building.lv skaitļos

Lietotāji online18
Aktīvie uzņēmumi1879
Nozares raksti32912
Rīgā viesojas starptautiski atzīti ziemeļvalstu dizaineri : building.lv - par būvniecību Latvijā

Rīgā viesojas starptautiski atzīti ziemeļvalstu dizaineri

No 27.-29.aprīlim Ziemeļu dizaina darbnīcu ietvaros Rīgā viesojas starptautiski atzīti ziemeļvalstu dizaineri un dizaina teorētiķi.

No 27.-29.aprīlim Ziemeļu dizaina darbnīcu ietvaros Rīgā viesojas starptautiski atzīti ziemeļvalstu dizaineri un dizaina teorētiķi.

Skandināvu dizains ir jēdziens, kas ir plaši pazīstams visā pasaulē. Ziemeļvalstis joprojām ir līderes gan attīstot jaunas dizaina stratēģijas, gan arī domājot par produktu draudzīgumu videi un lietotājam. Skandināvu dizaina tradīcija-funkcionalitāte, demokrātija, vienkāršība nav hrestomātiski saukļi, tā ir kalpošana un pakalpošana cilvēkiem dažādā vecumā neatkarīgi no viņu sociālā un veselības stāvokļa vai cita veida piederības.

Šobrīd arī Latvijā aktualizējas dažādi ar dizainu saistīti jautājumi. Tiek dibināts Latvijas dizaina fonds un aizvien vairāk tiek domāts par to, lai Latvijā ražotais dizains nebūtu anonīms, bet izietu pasaulē ar Latvijas vārdu. Šajā ziņā ir daudzas lietas, ko mēs varētu mācīties no mūsu kaimiņiem ziemeļos. Jau no marta vidus Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejā Rīgā ir skatāma izstāde "Skandināvu dizains viņpus mīta", kurā var izsekot līdzi Ziemeļvalstu dizaina attīstībai pēdējo piecdesmit gadu laikā. Paralēli šai retrospekcijai, pēc Ziemeļu Ministru padomes biroja iniciatīvas, šonedēļ tiek rīkotas arī Ziemeļu dizaina darbnīcas, kuras vada un savā pieredzē dalās starptautiski atzīti dizaineri no Somijas, Zviedrijas, Dānijas, Norvēģijas un Islandes.

Dizains ir ļoti dažāds - vieniem tas saistās ar skaistām lietām: drēbēm, interjera priekšmetiem, automašīnām; citiem ar funkcionalitāti – priekšmetiem, kas atvieglo ikdienu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām; vēl citiem - ar jaunākajiem sasniegumiem tehnoloģiju jomā. Tāpēc arī Ziemeļu dizaina darbnīcas tiek rīkotas piecās dažādās jomās: mēbeļu dizains, pilsētvide, dizains cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, industriālais apģērbu dizains un vizuālā komunikācija.

Ņemot vērā dizaina daudzfunkcionālo dabu, jebkura produkta radīšana un, pēcāk arī pārdošana, prasa zināšanas visdažādākajās nozarēs – dizainā, tehnoloģijā un ekonomikā, tādēļ tas ir izteikts komandas kopdarbs. Ziemeļu dizaina darbnīcu kontekstā tas nozīmē dažādās augstskolās studējošo iesaistīšanu, sadarbību ar ražotnēm un potenciālajiem produkta lietotājiem. Divas dienas piecās dažādās vietās notiek piecas dažādās darbnīcas, kurās mēs līdzdarbosimies dizaina tapšanas procesā. Ziemeļvalstu eksperti uztic mums dažus noslēpumus no dizaina virtuves recepšu grāmatas.

Savā pieredzē par mēbeļu dizainu ar mums dalās Boriss Berlins no Komplot Design (Dānija), kas ir viens no zināmākajiem mūsdienu skandināvu dizaineru vārdiem, saņēmis vairāk kā 20 dažādas starptautiskas dizaina balvas, lielāko skaitu pēdējos gados tieši par izcilu krēslu dizainu. Dizaina darbnīcas tēma ir homo sedens (sēdošais cilvēks). Tajā paralēli darbam pie mūsdienīga krēsla dizaina izstrādes, tiek aplūkots arī jautājums par to, kāpēc cilvēks sēž – cik daudz tas ir saistīts ar fizisko nepieciešamību un cik daudz tas attiecas uz cilvēka ieņemamo sociālo stāvokli sabiedrībā. Darbnīcas praktiskā daļa notiek uzņēmumā "Sāga" un ir paredzams, ka darbnīcas rezultāts būs jauns pieteikums 21.gadsimta krēsla dizainam. Plašāk par Komplot Design darbību varēs uzzināt ceturtdien, 28.aprīlī plkst. 19.00 salonā BFDF (Marijas ielā 13/2), kur notiks tikšanās ar Borisu Berlinu.

