Rīgā viesosies pasaulē pazīstami un īpaši godalgoti paklāju dizaineri
Sākot ar 8. oktobri piecas dienas Ārzemju mākslas muzejā būs apskatāmi pasaulē pazīstamu un īpaši godalgotu dizaineru paklāju izstāde. Izstāde "Mēnesgaismas Karavāna. Ceļojums paklāju mākslā no Teherānas līdz Berlīnei" pievērsīs Rīgai pasaules dizaina gardēžu uzmanību, jo tās atklāšanā tiks prezentēta viena no pasaulē pazīstamākajiem dizaineriem jaunā kolekcija.
Foto: Rīgā viesosies pasaulē pazīstami un īpaši godalgoti paklāju dizaineri; autors: Rīgā viesosies pasaulē pazīstami un īpaši godalgoti paklāju dizaineriJurgens Dālmans rīko savas jaunākās kolekcijas pasaules pirmizrādi Rīgā
Sākot ar 8. oktobri piecas dienas Ārzemju mākslas muzejā būs apskatāmi pasaulē pazīstamu un īpaši godalgotu dizaineru paklāju izstāde. Izstāde "Mēnesgaismas Karavāna. Ceļojums paklāju mākslā no Teherānas līdz Berlīnei" pievērsīs Rīgai pasaules dizaina gardēžu uzmanību, jo tās atklāšanā tiks prezentēta viena no pasaulē pazīstamākajiem dizaineriem jaunā kolekcija.
Izstāde "Mēnesgaismas Karavāna. Ceļojums paklāju mākslā no Teherānas līdz Berlīnei" būs viena no spilgtākajām šā gada Dizaina dienu pērlēm un ir unikāla, jo līdzvērtīgas izstādes līdz šim bijušas apskatāmas vien nedaudzās pasaules metropolēs. Izstādi organizē Ārzemju mākslas muzejs un dizaina paklāju salons "Krassky Arabesca".
Izstādē būs apskatāmi izcilas kvalitātes persiešu paklāji no vilnas un zīda, kas eksistē tikai vienā eksemplārā, kā arī avangarda un mūsdienu dizaina paklāji. Tos darinājuši šā brīža pasaulē godalgoti paklāju dizaineri - Roija Sahrai (Roya Sahrai), Mikaela Šleifena (Michaela Schleypen), Jans Kats (Jan Kath) un Jurgens Dālmans (Jurgen Dahlman), kura jaunā kolekcija "Ledus" Rīgā piedzīvos savu pasaules pirmizrādi. Tradicionāli jaunās kolekcijas pasaules pirmizrādes piedzīvo izstādē "Domotex", kas notiek janvārī Vācijā.
Izstādes "Mēnesgaismas Karavāna. Ceļojums paklāju mākslā no Teherānas līdz Berlīnei" atklāšana un Jurgena Dālmana jaunās kolekcijas pirmizrāde tiks pārraidīta Internetā (adreses: www.menesgaismaskaravana.lv, www.themoonlightcaravan.com)
Putinu, Džordžu Maiklu, Ševernadzi, Pjēru Īvu Roše un daudzus citus vieno viņu paklāji
Roijas Sahrai uzņēmums "Sahrai" ir ekskluzīvais muzeja "Luvra" sadarbības partneris paklāju restaurācijā, kā arī piegādā paklājus muzejam. Pasaulē uzņēmums "Sahrai" pazīstams ar paklājiem, kas izgatavoti pēc "Luvrā" pieejamajiem 17. un 18. gadsimta dizainiem. Pašreiz dizainere strādā pie Putinu ģimenes pasūtījuma – paklāja Krievijas premjera rezidencei Sanktpēterburgā. Viņas klientu vidū ir arī Šantals Tomass, Lolita Lempicka, Pjērs Īvs Rošē, Filips Starks, Ševernadzes ģimene un citas slavenības, kā arī virkne viesnīcu, tostarp "Četri gadalaiki", un piļu, piemēram, Kuveitas prinča pils.
Mikaela Šleifena ir pirmā sieviete, kas saņēmusi prestižā interjera žurnāla "Elle Decor" balvu. Dizainere, kas ir izstrādājusi īpašu zīda aušanas tehniku, kas ļauj iestrādāt paklājā smalkas, skulpturētas līnijas. Viņas izstrādātajā toņu krāsu paletē ietilpst 300 toņu . Ekskluzīvu līgumu ietvaros Šleifena pašlaik sadarbojas ar MTV, Mercedes un Mini Clubman.
Jans Kats ir pasaulē godalgots dizaineris no Vācijas. Viņš pārstāv avangardu un mūsdienu dizainu. Saņēmis pasaulē prestižāko balvu dizainā "Red Dot Award", kā arī neskaitāmas godalgas konkursos, izstādēs, u.tml. Pa viņa veidotiem paklājiem staigā arābu valstu karaļnamu pārstāvji savās rezidencēs, Rupert Murdoch Ņujorkas penthausa apmeklētāji, Kairas viesnīcas "Four seasons" privāto numuru īpašnieki, starptautisku naftas magnātu jahtu pasažieri un ietekmīgu Parīzes modes zīmolu salonu klienti. Viņa sadarbības partneru vidū ir tādi dizaineri kā Christian Liaigre, Matteo Thun un Peter Marino. Pašreiz Jans Kats ir ekskluzīvais paklāju piegādātājs Louis Voitton veikalu tīklam visā pasaulē.
