Realizēti projekti Abavas senlejas taku infrastruktūras atjaunošanai
Biedrība " Abavas ielejas attīstības centrs" aizvadītajā 2014.gadā guvusi finansiālu atbalstu vairāku jau sen lolotu ideju realizācijai. Paveiktais ir uzlabojis gan iedzīvotāju dzīves kvalitāti, gan arī veicinājis Abavas senlejas dabas vērtību aizsardzību un izpratni par tām.
Īstenojot Latvijas vides aizsardzības fonda un Kandavas un Talsu novadu pašvaldību līdzfinansēto projektu " Dabai un biotopiem saudzīgas infrastruktūras atjaunošana un izveide Abavas senlejas dabas parkā" tika atjaunota 2003.gadā izveidotā Drubazu botānikas taka un labiekārtotas Imulas un Zirgu takas. Drubazu botānikas takā izgatavoti jauni žogi savvaļas dzīvniekiem, nojauktas vecās trepes pār purvaino pļavas daļu un izveidotas jaunas trepes, kā arī atjaunoti divi informācijas stendi par aizsargājamajiem un retajiem augiem šajā takā. Drubazu botānikas taka nākamajā tūrisma sezonā atkal būs atvērta apmeklētājiem un te būs iespēja redzēt koncentrātu- tieši Abavas senlejai raksturīgos biotopus un arī raksturīgos augus, tajā skaitā - retus un aizsargājamus Eiropas līmenī.
Pateicoties projektam, dabā tika iezīmēta nesen izveidotā Zirgu taka. Maršruts, kas ved no Sabiles līdz Zviedru cepurei pa seno laiku zirgu ceļu. Izvietoti trīs informācijas stendi- pie Zviedru cepures takas sākumā un takas maršrutā - pie arheoloģijas pieminekļa Krievu kapi un pie Sabiles Ēģiptes. Taka savieno divus novadus- Kandavas un Talsu. Takas maršruts iekrāsots ar svītrām uz kokiem.
Imulas takā, no telšu un atpūtas vietas Vītiņi līdz viesu namam Romance, maršruts iezīmēts dabā ar krāsojumu uz kokiem un tagad ikviens tūrists pats varēs atrast ceļu. Takas galapunktos izvietoti informācijas stendi ar takas maršruta karti un ieteikumiem dabas parka apmeklētajiem, kā arī informācija par svarīgākajiem dabas un vēstures objektiem takā.
Imulas takā no Buses pilskalna līdz Kauķu kalnam un tālāk līdz Grotām, izvietoti informācijas stendi par Buses pilskalnu, par Baznīckalnu, par Kauķa kalnu un par Imulas taku pie Grotēm. Taka no Kauķa kalna ir iezīmēta ar krāsojumu uz kokiem un, vairākkārt izvērtējot tās maršrutu un konsultējoties ar dabas eksperti, ir izveidots optimālais maršruts, lai redzētu visu Imulas upes ielejas daudzveidību- dziļās gravas, platlapju mežus, bebru dambjus, avotiņus un arī īpaši aizsargājamus augus, tos neizmīdot un tiem netraucējot.
Lai iešana būtu droša un lai dabas parka apmeklētajiem takas būtu izejamas pēc vētrām, visi iepriekš minētie taku maršruti un arī Greiļu kalna skatu platformas apkārtne tika attīrīti no kritušajiem kokiem un aizauguma pateicoties Latvijas Vides aizsardzības fonda finansētajam projektam "Dabas tūrisma infrastruktūras izmantošanas un ekosistēmu pakalpojumu nodrošināšanas pasākumi Abavas senlejā". Lai arī ceļa remonta dēļ skatu platforma Greiļu kalnā tagad ir mazāk apmeklēta, tomēr tika veikts liels darbs, lai saglabātu tās apkārtnē esošo bioloģiski vērtīgo pļavu un nopļautu gan veco zāli, gan atvases, kas cenšas pārvērst to par krūmāju. Greiļu kalns ir vieta no kuras paveras brīnišķīgs skats, kuru nevar sajaukt ar kādu citu vietu pasaulē.
Iveta Piese
Abavas ielejas attīstības centra vadītāja