Rožu ieziemošana
Riskants pasākums - rožu ieziemošana. Ja tās piesedz nepareizi, rozes var izsalt vai izsust. Kā atrast zelta vidusceļu?
Foto: Rožu ieziemošana; autors: Rožu ieziemošanaRiskants pasākums - rožu ieziemošana. Ja tās piesedz nepareizi, rozes var izsalt vai izsust. Kā atrast zelta vidusceļu?
Rožu pārziemošana ir atkarīga no vairākiem faktoriem: šķirnes salizturības, klimatiskajiem un augsnes apstākļiem, agrotehnikas, auga stāvokļa rudenī, pareizas piesegšanas un atsegšanas.
Rozes vislabāk pārziemo, ja sals iestājās pakāpeniski, ir pietiekami dziļa sniega sega un nav atkušņu.
Protams, pats vienkāršākais rožu krūmu sargātājs ziemā ir sniega sega, jo zem 50-60 cm biezas sniega kārtas temperatūra nepazeminās zem -5ºC, kaut arī ārā gaisa temperatūra ir -30ºC. Taču, tā kā pie mums ziemā sniega sega parasti nav bieza un turklāt ir ļoti mainīga, šis ir nedrošs piesegs.
Pieliekšana jāveic līdz oktobra beigām. Piesegšana jāsāk, kad augsne sasalusi vismaz 5 cm dziļā slānī. Rožu piesegšanai jālieto tikai irdens, sauss, gaisu saturošs un caurlaidīgs materiāls – egļu zari, sausas smiltis, sausas lapas (vēlamas ozola lapas), skaidas un citi piemēroti materiāli. Ļoti bargā salā pa virsu var uzlikt arī koka kastes.
Rudenī rožu dzinumus ieteicams saīsināt apmēram uz pusi. Tievākos un vājākos dzinumus saīsina vairāk. Ieziemojot nogriež nenobriedušo dzinumu galotnes, izlauž neizziedējušos pumpurus un noziedējušos ziedus.
Rožu krūmi noteikti jāaprauš ar zemi vai mulču (nevis kūdru). Arī sausas lapas un egļu zari virs tām palīdzēs augam pārziemot.
Vīteņrozes ieziemošanas procesā ir jānoliec pie zemes.
Augstumbra rozes (štammrozes) ieziemo stateniski vai arī, noliecot pie zemes. Lai stumbrs nesalūst, noliecot vēlams zem stumbra novietot apaļu bluķi un lēni liekt stumbru tam pāri. Aptīšanai var izmantot agrotīklu, brezentu vai citu elpojošu materiālu.
Avots: publicitātes materiāli