SIA "Arbo" logi iebūvēti Lankasteras privātmāju kopienas mājokļos Lielbritānijā
SIA "Arbo" logi augstākā līmeņa ilgtspējīgajiem mājokļiem izvēlēti saskaņā ar Lielbritānijas "zaļo rokasgrāmatu" būvmateriāliem.
Attīstoties ilgtspējas koncepcijai mājokļu nozarē, arī logu ražotājiem arvien aktuālākas ir tendences, kas pieprasa "siltākus" un videi draudzīgākus logus. Tādējādi SIA "Arbo" var lepoties ar sasniegto – tās logi iebūvēti Lankasteras privātmāju kopienas (Lancaster Cohousing) mājokļos Lielbritānijā un, atsaucoties uz Lielbritānijas žurnālā "Green Building magazine" 2012. pavasara 21. sējuma izdevumā Nr.4 rakstīto, šie mājokļi ieguvuši augstāko, sesto novērtējuma līmeni pēc Ilgtspējīgu mājokļu kodeksa standartiem jeb CSH.
Lankasteras privātmāju kopienas projekts ir pats lielākais "pasīvais projekts" Lielbritānijā un tā ietvaros tiks uzbūvētas kopskaitā 45 mājas un sešas no mājām vēl ir pieejamas pārdošanā.
Mājokļu tapšanā tika izmantota arī tā sauktā "zaļā rokasgrāmata" (Green Guide to Specification), ko izstrādājis Lielbritānijas būvmateriālu sertificētājs BRE (Building Research Establishment). Tā nodrošina viegli lietojamu informāciju, kādu izvēli izdarīt starp būvmateriāliem un komponentēm, lai tie būtu pēc iespējas videi draudzīgāki.
Lankasteras privātmāju kopiena Lielbritānijā ir sertificēta kā Passivhaus/ CSH 6. līmeņa ilgtspējīgs mājokļu projekts un tā atbilst Life Time Homes standartam. Lai sasniegtu Passivhaus standarta prasības, panākts, ka siltuma zudumu parametri ir zem 0,6 W/m2K, savukārt ar to nepietiek, lai sasniegtu CSH augstāko 6. līmeni dzīvojamām ēkām, jo par spīti augstajiem dizaina standartiem un energoefektivitātei, bija nepieciešama arī hidroelektrostacija ar 50 kW jaudu. CSH 6. līmenis tiek saukts par "nulles oglekļa mājokli" (zero carbon home), t.i. oglekļa dioksīda (CO2) neto izmeši ir nulle no visas izmantotās enerģijas mājoklī.
Viena no prasībām attiecībā uz logiem Liebritānijā ir Secured by Design, kas ir Lielbritānijas Vecāko policijas virsnieku asociācijas projekts, kas vērsts uz noziedzīgu nodarījumu novēršanu māju un komerctelpu aizsardzībai un veicina drošības standartu piemērošanu plašam lietojumu klāstam un produktiem. Kā atklājuši Lancaster Cohousing projekta realizētāji, tad šis koncepts īsti nesadzīvo ar Passivhaus konceptu. Viena no prasībām Secured by Design ir laminēts stikls visiem pirmā stāva logiem un stiklotajām durvīm, bet tas palielina logu U vērtību un ir pretrunā ar energoefektivitātes prasībām.
Passivhaus jeb pasīvā māja (Passive House) ir visstraujāk augošais energoefektivitātes standarts pasaulē ar vairāk kā 30 000 ēku vairākums no kurām tapušas pēc 2000. gada. Šis standarts tika radīts Vācijā deviņdesmito gadu sākumā un tā galvenais fokuss ir dramatiski samazināt mājokļa apkures un atvēsināšanas prasības tajā pat laikā radot lielisku komforta līmeni iekštelpās.
Ilgtspējīgu mājokļu kodekss jeb CSH (Code for Sustainable Homes) ir Lielbritānijas nacionālais standarts ilgtspējīgam dizainam un jaunu māju būvniecībai. Kodeksa mērķis ir samazināt oglekļa emisijas un radīt ilgtspējīgākus mājokļus. Saskaņā ar šo kodeksu jaunie mājokļi Liebritānijā tiek vērtēti un izsniegts sertifikāts jau kopš 2008. gada.
Life Time Homes koncepcija tika attīstīta deviņdesmito gadu sākumā Lielbritānijā un tā definē 16 dizaina kritērijus, kas jāievēro, lai mājokļi būtu pieejami visa vecuma cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un veicinātu augstas kvalitātes un pārdomātu mājokļu dizainu plašai sabiedrībai.
Sīkāka informācija par Lankasteras privātmāju kopienas projektu: http://www.lancastercohousing.org.uk/
Informāciju sagatavoja:
Signe Luksa
Tirgvedības vadītāja
SIA "Arbo"
Tālr.63626109
E-pasts: signe.luksa@arbo.lv
www.arbo.lv