Sargies no saules
Stikls ir pateicīgs būvmateriāls, gan no tehnoloģiju, gan estētisko īpašību aspekta. Bez pārspīlējuma var apgalvot, ka visa pasaule orientējusies uz stiklotu plakņu izmantošanu ēku fasādēs.
Foto: Sargies no saules; autors: Sargies no saulesStikls ir pateicīgs būvmateriāls, gan no tehnoloģiju, gan estētisko īpašību aspekta. Bez pārspīlējuma var apgalvot, ka visa pasaule orientējusies uz stiklotu plakņu izmantošanu ēku fasādēs. Stiklotas fasādes varētu klasificēt, ņemot vērā dažādus kritērijus: pēc izmantotajiem materiāliem (stikla veids (laminēts, rūdīts), profilu materiāls), pēc siltumizolācijas koeficienta, pēc stikla pakešu stiprinājuma veida, pēc profilu konstrukcijas veida – nesoša vai iekarināta.
Stereotipu varā
Ne visai bieži, bet tomēr nākas saskarties ar kļūdainu stereotipu, ka Latvijā saule spīd tik reti, ka domāt par logu, jumta logu, ziemas dārzu vai verandu noēnošanu nav nepieciešams. Reāli gan pierādījies, ka pat rēnā agra pavasara vai vēla rudens saule spēj telpas pietiekami uzkarsēt caur stiklotām plaknēm. Lai saule neietekmētu temperatūru telpā, nākas izmantot dažādas aizsardzības sistēmas.
Pasargāties no saules iespējams ar fasādes alumīnija žalūziju, markīžu vai lameļu sistēmu palīdzību, kuras var būt gan fiksētas, gan regulējamas. Moderno žalūziju sistēmu funkcionālo uzdevumu loks ir krietni paplašināts un līdztekus vienkāršai aizsardzībai pret saules stariem tiek efektīvi kontrolēts dienas gaismas daudzums telpā un atbilstoši tam samazināts vai palielināts elektriskā apgaismojuma daudzums. Tātad modernās žalūziju sistēmas iekļaujas elektroenerģijas taupīšanas procesā.
Fasādes žalūzijas
Fasādē izvietojamās konstrukcijas Latvijā ir pazīstamas vairākus gadus. Šīs konstrukcijas īpaši tiek rekomendētas mazstāvu administratīvo ēku, privātmāju, ziemas dārzu noēnošanai. Turklāt, izmantojot fasādes žalūzijas, no pārkaršanas tiek pasargāts arī stikls un neveidojas "siltuma spilvens" starp žalūziju un stikla plakni, kas ir neizbēgami, ja telpu ēnošanai lielai stikla virsmai izmanto interjera žalūzijas.
Alumīnija fasādes žalūzijas uzbūve ir līdzīga interjera žalūzijām, piedāvājums ietver dažādas lameļu formas, konstrukcijas, toņus, stiprināšanas metodes, tās piemērojamas arī nestandarta logu formām. Tās ir regulējamas gan ar motora palīdzību, gan manuāli. Administratīvajās ēkās fasādes žalūziju konstrukcijas ieteicams aprīkot ar kontroles sistēmu, kura reaģē uz sensoru impulsiem un atkarībā no saules gaismas daudzuma regulē žalūziju pacelšanu un nolaišanu, kā arī lameļu leņķi. Sensori reaģē arī uz vēju – tam sasniedzot noteiktu stiprumu, žalūzijas tiks automātiski savilktas uz augšu.
Automātiskajai kontroles sistēmai parasti iespējams pieslēgt vairākas žalūziju sekcijas, katrai no tām nosakot individuālu režīmu, jo jāņem vērā, ka ēku Z un D fasādes apspīd atšķirīgs saules gaismas daudzums.
Pasargāt telpas no tiešajiem saules stariem var arī, izmantojot fasādes auduma markīzes. Markīzes tiek ražotas no speciāli apstrādāta auduma, kas izmantojams āra apstākļos un to būtiska priekšrocība ir vienpusēja caurspīdība – no telpas var redzēt, kas notiek ārpusē, bet ne otrādi. Akrila auduma markīzes ir blīvākas, tās laiž cauri dienas gaismu un tās vairāk mēdz pielietot terašu noēnošanai.
Speciālisti rekomendē markīžu sistēmu aprīkot ar vēja sensoriem, lai noteiktā vēja stiprumā tās automātiski tiktu ierullētas kasetnē. Markīzes stiprināmas pie speciāli uzstādītas nesošas konstrukcijas vai ar nospriegotu trošu palīdzību. Markīzes ir ideāls tehnisks risinājums vertikālu vai slīpu fasādes vai laukumu noēnošanai un var pat kalpot kā papildu arhitektonisks elements.
Labs risinājums ir dažāda veida lameļu sistēmas. Tās var pielietot kā fiksētas un regulējamās sistēmas. Tirgū pieejama ievērojama materiālu un formu daudzveidība – alumīnija, koka, vara, metāla, kā arī stikla ar fotovoltāžas elementiem. Lamelēm ir pieslēdzama sensoru kontrolsistēmu, kura nodrošinās optimālu noēnojumu telpā.
Foto: Sargies no saules; autors: Sargies no saulesVirsgaismu un ziemas dārzu noēnošana
Aktuālā tēma ir telpu zem stiklotām virsgaismām un ziemas dārzu pasargāšana no nevēlamas sakaršanas. Ziemas dārzu markīžu konstrukcijas, kas paredzētas slīpu stikla plakņu noēnošanai, tās iespējams izveidot līdz 12 m platas un līdz 6 m garas. Noēnot iespējams dažādas konfigurācijas stikla plaknes, arī trīsstūrveida, bet apaļas plaknes ēno, kombinējot vairākus trīsstūra segmentus.
Jaunums Latvijas tirgū ir ziemas dārzu markīze, kurai nav nepieciešama atsevišķa kontrolsistēma ar vēja sensoru, jo tas iekļauts markīzes konstrukcijā un laikus nodrošinās markīžu sarullēšanu kasetnē.