Rudens dārza darbi. Slēdzam sezonu: puķu dobes, zāliens, dārzs
Parūpējieties par puķu dobēmJa neesat to izdarījis jau agrāk, tagad apgrieziet stublājus un atmirušās lapas ziemojošajiem viengadīgajiem augiem (arī peonijām, flokšiem un hostām). Pēc tam zemi ap augu akurāti uzirdiniet un pārkaisiet ar mulču vai kompostu – pusi spaiņa uz 1 kvadrātmetru.
Klematis, kas zied uz šā gada dzinumiem, arī jāapgriež divu mezgliņu augstumā virs zemes. Pēc apgriešanas augs jāapsedz – jāpārkaisa ar kūdru vai sausām lapām, vai arī jāpārkaisa ar lapām un jāapsedz ar skujkoku zariņiem. Atcerieties: augu apsedziet tikai tad, kad zeme jau izsalusi 2 cm dziļumā, pretējā gadījumā augi izsutīs.Kad mīnusu temperatūras jau kļūst noturīgas un zeme nedaudz sasalusi, var sākt viengadīgo augu sēšanu uz ziemu – Ibērijas, kliņģerītes, klārkijas, delfīnijas, magones, krizantēmas, rezēdas, lobēlijas, Drumonda flokšus. Sēklas jāsēj nolīdzinātās dobēs, pārkaisot ar kūdras, smilšu un mulčas maisījumu. Sēšanai uz ziemu ir tāda priekšrocība, ka augi sāks dīgt jau pirmajās siltajās pavasara dienās un jauki ziedēs visu sezonu.
"Safrizējiet" zālienu pirms ziemas
Raugieties, lai zāliens neapsnigtu apbiris ar lapām un neapcirpts, pretējā gadījumā pavasarī jūsu pļaviņa pavasarī vietām būs izsutusi, bet svaigā zālīte ar grūtībām lauzīsies cauri pērnā gada zāles un kritušo lapu smagi sagulušajam slānim. Kad zāliens ir iztīrīts, veicam cirpšanas darbus. Zālītes augstumam jāpaliek diezgan lielam – 10 līdz 12 centimetrus, tāpēc pļāvējs jāiestata uz maksimālo pļaušanas augstumu. Pēc apcirpšanas vēlams zālienu pārkaisīt ar kūdras un smilšu maisījumu, lai izlīdzinātu negludumus un aizpildītu plaisas augsnē.
Tagad zāliens ziemai sagatavots. Laiks parūpēties par pļāvēju. Rūpīgi iztīriet to no dubļiem un zāles atliekām, noberziet rūsu ar audumu vai asu suku. No benzīna pļāvēja nolejiet eļļu un degvielu. Tad ieziediet ar mašīneļļu visus gultņus un visas metāla detaļas apsmidziniet ar pretkorozijas aerosolu. Pļāvējs labāk "pārziemos" uz koka paliktņa, nevis uz zemes vai betona grīdas.
Foto: Rudens dārza darbi. Slēdzam sezonu: puķu dobes, zāliens, dārzs; autors: Rudens dārza darbi. Slēdzam sezonu: puķu dobes, zāliens, dārzsGatavojam ziemai augļu dārzu
Ja zemesgabals labi pasargāts no vējiem, avenēm sausie zari jāizgriež līdz zemei. Ogulājus vēlams apsiet ar auklu – tā tie labāk pārziemos un saglabās augļu pumpurus. Vārgākus stādus pārkaisiet ar kūdras vai sausu lapu slāni, kam jābūt vismaz 10 – 15 centimetru biezam.
Pēc apsēju jostu noņemšanas apskatiet stumbrus un visresnākos koku zarus. Ja kaut kur miza ir nolobījusies – noņemiet to un sadedziniet kopā ar kaitēkļu kūniņām un kokoniem, kas tur paslēpušies ziemas gaidās.
Pēc tam nobalsiniet koku stumbrus – tā jūs aizsargāsiet augus no saules apdegumiem ziemā. Balsināšanai sagatavojiet maisījumu – spainī ūdens iejauciet 2 -3 kilogramus kaļķu un 500 g vara vitriola. Lai balsinājumu nenomazgātu lietavas un citi nokrišņi, maisījumam var pievienot 100 g galdnieku līmes.
Izlejiet ūdeni!
Līdz salnām jāpagūst noliet ūdeni no ārējo ūdensvadu caurulēm un mucām. No zemesgabala aizvāciet visas šļūtenes, nomazgājiet tās un satiniet. Ieziediet un blīvi noslēdziet visus krānus un vārstus, notīriet, nosusiniet un nepieciešamības gadījumā ieziediet visu dārzkopības inventāru un nolieciet to zem jumta.