RTU sadarbība ar ārzemju universitātēm – paplašinātas studiju iespējas studentiem
Kopš 1998 gada Latvija ir iesaistījusies ES programmā Erasmus, kas ļauj augstskolām piedalīties studentu apmaiņā
Foto: RTU sadarbība ar ārzemju universitātēm – paplašinātas studiju iespējas studentiem; autors: RTU sadarbība ar ārzemju universitātēm – paplašinātas studiju iespējas studentiemKopš 1998 gada Latvija ir iesaistījusies ES programmā Erasmus, kas ļauj augstskolām piedalīties studentu apmaiņā.
Šobrīd RTU ir noslēgti 68 līgumi, kas arī būvniecības fakultātes studentiem sniedz iespēju zināmu studiju periodu pavadīt kādā no sadarbības augstskolām. Būvniecības fakultāte šajā sakarā ir pieminama kā viena no aktīvākajām.
Stāsta Jolanta Jurēvica, RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departamenta Informācijas centra vadītāja:
"Visbiežāk no studentiem, kas atgriežas no ārzemju augstskolām, nākas dzirdēt, ka RTU sniedz ļoti labu akadēmisko bāzi, bet, savukārt uzturoties ārzemēs ir iespēja strādāt augstas klases laboratorijās ar mūsdienīgu aprīkojumu, kas studiju laikā ir ļoti būtiski. It īpaši to piemin ģeodēzisti, kas arī pēc statistikas spriežot ir vieni no aktīvākajiem apmaiņas programmu dalībniekiem.
Studentu apmaiņa notiek ar Mikeli augstskolu Somijā, ar Karlsrūes profesionālo augstskolu Vācijā, ar Valensijas politehnisko augstsklolu Spānijā, arī ar vienu no prestižākajām un labākajām tehniskajām augstskolām Eiropā - Karalisko tehnoloģisko institūtu Zviedrijā . Erasmus programmas ietvaros notiek gan studentu, gan pasniedzēju apmaiņa."
Lai iesaistītos apmaiņas programmā, ir jāizpilda noteikta procedūra. Visa pamatā ir līgums starp divām augstskolām kas ļauj izsludināt konkursu uz Erasmus stipendijām.
Stipendiju kandidātiem jāaizpilda anketa, jāuzraksta motivācijas vēstule, jāiesniedz rekomendācijas vēstules un CV, faktiski tradicionālie pieteikumu dokumenti. Intervijas laikā, kas notiek ar katru kandidātu atsevišķi, komisija pārliecinās par svešvalodas zināšanu līmeni.
Sadarbības augstskolās studēt iespējams angļu, vācu, spāņu, franču un citās valodās. Jolanta Jurēvica: "Starp RTU studentiem ir arī tādi, kas bez "tradicionālajām" svešvalodām, kādas ir angļu, vācu un franču valodas, prot arī Latvijā mazāk populāras svešvalodas, kā, piemēram grieķu, portugāļu, spāņu, itāļu valodas. Taču valodu zināšanas nav vienīgais kritērijs, izvēloties atbilstošāko kandidātu.
Tikpat svarīgi ir noskaidrot, cik students ir patiesi motivēts, vai ir izvēlējies atbilstošu studiju programmu, kura, protams, ir jāsaskaņo ar katedru."
Minimālais laiks, ko studenti var pavadīt ārzemju augstskolā, ir 3 mēneši, maksimālais - 1 gads.
Uz 3 mēnešiem bieži izvēlas doties prom tie, kuriem ir jāizstrādā diplomdarbi. Taču tā aizstāvēšana notiek RTU. Erasmus programmas neļauj ārzemju augstskolā iegūt diplomu vai grādu.
Ārzemēs pavadītais studiju periods nekādā veidā nedrīkst kavēt vai pagarināt studiju laiku šeit, RTU.
Tāpēc ir ļoti būtiski, lai pirms aizbraukšanas katrs students noslēgtu studiju līgumu, kur dokumentāli ir apstiprināts priekšmetu saraksts, kas tiks apgūts ārzemju augstskolā, tas jāsaskaņo ar RTU mācību programmu un saskaņā ar kredītpunktu pārneses sistēmu, daļu vienmēr izdodas ieskaitīt kā apgūtus priekšmetus. Jo labāk ir saskaņoti ārzemju augstskolā apgūstamie priekšmeti ar RTU programmu, jo vieglāk ir akadēmiski atzīt ārzemēs pavadīto studiju laiku pēc atgriešanās RTU.
Lielākā studentu daļa tiek galā ar nelielu sesijas pagarinājumu, jo parasti apmaiņas programmās iesaistās labākie un apzinīgākie studenti.