikas ministrijas, Māju serviss KSA, Jelgavas, Limbažu, Ogres, Rēzeknes NĪ pārvaldēm. Tā kā seminārs bija bezmaksas un tajā tika aicināti piedalīties arī iedzīvotāji, semināra noslēgumā bija iespēja uzdot savus jautājumus nozares ekspertiem un diskutēt par interesējošiem jautājumiem, kas attiecas uz namu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas jomu.
RTU IEVF BUNĪI Informatīvajā seminārā iegūtās atziņas (rezumē):
Nekustamā īpašuma jomās izstrādātajām un īstenojamām studiju programmām - "Nekustamā īpašuma pārvaldība" (1. līmeņa profesionālā un bakalaura studiju programmas) un "Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma vadīšana" (maģistra studiju programma) - ir stratēģiski svarīga nozīme, jo tās dod iespēju darba tirgū visā Eiropas Savienībā piedāvāt augstas kvalifikācijas speciālistus un vadītājus nekustamā īpašuma jomās. Šis sekmīgais piemērs konkurētspējīgu speciālistu sagatavošanā ES darba tirgum nekustamo īpašumu jomās ir iespējams tikai balstoties uz RTU resursiem inženierzinātnēs un inženierekonomikā, jo īpaši apstākļos, kas raksturīgi ar apjomīgiem renovācijas darbiem un to veikšanai nepieciešamajām zināšanām būvniecības nozarē. Tamdēļ Nekustamā īpašuma pārvaldības programmu īstenošanā iesaistītas 5 RTU fakultātes).
Ir jābūt izstrādātam mehānismam, kas noteiks, vai izglītība NĪ pārvaldīšanas jomā ir pietiekama. Pašlaik pārāk formāli tiek vērtēta cilvēku kvalifikācija, prasmju un zināšanu atbilstība izvēlētajai profesijai. Parasti tā tiek vērtēta pēc formas - vai ir atbilstoši izglītības dokumenti, un nevis pēc satura. Risinājums varētu būt šāds: pārvaldnieks ir tiesīgs veikt pārvaldīšanas uzdevumus daudzdzīvokļu mājā, ja ir ieguvis profesijas standarta "Namu pārvaldnieks" vai "Nekustamā īpašuma pārvaldnieks" atbilstības apliecinošu sertifikātu. Tādējādi pārvaldniekiem būs jāapgūst pārvaldniekam nepieciešamās kompetences, kā arī māju iedzīvotāji varēs būs droši par konkrētā pārvaldnieka kompetenci.
Lai varētu izpildīt iepriekšminēto, NĪ pārvaldības studiju programmas īstenotājai - mācību iestādei - nepieciešama iepriekšējā pieredze izvēlētajās inženierzinātņu jomās, kā arī zinātniski pētniecisko darbu pieredzei attiecīgajās zinātņu nozarēs. Nav pieļaujams uz humanitārajām zinātņu nozarēm orientētām augstākās izglītības iestādēm sagatavot speciālistus, kuru profesionālais darbs ikdienā ir saistīts ar inženierzinātnēm, un otrādi.
Mājokļa pārvaldīšanas tirgus pēdējos gados nenoliedzami ir aktivizējies. Parādījušies jauni tirgus dalībnieki, pakāpeniski dzīvokļu īpašnieki paši iesaistās savu namu pārvaldīšanā. Tie ne tikai slēdz līgumus ar esošajiem pārvaldniekiem, bet arī veido savas biedrības. Pieaugot konkurencei, tirgus dalībnieki optimizē savas izmaksas, cenšas palielināt konkurētspēju. Tas ir apsveicami. Tomēr LNPAA (Latvijas Namu pārvaldnieku un apsaimniekotāju asociācija) norāda, ka uz mājokļu pārvaldīšanas nozari nevajadzētu skatīties kā uz īstermiņa jeb "projektu attīstītāju" biznesu, proti - ienācu tirgū, attīstīju un izdevīgi pārdevu. Pārvaldniekam jāstrādā ilgtermiņā, uzturot un sakārtojot tam uzticēto mājokli. Tātad pārvaldīšanai jābūt ilgtermiņa investīciju tirgum. Noteikti jāsakārto nozari regulējošo normatīvo aktu bāze, lai tirgus dalībniekiem būtu skaidri un nepārprotami tirgus noteikumi (mājas lietas vešana, ar mājokli saistīto maksājumu pēctecība, mājokļa uzturēšanas prasības, māju pārņemšanas kārtība, attiecības ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem un citi ne mazāk svarīgi jautājumi). Tāpēc šā gada maijā ir izveidots nodibinājums "Latvijas namu pārvaldnieku ģilde", kurā ir apvienojušies profesionāļi, praktiķi, labi izglītoti jaunie un topošie NĪ pārvaldnieki.
