building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
Selektīvais stikls – būtiska sastāvdaļa apkures izmaksu samazināšanai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Selektīvais stikls – būtiska sastāvdaļa apkures izmaksu samazināšanai

Selektīvais stikls – būtiska sastāvdaļa apkures izmaksu samazināšanai

Būvniecības pasaulē modernā tehnoloģijas ienāk lēni, bet pārliecinoši. Pakāpeniski virzoties uz tā dēvēto inteliģento un energoresursus taupošo būvniecību, arvien vairāk arhitektu un būvnieku interesējas par iespējām, ko piedāvā jaunākās tehnoloģijas.

No trauslā, caurspīdīgā izstrādājuma, ko tradicionāli pazīstam kā stiklu, tas pēdējo gadu laikā ir kļuvis par neiedomājami stipru, izturīgu būvmateriālu. Līdztekus savam galvenajam uzdevumam – nodrošināt gaismas caurlaidību, tas kļuvis noturīgs pret dažāda veida slodzēm, triecieniem, temperatūras izmaiņām, tas piedāvā siltumu un skaņu izolējošas funkcijas, tam iespējamas visdažādākās variācijas un pārklājuma iespējas. Tiek piedāvāti neskaitāmi stiklu veidi, no kuriem liela daļa pieejama arī Latvijā.

Šoreiz mūsu uzmanības lokā ir pavisam ikdienišķs jautājums, kas skar mūs visus – kā stikls var palīdzēt ietaupīt? Šajā gadījumā, kā stikls var palīdzēt mazināt siltuma zudumus. Kā zināms, konstrukcijas, caur kurām aizplūst vislielākais siltuma daudzums, ir logi, ārdurvis, ēkas pamati un jumts, to montāžas vietas un ventilācijas sistēma. Logu nomaiņa ir būtisks ieguldījums ēkas energoefektivitātes uzlabošanā, kas pēc speciālistu aprēķiniem atmaksājas 3 – 5 gadu laikā. Protams, pie noteikuma, ja izvēlēti kvalitatīvi logi, stikla paketes un veikta pareiza logu montāža.

autors: Selektīvais stikls – būtiska sastāvdaļa apkures izmaksu samazināšanai
Foto: Selektīvais stikls – būtiska sastāvdaļa apkures izmaksu samazināšanai; autors: Selektīvais stikls – būtiska sastāvdaļa apkures izmaksu samazināšanai
Viens no būtiskākajiem komponentiem logu izvēlē ir stikls. 2001. gadā Latvijā pirmo reizi tika ievests selektīvais stikls jeb LOW-E siltumizolējošais stikls ar īpašu mīksto pārklājumu – daudzslāņainu struktūru no metāliem un metāla oksīdiem. Šobrīd šis stikls ir viens no biežāk izmantotajiem stikla paketēs gan dzīvojamām, gan sabiedriskām ēkām. Šī stikla priekšrocība ir spēja atstarot saražoto siltumu uz siltuma avota pusi – stikla pārklājums atstāj siltumu tur, kur tā ir vairāk. Plānais, praktiski nemanāmais pārklājums, perfekti laiž cauri gaismu, bet telpas iekšpusē notur siltuma starojumu, neļaujot tam izplūst caur stiklu. Tiek lēsts, ka selektīvais jeb siltumizolējošais stikls siltuma zudumus var samazināt pat par 2 – 2,5 reizēm.

Siltumizolācijas zudumu aprēķināšanai izmanto siltuma caurlaidības koeficientu U, kas norāda kāds siltuma daudzums noteiktā laika vienībā izplūst caur vienu kvadrātmetru konstrukcijas laukuma, ja temperatūru starpība starp norobežojošās konstrukcijas abām pusēm ir viens grāds. Stiklam, kura biezums ir 4mm, U vērtība ir 5,8 W/m2K, stikla paketei ar struktūru P44-16 (divi 4mm biezi stikli ar 16mm alumīnija rāmīti starp stikliem) koeficients ir 2,6 W/m2K.

Tātad šajā gadījumā var tikt ietaupīti 50% no kopējā saražotā siltuma apjoma. Izmantojot stikla paketi P44s-16arg (divi 4mm biezi stikli no kuriem viens ir selektīvais stikls ar mīksto pārklājumu un 16mm alumīnija rāmīti starp stikliem), aizpildot starp stikliem esošo telpu ar inerto gāzi (argonu) šis koeficients ir 1,2 W/m2K. Šādā gadījumā tiek ietaupīti pat 75% saražotā siltuma, savukārt stikla paketei ar trim stikliem P4s44s-12arg (trīs 4mm biezi stikli un divi no tiem ir selektīvie stikli un 12mm alumīnija rāmīti starp stikliem), aizpildot telpu starp stikliem ar inerto gāzi (argonu) šis koeficients jau ir ir 0.7 W/m2K, kas nozīmē 90 % saražotā siltuma ietaupījumu. Secinājums – jo mazāka U vērtība, jo labākas stikla paketes siltumizolējošās īpašības.

Jāņem vērā, ka stikla paketes kopējās siltumizolējošās īpašības atkarīgas no stiklu skaita, stikla tipa (Float stikls, selektīvais stikls), - rāmīša biezuma, gaisa vai gāzes tipa, kas aizpilda starp stikliem esošo telpu. Nereti tiek uzskatīts, ka, jo biezāks stiklojums, jo siltuma caurlaidība caur stiklu mazāka. Piemēram, divu stiklu pakete tiek mainīta pret paketi ar trīs stikliem, saglabājot paketes sākotnējo biezumu 24mm. Šādā gadījumā U vērtība pat pasliktināsies.

Optimālais rāmīša biezums divu stiklu paketei ir no 16-20mm, ja izmantots 4mm stikls, kopējais stikla paketes biezums ir 24mm – 28mm. Savukārt trīs stiklu paketei katra rāmīša biezums ir 10-22mm, bet, ja izmantots 4mm stikls, kopējais stikla paketes biezums sasniedz 32mm – 56mm. Uzlabot U-koeficientu  loga konstrukcijai kopumā var izmantojot nevis ar alumīnija rāmīti, bet t.s. "silto rāmīti", kas uzlabos kopējo loga konstrukcijas U vērtību par 0.2 W/m2K.

 

Raksts sagatavots sadarbībā ar ĀK Marepleks filiāle Latvijā vadītāju Ievu Rudzīti.

Vairāk par uzņēmumu ĀK Marepleks filiāle Latvijā: www.marepleks.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.