Sadarbība un vēlreiz sadarbība
Latvijas Būvinženieru savienība (LBS) regulāri saņem pasūtītāju sūdzības par būvnieku veikumu. Tostarp arī sūdzības par hidroizolācijas darbiem, kuru sekas jūtamas vēlāk, ēkas ekspluatācijas gaitā. LBS valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume, paužot viedokli portāla Building.lv rīkotajā diskusijā par hidroizolācijas nozīmi būvniecībā, uzsvēra: "Jāveido sadarbība starp visām būvniecība procesā iesaistītajām pusēm."
Straumes kunga viedoklī uzmanīgi ieklausījās visi klātesošie, jo LBS ir viena no tām institūcijām, kur ienāk gan "labās", gan "sliktās" ziņas par būvdarbu kvalitāti. Hidroizolācijas jautājumi ir vieni no aktuālākajiem, turklāt daudz sūdzību ienāk tieši pēc vienkāršoti veiktās renovācijas.
Viens no M.Straumes ierosinājumiem bija pavērot, kā šīs problēmas risina būvnieki citās valstīs. Viens no risinājumiem – izveidot jau gatavus būvkonstrukciju mezglu projektus kā to, piemēram, rāda Vācijas pieredze. Ir gatavo mezglu katalogs, katram mezglam ir savs hidroizolācijas risinājums, katalogā mezglam ir savs numurs un arhitektam atliek tikai sameklēt atbilstošāko savam projektam. Lai izveidotu šādu katalogu, būtu kopīgi jāsadarbojas gan projektētājiem, gan būvniekiem, tāpat jāatrod līdzekļi, jo projekts būtu apjomīgs. Tiesa, tā ir tikai viena no idejām.
Labā ziņa ir arī jaunais Būvniecības likums, kas gan joprojām "iestrēdzis" varas gaiteņos. M.Straume atzīmēja, ka jaunā likuma redakcija ir vairāk virzīta uz būvnieku pakalpojumu kvalitātes celšanu un konkurētspējas vairošanu. "Patlaban visu konkurētspēju nosaka tas, kurš piedāvās zemāko cenu, bet kvalitāte paliek kaut kur pēc tam. Tā nedrīkst būt. It īpaši, ja runājam par projektēšanas stadiju, tad objekta pievienotā vērtība rodas, tieši to projektējot. Kāda tālāk cīņa par zemāko cenu?" uzsvēra Straumes kungs.
Problēma, kas, viņaprāt, būtu risināma pēc iespējas ātrāk, ir vienkāršotā renovācija. Kā zināms, veicot vienkāršotās renovācijas darbus, teorētiski nav nepieciešama būvatļauja. "Daudzi to izmanto visai negodīgos nolūkos, jo, ja nav būvatļauja, tad nav arī būvprojekta, nenotiek objekta atbilstoša tehniskā apsekošana, nav būvdarbu žurnāla, segto darbu aktu utt. Nav iespējams pierādīt, kas ir objektā ielikts, nav zināms, kādi hidroizolācijas materiāli un risinājumi izmantoti," uzskaitīja M. Straume. Protams, netrūkstot arī labu piemēru, kur būvnieki ievēro noteikumus un darbi patiešām paveikti kvalitatīvi un profesionāli. Straumes kungs īpaši uzsvēra sadarbības un informācijas paplašināšanas iespēju – ir jābrauc pa novadiem, lielajām pilsētām (ko LBS jau tagad dara), jātiekas ar speciālistiem un arī profesionāļu starpā jāveicina sadarbības attīstīšana visos būvniecības procesa posmos.
Lasīt par diskusiju: http://www.building.lv/news/1-zinas/119095-hidroizolacijas-jautajumos-problemu-netrukst-specialisti-un-institucijas-sola-sadarboties