RTU zinātnieki izstrādājuši inovatīvu būvmateriālu – augstas efektivitātes nanobetonu
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši augstas efektivitātes nanobetona ieguves tehnoloģiju, kur daļa tradicionālās ražošanas izejvielu aizvietotas ar mikro un nano pildvielām, kas uzlabo betona maisījuma iestrādājamību un paaugstina mehāniskās ekspluatācijas īpašības.
Zinātnieku radītie jaunie materiāli ļaušot paplašināt betona izmantošanas iespējas būvniecībā un ražot būvkonstrukcijas, kādas nav iespējams izgatavot, izmantojot tradicionālo betonu. Nanobetons būšot neaizvietojams liela laiduma dzelzsbetona konstrukcijās ar samazinātu pašsvaru, augstceltņu vertikāli nesošajos elementos un hidrotehniskajās būvēs ar paaugstinātu ūdens necaurlaidību.
Materiāliem piemītot augsta sala noturība un ķīmiskā izturība, un tas ļaušot radīt jaunus konstruktīvos elementus un arhitektūras formas. Jaunā materiāla pagatavošanā tiekot izmantoti stikla sadzīves un rūpnieciskie atkritumi, kuru pārstrādāšana mikro un nano vielās veicina apkārtējās vides kvalitātes uzlabošanu. Jauniegūto mikro un nano vielu izmantošana ļauj ekonomēt arī cementu, kas samazina cementa ražošanas procesā radīto CO2 izmešu daudzumu.
RTU zinātnieki līdztekus izstrādājuši arī ražošanas tehnoloģijas nanobetona masas sagatavošanai, iestrādāšanai un cietināšanai. Jaunā nanobetona ražošanas tehnoloģija, salīdzinot ar tradicionālo, esot efektīvāka, jo ļauj samazināt izejmateriālu un enerģijas patēriņu uz vienu saražoto vienību no 30 līdz 50%.
Pētījumu kopš 2010. gada novembra īsteno RTU Būvniecības fakultātes speciālisti Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā projektā «Augstas efektivitātes nanobetoni».
Ir saņemti divi Latvijas patenti un iesniegts viens Eiropas patents. Pētījumu kopš 2010. gada novembra īsteno RTU Būvniecības fakultātes speciālisti ERAF līdzfinansētā projekta «Augstas efektivitātes nanobetoni» ietvaros. (Vienošanās Nr. 2010/0286/1DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/033). Projektu plānots pabeigt 2013. gada 31. oktobrī.