Rīgas pilsētas arhitekta birojs uzsācis aktīvu darbu pie R. Šmēlinga konferences organizēšanas
Rīgas pilsētas arhitekta birojs sadarbībā ar biedrību Urban Institute, Riga ir uzsācis aktīvu darbu pie nākamās – 2014. gada R. Šmēlinga konferences organizēšanas.
Kā konferences sagatavošanas ievads ir pasākumu cikls "Šmēling’s Spring 2014", jeb studentu pavasara darbnīca. Pasākumu cikla organizēšanā līdzdarbojas arī Latvijas Lauksaimniecības Universitāte, Latvijas Mākslas Akadēmija, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa Universitāte, Rīgas Tehniskā Universitāte, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola; tā atklāšanas pasākums notika 18. martā Rīgas pilsētas arhitekta birojā, uz kuru tika aicināti vairāki desmiti ainavu arhitektūras, vides dizaina, telpiskās plānošanas, sociālās antropoloģijas un arhitektūras studentu.
Projekta mērķis ir definēt Rīgas pēckara daudzdzīvokļu mikrorajonu problēmu Nr. 1, 2, 3 un piedāvāt šajos mikrorajonos reālistisku attīstības stratēģiju, balstītu zinātniskos un praktiski realizējamos soc-ekonomiskos apsvērumos.
Projekta pētniecības metodes - tiek izvirzīta aptuvena hipotēze, kā mikrorajonos ir kopiena, uzdevums ir precizēt šis kopienas definīciju. Apgalvojums "mikrorajonos nav kopienas" tiek uztverts kā apgalvojuma "mikrorajonos pastāv cita veida kopiena" parafrāze. Uzdevums ir saprast šis kopienas pamatu un struktūru. Darbs pilotprojekta novietnē — lauka pētījums. Lauks šajā gadījumā tiek definēts gan teritoriāli, gan sociāli. Dalībnieku tiešā un netieša novērošana. Tiešā novērošana — mērķa auditorijas uzvedības novērošana un intervēšana. Netieša novērošana — atstāto "pēdu" un artefaktu kartēšana.
Jautājumi, kas būtu jānoskaidro:
Kur un ar ko sākas Purvciema mikrorajona kopiena?
Kas ir šīs kopienas raksturlielumi un tās esamības faktori?
Ko nozīme būt piederīgai vai nepiederīgai šai kopienai?
Vai mikrorajonā ir kopiena un ja ir, kādā attīstības fāzē tā atrodas?
Ko par mikrorajonu saka "Jaunā projekta" iemītnieki un kāpēc viņi tur vēlas dzīvot?
Vai Purvciemā ir arhitektūra, ja jā, tad kur? Kuras ir skaistākās vietas šajā apkaimē?
Projekta rezultāts - skaidri un saprotami (populāri) definēti trīs mikrorajona likumi, kas būtu jāievēro mikrorajonu attīstības turpmākajā plānošanā un jaunu pārmaiņu ieviešanā.
Projektā izmantojamie materiāli - SIA "Grupas 93" un SIA "SKDS" 2013. gadā veiktie pētījumi par situāciju Purvciema mikrorajona kvartālā (starp Vaidavas, Dzelzavas, Stirnu un Ūnijas ielām).
Pasākumu cikla "Šmēling’s Spring 2014" aktivitāšu plāns ir šāds:
- 19.03-8.05 lauka darbs (individuāli – "Pavasara Stāstu" sagatavošana);
- 8.05.2014 "Pavasara Stāstu" starp-prezentācija un diskusija;
- 9.05-21.05.2014. lauka darbs (starp-disciplinārās grupās);
- 22.05.2014 cikla gala prezentācija.