Jurgens Dālmans ir vairakkārt saņēmis 1. vietu "Domotex" izstādē, kas apkopo pasaules vadošo paklāju dizaineru darbus. Dizaineris, kurš aizsāka avangardu paklāju dizainā, kam piemīt atšķirīgs un neatkārtojams rokraksts un kurš ir panācis neiespējamo – radīt glezniecībā sastopamo filigrānu toņu pārejas efektu uz paklāja, kas mezglots ar rokām.
APBRĪNAS VĒRTI UN INTERESANTI FAKTI PAR PAKLĀJIEM
Gan persiešu, gan mūsdienu dizaina un avangarda paklājus darina ar rokām.
Tos gatavo kā no vilnas, tā no zīda un dažādām šo materiālu kombinācijām. Taču paklāju darināšanā tiek izmantotas arī nātres, kaņepes, kašmirs, mohēra, alpakas vilna un pat metāla pavedieni.
Visbiežāk dizaina paklājus mūsdienās darina Nepālā.
Tibetas aitas mīt kalnos 3-4 km augstumā skarbos laikapstākļos, tāpēc to vilna ir īpaši trekna un satur daudz lanolīna. Kā paklāja materiāls tā ir īpaši izturīga un atgrūž netīrumus.
Otru pasaulē labāko vilnu paklāju izgatavošanai ražo aitas Jaunzēlandē.
Persiešu paklājus raksturo īpaši blīvs bārkšu sējums un tos darina vienlaicīgi divi vai trīs cilvēki divus līdz trīs gadus.
Katrs persiešu paklājs eksistē tikai vienā eksemplārā un otra tāda paša nav.
Austrumu bazāros augstas kvalitātes persieši nav nopērkami, jo tiek rezervēti vēl pirms to pabeigšanas.
Zīda paklājs kalpos 200 un vairāk gadu.
Kā persiešu, tā modernā dizaina paklāji no zīda ir labs līdzekļu ieguldījuma veids. Tos var nodot kā dzimtas mantojumu no paaudzes paaudzē un to vērtība ar laiku pieaugs.
Paklāja kvalitāte atkarīga no blīvuma. Vidēji blīvam paklājam ir 60 mezglu kvadrātcollā, labam – 80 mezglu. Taču nu jau tiek izgatavoti zīda / kašmira paklāji, kuriem ir 300 mezglu kvadrātcollā.
Austrumos paklāja kvalitātes iecienītākais mērinstruments ir cigarete. Paklājam tiek pielikta cigarete, lai saskaitītu mezglu daudzumu šajos 6-7 centimetros.
Persiešu paklāji dēļ to smalkuma dēļ ir dārgākie pasaulē. To cena var sasniegt pat vairākus simtus tūkstošu latu. Savukārt antīku persiešu paklāju cena var pārsniegt arī miljons latu.
Zīds atstaro gaismu, tāpēc zīda paklāji savdabīgi mirdz, to krāsas redzamas tikai atsevišķos rakursos un tos ir grūti nofotografēt. Skatoties uz zīda paklāju "pa spalvai", tas būs gaišs. Bet skatoties tajā "iekšā", zīds atklās savus vissulīgākos toņus.
Zīda paklājs ādai šķitīs vēss. Taču paklājs, kas darināts no zīda un kašmira, būs silts.
Uzziņai par paklājiem
Paklāja pirmsākumus zinātniekiem tā arī nav izdevies datēt. Taču ir zināms, ka paklāja vēsture mērāma vismaz divarpus tūkstošos gadu. Sākotnēji un ilgus gadus tie kalpoja kā silts grīdas segums klejotāju mājokļos. Tie labi pasargāja no aukstuma, vēja un smiltīm, bija viegli salokāmi un pārvadājami.
Pirmie, kas paklāju darināšanu attīstīja līdz mākslas līmenim, bija irāņi (persieši). Persiešu paklājs ir tieši tikpat unikāls, cik Venēcijas stikls, Briseles mežģīne, vai Kubas cigārs. Leģenda vēsta, ka arī slavenā Kleopatra tika atvesta Cēzaram, ietīta persiešu paklājā.
Jau 16. gs. vidū Persija apgādāja ar paklājiem lielāko daļu Eiropas karaļnamu un aristokrātu mītņu. Francija paklāju iegādei tērēja pat tik daudz līdzekļu, ka tas sāka nelabvēlīgi ietekmēt valsts ekonomiku. Francijas karalis Luijs XVI un Polijas Sigismunds bija ar persiešu paklāju kolekcionēšanu aizrāvušies tik ļoti, ka tas jau robežojās ar apsēstību.
Paklāji ir pieprasīti arī mūsdienās. Pēc apjoma persiešu paklāju eksports ir otrajā vietā uzreiz aiz naftas eksporta. Ņemot vērā, ka kvalitatīva, ar rokām mezglota paklāja mūžs mērāms vairākos simtos gadu, tas ir ne tikai labs kapitālieguldījumu līdzeklis, bet arī vērtīgs ģimenes īpašums, kuru manto no paaudzes paaudzē.
Uzziņai:
Aigars Zelmenis,
"Mēnesgaismas karavāna" kurators,
"Krassky Arabesca" vadītājs
Tālr.: 29 193 588
Margrieta Akmens,
Komunikācijas speciāliste
Tālr.: 29 188 230