Dzīvojamo māju un tām piegulošo teritoriju pārzināšanai, kā arī to pārvaldīšanai, kas kļūst arvien sarežģītāka, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par dzīvojamo māju vecākajiem, kuru būtiskākā nozīme ir pārstāvēt mājas iedzīvotāju intereses, ik gadu saskaņojot mājā veicamos darbus un iespējamos apsaimniekošanas maksas palielinājumus vai pazeminājumus.
Pozitīvu siltumtaupības pasākumu rezultātu sasniegšanai enerģētiskā renovācija jāveic pilnā apjomā un, izvēloties būvuzņēmēju šiem nepieciešamajiem renovācijas darbiem, jāizstrādā renovējamo darbu apraksti, kas:
atvieglo būvuzņēmēja izvēli.
būvuzņēmējam ir iespējas izvērtēt savas spējas darbu veikšanā.
izpildot renovācijas darbu aprakstā iekļautās prasības, ir garantijas sasniegt nepieciešamo siltumenerģijas ekonomiju.
Plānots, ka no 01.07.10. RTU IEVF BUNĪI sāks studentu uzņemšanu šādās studiju programmās:
maģistra profesionālajā studiju programmā "Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma vadīšana" - no 01.07.10. līdz 09.07.10. uz valsts budžeta dotācijas finansētajām vietām; no 01.07.10. līdz 10.09.10. studijām par maksu;
bakalaura profesionālajā studiju programmā "Nekustamā īpašuma pārvaldība" (specializācijas virzieni: nekustamā īpašuma apsaimniekošana un pārvaldīšana, nekustamā īpašuma darījumu starpniecības vadīšana, nekustamā īpašuma vērtēšana) un pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā "Nekustamā īpašuma pārvaldība" (namu pārvaldnieka kvalifikācijas iegūšanai) – no 19.07.10. līdz 27.07.10. pilna laika (klātienes) studijās; no 02.08.10. līdz 10.09.10. nepilna laika (neklātienes) studijās.
Papildinformācija: http://www.buni.rtu.lv/page.php?7
Par RTU un RTU IEVF Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūtu
Rīgas Tehniskā universitāte - vienīgā daudznozaru tehniskā un uz inženierzinātnēm orientētā augstskola Latvijā. Mūsdienīga, prestiža universitāte, kas starptautiski pazīstama kā Eiropas studiju, zinātniskās pētniecības un inovāciju centrs. Kopš 1968. gada, kad tika sagatavoti pirmie inženierekonomisti būvniecībā, RTU darbojas Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas un vadīšanas katedra. Uz šīs katedras bāzes tika dibināts RTU IEVF Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūts.
2005. gadā pēc nekustamo īpašumu jomās strādājošo asociāciju pieprasījuma tika izveidota Latvijā vienīgā bakalauru studiju programma, kas sagatavo nekustamā īpašuma nozares speciālistus – nekustamā īpašuma ekonomistus, pārvaldniekus un vērtētājus.
2007. gada rudenī starptautiskā ekspertu komisija akreditēja mācību programmu "Nekustamā īpašuma pārvaldība" (bakalauriem) un "Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma vadīšana" (maģistriem) līdz 2013. gada 31. decembrim. 2010. gada janvārī ir uzsākta 1. līmeņa studiju programmas "Nekustamā īpašuma pārvaldība" īstenošana.
Šīm programmām ir stratēģiski svarīga nozīme, jo tās dod iespēju darba tirgū visā Eiropas Savienībā piedāvāt augstas kvalifikācijas speciālistus un vadītājus nekustamā īpašuma jomās.
2009. gadā institūtu absolvēja pirmie nekustamo īpašumu jomai sagatavotie 14 maģistri un 59 bakalauri. 2010. gada ziemā šīs rindas papildināja vēl 5 maģistri un 27 bakalauri.
Institūta vadība nav aizmirsusi arī par strādājošiem speciālistiem. Īpaša uzmanība ir veltīta tiem, kuri izglītību guvuši vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas. Pretendenti ar iepriekšējo augstāko izglītību citā jomā var iegūt ne tikai profesionālā maģistra grādu, bet arī Nekustamā īpašuma ekonomista kvalifikāciju. Institūta maģistratūrā studē cilvēki ar profesionālo pieredzi vecumā no 23 līdz pat 64 gadiem.
Institūta studenti un absolventi pēc studiju programmu beigšanas galvenokārt strādā sekojošās Latvijas tautsaimniecības jomās: būvuzņēmējdarbība un nekustamā īpašuma darījumu starpniecības vadīšana, pārvaldība un apsaimniekošana, vērtēšana, banku un finanšu pakalpojumi, investīciju projekti (t.sk. ieguldījumi un investīciju piesaiste).
Papildu informācija:
Rasa Saliņa, Ahoy Public Relations sabiedrisko attiecību konsultante
Тel. nr. (+371) 67472590, mob. tel. nr. (+371) 29145314
rasa.salina@gmail.com
Iveta Stāmure, RTU IEVF BUNĪI biroja administratore
Kontaktiem: 27896221, 67089360, 29140766
iveta.stamure@rtu.lv