building.lv skaitļos

Lietotāji online12
Aktīvie uzņēmumi20547
Nozares ziņas33097
RTU izstrādā jauna tipa elektroģeneratoru vēja enerģijas iegūšanai : building.lv - par būvniecību Latvijā

RTU izstrādā jauna tipa elektroģeneratoru vēja enerģijas iegūšanai

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādā īpašu 1,5kW lēngaitas vēja ģeneratoru ar integrētu energoelektronikas pārveidotāju, kas nodrošinās iespēju ražot elektroenerģiju vietās ar nelielu vēja ātrumu.


Jaunā tipa ģenerators komplektā ar RTU izstrādāto energoelektronikas pārveidotāju ļaus paplašināt vēja enerģijas izmantošanas reģionus, jo nodrošinās elektroenerģijas ražošanas efektivitātes palielināšanu vietās, kur raksturīgs neliels vēja ātrums. Iekārta atvieglos arī individuālo elektroenerģijas ražotāju iesaisti energosistēmā un veicinās privāto patērētāju enerģētiskās neatkarības attīstību. Šāda apvienotā iekārta, kas sevī apvieno ģeneratoru ar pārveidotāju ir novitāte pasaulē, jo šobrīd praksē vēja ģeneratorus un energoelektronikas pārveidotājus uzstāda atsevišķi dažādās vietās. Turklāt RTU tapušajā ģeneratorā izmantoti kompozītmateriāli, ļaujot pielietot principiāli jaunu magnētisko sistēmu, kas ļauj samazināt iekārtas svaru.

Iekārtas izstrādē paralēli darbojas divas zinātieku komandas: elektrisko mašīnu speciālisti, kas ir radījuši ģeneratoru ar uzlabotām īpašībām vēja kinētiskās enerģijas pārvēršanai elektriskajā, un RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta speciālisti, kuri strādā pie energoelektronikas pārveidotāja un tā vadības algoritmiem.

Mūsdienās arvien vairāk iekārtu var saukt par «gudrām» – tādām, kas ietver sevī gan mehāniskās, gan energoelektronikas, gan mikroprocesoru sistēmas iekārtas darbības procesu kontrolēšanai. Arī RTU izstrādātā sitēma, kas ietver «paredzēšanas» (predictive) vadības algoritmu, ļauj kontrolēt jaudas plūsmu un nodrošina iekārtas izejā stabilu spriegumu, neatkarīgi no vēja ātruma. Šāda sistēma ļauj vienkāršāk veidot tā saucamās mikro tīklu (micro-grids) un gudro tīklu (smart grid) sistēmas, kur nepieciešams precīzi kontrolēt jaudas plūsmu no dažādiem enerģijas avotiem.

Dažas projekta izstrādes jau ir patentētas un aprakstītas starptautiskās zinātniskās publikācijās.

Kompleksa izveides realizācija iespējama, pateicoties ES struktūrfondu atbalstam Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektā «Modulāra lēngaitas elektroģeneratora izstrāde vēja turbīnām» (vienošanās Nr. 2010/0215/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/039; PVS ID 1519). Projekts sākās 2010. gada 1. martā, tā īstenošanā iesaistīti RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta zinātnieki.

 

www.rtu.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.