Rekonstruējot uzlabos Alūksnes slimnīcas infrastruktūru
SIA "Alūksnes slimnīca" īsteno Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstīto projektu "Stacionārās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana SIA "Alūksnes slimnīca", uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un pieejamību", kura laikā slimnīcā notiks vērienīga rekonstrukcija, kas noslēgsies šā gada rudenī.
Darbus objektā saskaņā ar iepirkuma procedūras rezultātiem veic akciju sabiedrība "SCO centrs" un šobrīd gan slimnīcas, gan laboratorijas ēkā sākusies demontāža. SIA "Alūksnes slimnīca" valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa stāsta, ka šobrīd, kad rit remonts, ķirurģiskā profila nodaļas, operāciju zāle un arī dienas stacionārs pārvietoti uz citām telpām, lai būvnieki varētu strādāt.
"Darbi rit kompleksi, jo darāmā ir diezgan daudz. Pašreiz, kamēr ziema, veic iekšdarbus, bet, kad kļūs siltāks, sāks siltumtrašu maiņu, lifta būvniecību. Projektu realizējot, mainīsim nodaļu izvietojumu - pirmajā stāvā būs dienas stacionārs, bet akūtā ķirurģiskā profila gultas – tikai otrajā stāvā. Tā kā operāciju zāle atrodas pirmajā stāvā, lai varētu nogādāt pacientus uz palātām, vajadzīgs lifts. To izbūvēs ar piebūvi, tas būs transporta lifts, lai pacientu varētu pārvietot ar gultu. Vasarā būs darbu nākošā kārta, kad remontēs ambulatoro daļu, kā arī uzņemšanas nodaļu. Rekonstrukcijas darbu laikā pacientiem gan būs jāsaskaras ar zināmām neērtībām, taču slimnīca turpinās strādāt un sniegt savus pakalpojumus," norāda M. Kauliņa.
Projekta izstrādes gaitā, plānojot atbalstāmās izmaksas, nācies secināt, ka no ERAF piešķirtā summa nebūs pietiekama, jo nebūtu saimnieciski pareizi nokrāsot sienas, bet nemainīt komunikācijas. Slimnīca uzcelta 1964. gadā un ūdensvads, apkures sistēma saglabājusies kopš tā laika. Gan apkures, gan ūdensapgādes sistēma ierīkota caur bēniņiem, līdz ar to rodas problēmas, ja ir bojājumi. Tas tiks labots, tāpat arī plānots atteikties no šobrīd esošās karstā ūdens padeves caurteces principa, jo tas rada lieku ūdens un kanalizācijas patēriņu telpās, kur karstais ūdens tiek lietots retāk, līdz ar to tā uzsildīšanai jāpatērē vairāk energoresursu.
Arī reanimācijas nodaļa plānotās durvju maiņas un koridora remonta vietā piedzīvos plašāku remontu. Tur sildelementi atrodas aiz flīzēm un telpu apsilda ar elektrību, kas nav efektīvi. Sildelementus vajadzīgs izņemt ārpusē, līdz ar to jāveic plašāks nodaļas remonts.
Arī ventilācijas sistēma lielākajā daļā slimnīcas telpu, izņemot iepriekš remontētās, bija kopš tās pirmsākumiem. Operāciju zālē bijis tikai nosūcējs, kas nenodrošina nepieciešamo klimatu, tādēļ operāciju zālē un arī ķirurģiskajā nodaļā ierīkos ventilāciju ar rekuperāciju.
Ņemot vērā veicamo darbu apjoma pieaugumu, vajadzīgs arī papildu finansējums un slimnīca plāno ņemt aizņēmumu. ERAF projekta finansējums sākotnējā posmā bija 85% un slimnīcas finansējums – 15%. Tagad, ņemot vērā papildu darbus projekta īstenošanai, pašu finansējums pieaugs līdz 50%.
"Auditora atzinums, pārbaudot iestādes finansiālās iespējas, gatavojoties aizņēmuma ņemšanai, ir pozitīvs. Papildu darbi ir jāveic. Ja to visu izdarām, tad slimnīcā pamatos viss būs sakārtots un tā sagaidīs pacientu mūsdienīgi. Ambulatorā daļa būs ļoti laba, tā strādās noteiktu darba laiku, vairs nebūs stacionāro un ambulatoro pacientu dubultplūsma. Savukārt uzņemšanas nodaļa atradīsies citā vietā. Visu plānojam un darām ar skatu nākotnē. Ja attīstām sadarbību, kas radusies ar plastikas ķirurgu K. Person no Amerikas, ir nepieciešamas atbilstošas ķirurģijas nodaļas telpas un arī operāciju zāle. Domājam, kā radīt atbilstošu piedāvājumu gan pašu, gan nākotnē varbūt arī ārzemju pacientiem," norāda M. Kauliņa.