Pilsētvides dizaina darbnīcu vada soms Timo Salli, Helsinku Mākslas un dizaina universitātes pasniedzējs, dizaina grupas "Snowcrash" dalībnieks, vairāku jauno dizaineru balvu ieguvējs. Viņam asistē Ilze Kundziņa, kas šobrīd ir arī šīs universitātes studente. Darbnīcas ietvaros tiek meklēti risinājumi, kā padarīt mūsu ikdienu pilsētā patīkamāku, un tā tiek veidota sadarbībā ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Rīgas pilsētas Būvvaldes Vides mākslas nodaļu un Stora Enso atbalstu.

Mazliet savādāks skatījums uz dzīvi ir darbnīcas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām dalībniekiem. Oslo Arhitektūras un dizaina skolas pasniedzēja Toma Vavika vadībā, līdzdarbojoties invalīdu un viņu draugu apvienībai "Apeirons", tiek izzinātas problēmas, ar kurām savā ikdienā saskaras invalīdi, un meklēti ceļi, kā padarīt lietas pieejamas un izmantojamas mums visiem.

Industriālā apģērba dizaina darbnīcas vadītājs Sverkers Bergstrēms no zviedru uzņēmuma "Alacarte" kopā ar studentiem strādā pie uniformu radīšanas Latvijas Pastam. Viņš ir viens no vadošajiem speciālistiem darba apģērbu dizainēšanā, iepriekš veidojis formas tērpus zviedru pastam, policijai, metro darbiniekiem un taksistiem. Viņam ir arī pieredze darbā ar tādiem zīmoliem kā H&M, Levi’s, Marc O’Polo un citiem. Darbnīcas praktiskā daļa notiek apģērbu šūšanas uzņēmumā Almia.

Sadarbībā ar Latvijas Institūtu tiek veidota vizuālās komunikācijas darbnīca, kuras uzdevums ir, nezaudējot latvisko identitāti, radīt mūsdienīgu zīmju un simbolu valodu, kas sekmētu Latvijas starptautisko atpazīstamību. Darbnīcu vada islandiete Dora Īsleifsdotira, kādreizējā mākslinieku grupas "Icelandic Love Corporation" dalībniece, šobrīd dizaina studijas "Fiton" grafiskā dizainere.

Darbnīcu rezultāti tiks prezentēti 29.aprīlī Rīgas Ekonomikas augstskolā noslēguma seminārā, kuru papildinās priekšlasījumi par dizaina teoriju un biznesa aspektiem. Semināru atklās Kultūras ministrijas valsts sekretārs Daniels Pavļuts un Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Anrijs Matīss. Semināra ievaddaļā pirmo reizi plašākai sabiedrībai tiks prezentēts Latvijas Dizaina fonds, kas ir radīts, lai īstenotu nacionālo dizaina politiku Latvijā un veicinātu plašāku dizaina izmantošanu tautsaimniecībā. Par fonda darbības mērķiem pastāstīs tā sadarbības padomes priekšsēdētājs Aivars Einauss. Turpinājumā ar dizaina pētniecības, biznesa vadības un veiksmes noslēpumiem iepazīstinās vadošie ziemeļvalstu dizaina teorētiķi un uzņēmēji Mirku Kulberga (Artek, Somija), Kenets Olausons (Interactive Institute, Zviedrija), Pērs Mollerups (Mollerup Designlab, Dānija) un Ūle Terndrups (Bang & Olufsen, Dānija).

Ziemeļu dizaina darbnīcas un seminārs noslēgsies ar elegantu Dizaina ballīti, kurā turpināsies sarunas par un ap to pašu – dizainu…

Ziemeļu dizaina darbnīcas un semināru organizē Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā ciešā sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Rīgas Ekonomikas augstskolu, Rīgas domi, Latvijas Institūtu, Invalīdu un viņu draugu apvienību "Apeirons", Latvijas Pastu, Almia, Saga Group, BFDF un Grīvas mēbelēm. Pateicamies par atbalstu Stora Enso.

Ir pierasts, ka pavasaris nāk no dienvidiem, šoreiz tas ir atnācis no ziemeļiem. Ziemeļu dizaina darbnīcas ir viens no Ziemeļu pavasara pasākumiem.

Papildus informācija: Ginta Tropa, kultūras padomniece, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, tel. 7820055, 9178861; e-pasts: ginta@norden.lv
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.