Rotaļu laukuma elementi un peldbaseins pie mājas
Ja mājās ir bērni un teritorija to atļauj, saimnieki parasti domā par dažādu aktivitāšu nodrošināšanu jaunākajiem ģimenes locekļiem. Rotaļu laukumu vai dažus rotaļu elementus būtībā var izvietot jebkurā teritorijā, pat nedaudz paugurainās vietās. Piemērotākā gan ir bērniem droša vieta, tālāk no ūdenstilpnēm, vietā, kur nespīd tieši saules stari.
Foto: Rotaļu laukuma elementi un peldbaseins pie mājas; autors: Rotaļu laukuma elementi un peldbaseins pie mājasRotaļu laukuma elementi
Ja mājās ir bērni un teritorija to atļauj, saimnieki parasti domā par dažādu aktivitāšu nodrošināšanu jaunākajiem ģimenes locekļiem. Rotaļu laukumu vai dažus rotaļu elementus būtībā var izvietot jebkurā teritorijā, pat nedaudz paugurainās vietās. Piemērotākā gan ir bērniem droša vieta, tālāk no ūdenstilpnēm, vietā, kur nespīd tieši saules stari.
Rotaļu laukumā var tikt izvietoti dažādi elementi, populārākie, protams, ir smilšu kaste un šūpoles, taču bieži tiek likti arī dažādi slidkalniņi, mini karuseļi, tiltiņi un trepes u.t.t. Ja iespējams, rotaļu laukuma elementu uzstādīšanu uzticiet profesionāļiem, firmai, kurā tos iegādājaties, protams, ievērojot uzstādīšanas attālumus un zonas iekārtas iespējams uzstādīt arī pašu spēkiem. Ja veidojat pavisam nelielu rotaļu stūrīti, piemēram, pie privātmājas, pietiks ar dažiem interesantiem elementiem, kurus, iespējams, izgatavojat paši. Piemēram, smilšu kastes norobežošanai (lai izvairītos no smilšu nonākšanas plašā teritorijā) visbiežāk tiek izmantotas koka apmales, jāraugās, lai tās būtu bez skabargām un asām malām. Smilšu kastes lielums atkarīgs no bērnu skaita, kādam tā paredzēta.
Vienkāršu smilšu kasti, protams, var pagatavot arī pašu spēkiem. Jāizvēlas tikai piemēroti kokmateriāli, lai tiem nebūtu asu stūru un skabargainu virsmu. Smilšu kastes malas nevajadzētu veidot pārlieku augstas, lai mazākie tās brīvi varētu pārvarēt.
Foto: Rotaļu laukuma elementi un peldbaseins pie mājas; autors: Rotaļu laukuma elementi un peldbaseins pie mājasPeldbaseins pie mājas
Tas nebūs ļoti lēti. Taču tas ir ieguldījums, ko patiks izbaudīt gan mājas saimniekiem, gan viesiem. Tāda īpaši baudāma ērtība- piemājas peldbaseins, kas ļaus peldsezonu pagarināt teju visa gada garumā.
Āra baseinu izgatavošanas tehnoloģija ir tāda pati kā iekšas baseiniem, tāpat ir jābetonē vanna, jāparedz tehniskā telpa u.tt.
Jāņem vērā, ka āra baseini tiek pakļauti laika apstākļu maiņām, tāpēc uzmanīgāk jāizvēlas baseina iekšējais pārklājums. Āra baseiniem kā piemērotāki tiek uzskatīti membrānas materiāli, jo sala dēļ var notikt konstrukciju deformācijas, betonā rasties mikroplaisas. Ja apdarē izmantotas flīzes, arī tajās ar laiku var rasties mikroplaisas, kas rada ūdens noplūdi un ir grūti konstatēt problemātisko vietu. Membrānas tipa materiāli mikroplaisām nepakļaujas, tie ir elastīgi un neatkarīgi no betona mikroplaisām. Ja arī rodas kāds defekts, to ir vieglāk atrast un novērst.
Ziemai tuvojoties āra baseinus ir jāieziemo. Ja baseins ir izklāts ar membrāna materālu tajā arī ziemas laikā iesaka atstāt ūdeni. Ūdens sasals, taču nekādus bojājumus neradīs, jo baseina vannā tiek iestiprināti speciāli pontoni, kas kompensē ledus spiedienu un neļauj plaisāt baseina karkasam, bojāties materiāliem. Ja baseina apdarē izmantotas flīzes, rudenī noteikti ir jāizlaiž ūdens. Mūsdienās gan sāk parādīties arī jaunas tehnoloģijas, kas pieļauj flīzes āra baseinos, taču tas ir dārgi. Viena no āra baseinu īpatnībām ir arī nepieciešamība tos biežāk tīrīt. Tas saistīts ar netīrumu daudzumu, kas iekļūst no apkārtējās vides. Ja rudenī no baseina tiek izlaists ūdens, pavasarī parasti tiek ielaists jauns. Maksimālais ūdens glabāšanas laiks āra baseinā ir ne vairāk kā 2 sezonas.
Baseinu nevajadzētu plānot ļoti saulainā vietā, lai peldēšanas laikā netraucētu ļoti spožie saules stari. Baseina izmēri ir maksātspējas jautājums- realizējami ir ļoti dažādi pašutījumi- gan pavisam neliels pāris metros, gan arī 100 metrus garš baseins.
Baseinu iespējams aprīkot ar kaskādēm, tramplīniem un citiem elementiem, taču nepieciešamākais ir pārklājs. Baseina pārklājs pasargās to no dažādu netīrumu iekļūšanas un kalpos arī drošībai. Pārklāji iespējami dažādu formu un stiprināšanas veidu. Par precīzākiem datiem aicinām interesēties pie baseinu ierīkošanas kompānijām, jo diezin vai peldbaseinu būs iespējams izbūvēt pašu spēkiem. Vismaz ne kvalitatīvu un patiesi baudāmu rezultātu.