Sagatavoti priekšlikumi Būvniecības likuma grozījumiem investīciju piesaistei
Jau vairāku gadu garumā noris plašas diskusijas un darbs Saeimā pie jauna būvniecību regulējoša likuma izstrādes, kurā ietvertas daudzas nozīmīgas izmaiņas, kas turpmāk ļaus ātrāk, efektīvāk un atbildīgāk organizēt un nodrošināt būvniecības procesu. Tomēr šajā laikā, kamēr noris darbs pie jauna regulējuma izstrādes, secināts, ka nepieciešami jauni risinājumi arī esošajā likumdošanā.
Jau pagājušajā gadā tika aizsākta diskusija par to, cik ilgi objektu var būvēt un vai sabiedrības interesēs būtu nepieciešams kopējo būvniecības termiņu ierobežot. Ir izstrādāti kritēriji un nosacījumi, kas paredz laika ierobežojumu būvobjekta būvniecībai, sevišķi gadījumos, kad būvēts tiek objekts, kura izmantošana ietekmē apkārtējo vidi. Tāpat gada nogalē aktualizējās jautājums par nacionālo interešu objektu būvniecību un sabiedrības iespējām šo būvniecību apturēt.
2012.gads iezīmēja arī jaunu kārtību teritorijas attīstības plānošanas sistēmā. Nosacījumi par detālplānojumu izstrādi paredz plašu gadījumu loku, kad attiecīgais plānojums jāizstrādā, tādējādi sabiedrībā jautājums par konkrētā zemes gabala izmantošanu tiek apspriests jau detālplānojuma izstrādes procesā. Šis regulējums savukārt dod pamatu uzskatīt, ka atkārtoti attiecīgais jautājums nav jāapspriež būvniecības procesa ietvaros. Ņemot vērā minēto, kā arī to, ka vairāki būvniecības nozari pārstāvošie komersanti aicinājuši ierobežot personu tiesības apstrīdēt citai personai izsniegto būvatļauju, Ekonomikas ministrija sagatavojusi vairākus priekšlikumus grozījumiem spēkā esošajā Būvniecības likumā.
Šie grozījumi paredz svītrot no likuma paredzētās būves publiskās apspriešanas procedūru būvniecības procesā. Tāpat paredzēts saīsināt būvatļaujas apstrīdēšanas termiņu, nosakot to vienu mēnesi no būvatļaujas izsniegšanas brīža, ja būvniecības ierosinātājs nodrošinājis pienācīgu trešo personu informēšanas procedūru (šobrīd šis termiņš var būt pat viens gads).
Tāpat uzskatām, ka strīdu gadījumos iespējams paātrināt būvatļaujas apstrīdēšanas iesnieguma izskatīšanas procesu pašvaldībās, nosakot, ka iestāde administratīvo lietu izskata mēneša laikā, bet, ja nepieciešams papildus izvērtējums, izskatīšanas termiņu var pagarināt līdz 4 mēnešiem Šobrīd atsevišķās pašvaldībās iesniegums tiek pagarināts līdz pat vienam gadam.
Minētie grozījumi gan nenovērš gadījumus, kad persona, iesniedzot pieteikumu, var apturēt būvatļauju, tomēr nodrošina ātrāku jautājuma izskatīšanu pašvaldībā, lai komersants savu interešu aizsardzībai pēc iespējas ātrāk varētu izmatot administratīvā procesa pagaidu aizsardzības līdzekļus. Ekonomikas ministrija uzskata, ka, veicot atbilstošus grozījumus spēkā esošajā Būvniecības likumā, tiks atvieglota un veicināta gan pašmāju, gan ārvalstu komersantu investīciju veikšana Latvijā, radot vienkāršāku un paredzamāku būvniecības procesu, neradot risku apturēt uzsākto investīciju projektu un zaudēt jau veiktos ieguldījumus.
Paralēli Ekonomikas ministrija nākamajā nedēļā nosūtīs saskaņošanai un pēc tam izskatīšanai valdībā Informatīvo ziņojumu par regulējuma pilnveidošanu būvniecības procesā, kurā tiks iekļauta informācija par Ekonomikas ministrijas priekšlikumu pamatotību, kā arī konkrētu grozījumu Būvniecības likumā redakcijas. Ziņojuma mērķis ir saņemt valdības akceptu ministrijas priekšlikumiem pirms to virzības izskatīšanai Saeimā.
Tāpat dienas kārtībā ir jautājums par regulējuma pilnveidošanu, lai būvi varētu pabeigt un lietot gadījumos, kad izsniegtā būvatļauja ir apstrīdēta, taču pagaidu noregulējuma ietvaros būvniecību atļauts turpināt.