Simetrisks un neregulārs plātņu segums
Dārza plātnes var izvietot dažādi
Foto: Simetrisks un neregulārs plātņu segums; autors: Simetrisks un neregulārs plātņu segumsDārza plātnes var izvietot dažādi. Viena no pierastākajām formām ir simetriskais segums. Simetriskā stila būtība ir tā precizitātē, skaidrajās un asajās kontūrās, ko panāk, liekot citu pie citas vienāda lieluma un formas plātnes. Vietām var izveidot arī noapaļotas līnijas un liekumus, lietojot dažāda lieluma materiālus, piemēram, neregulāras formas flīzes vai mazākus, siltos toņos krāsotus materiālus – ķieģeļus vai plātnes, kas speciāli paredzētas ieapaļu laukumu veidošanai.
Izplatīti ir arī alternatīvie simetriskie segumi. To izveidei var lietot dažādus materiālus – ķieģeļus, bruģakmeņus, lauztas, neregulāras akmens plātnes, otrreizēja pielietojuma materiālus. Galvenais nosacījums – lai no tiem varētu izveidot gludas, neslīdošas virsmas, kas būtu izturīgas dažādos laikapstākļos un atbilstu paredzētajai celiņa izmantošanas slodzei – pastaigām, braukšanai ar velosipēdiem vai citām vajadzībām.
Iegādāties var dažādas celiņu klājuma plātnes un flīzes – betona plātnīšu, ķieģeļveida, sešstūrainas māla flīzes, kā arī dekoratīvās javas plātnes. Atsevišķas plātnes apaļā, astoņstūra vai citā formā ir savstarpēji savietojamas un veido vajadzīgās formas laukumu. Ir plātnes, kuras sastāv vēl no sīkākām daļām – tās ir viegli savietojamas un veido sarežģītu un smalku mozaīku. Savietojamās flīzes vai plātnes ir paredzētas arī apaļu laukumu un līkumotu celiņu veidošanai.
Gludu virsmu var izveidot arī no neregulārām akmens plātnēm. Šādā gadījumā tās vislabāk klāt uz kaļķu javas masas un spraugas starp plātnēm aizpildīt ar javu. Neregulāro plātņu seguma īpatnība ir tā, ka šāda virsma ir unikāla un neatkārtojama – saules stari, apmirdzot plātnes, piešķir dārzam jauku noskaņu.