building.lv skaitļos

Lietotāji online107
Aktīvie uzņēmumi1661
Nozares raksti32868
Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai

Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai

Ierīkojot sporta segumu āra laukumos, jau tā plānošanas stadijā ir jāizvēlas, kurai sporta jomai segums būs paredzēts. Stadionā parasti ir zāliena vai sintētiskā seguma futbola laukums, kam apkārt ir skrejceļš. Laukuma galos izvietoti mešanas un lekšanas sektori, kā arī sporta spēļu laukumi. Vieglatlētikas un daudzfunkcionālos sporta kompleksos izmanto mūsdienīgus sintētiskos segumus. Sintētiskie segumi laukumā absorbē triecienu, tie neslīd, kā arī tiem piemīt lieliska noturība pret laika apstākļu radīto ietekmi. Jāpiebilst, ka profesionāli ierīkots un kopts sintētiskais segums, savu kvalitāti saglabā vairākus gadu desmitus.

Segumu veidi

autors: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai
Foto: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai; autors: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai

Sintētiskā sporta segumus var ierīkot gan ūdensnecaurlaidīgus, gan ūdenscaurlaidīgus. Ūdenscaurlaidīgā seguma veidi vairāk derēs vienkāršākiem sporta laukumiem, piemēram, skolu sporta laukumos vai nelielu pilsētu stadionos, kuros tiek rīkotas vietēja mēroga sacensības.

Ūdensnecaurlaidīgus sporta segumus izmanto augsta un visaugstākā līmeņa treniņiem un sacensībām, tie ir ļoti elastīgi, noturīgi pret mehānisku iedarbību un laika apstākļiem. Būtiski atšķiras arī šādu segumu ierīkošanas izmaksas.

Konstrukcijā nedaudz atšķiras daudzfunkcionālie sporta laukumi un laukumi bumbu spēlēm, kuriem saskaņā ar standartiem ir labs bumbas atlēciens un locītavu saudzējošas īpašības. Atkarībā no tā, kuram sporta veidam laukumā ir noteikta prioritāte, izvēlas seguma veidu un konstrukciju.

Pamats – nevis redzams, bet sajūtams

autors: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai
Foto: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai; autors: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai

Neatkarīgi no tā, kādi ir pamatu dziļākie slāņi (piemēram, šķembas, smilts) atbilstoši standartiem, sintētisko segumu sistēma sākas ar vienu apakšējo un vienu augšējo asfalta slāni, kas savukārt var būt ūdenscaurlaidīgi vai necaurlaidīgi. Tam seko gumijas granulu pamatkārta, un to noslēdz virsējā, izmantojamā kārta. Gumijas pamatkārtu veido stirola-butadiēna kaučuka granulas (SBR granulas) un poliuretāns (PUR) kā saistviela. Virsējā kārta sastāv no etilēna-propilēna-diēna kaučuka granulām (EPDM) un atkal PUR. Tieši EPDM granulas virskārtā nodrošina seguma vizuālo izskatu, elastību un noturību. Izmantojot tikai EPDM granulas visā seguma biezumā, iegūst īpaši elastīgu un izturīgu klājumu.

Seguma ierīkošana: uz vietas vai jaukta veida

Izšķir pavisam četrus dažādus segumu ieklāšanas veidus:
1. ierīkošana uz vietas;
2. jaukta veida;
3. sanācijas gadījumā vienu esošo kārtu var izmantot arī turpmāk un jaunu kārtu uzliek uz vecās daļas;
4. ražots kaučuka segums (ruļļos) tiek pielīmēts uz asfalta stadionā

autors: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai
Foto: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai; autors: Sintētiskie sporta segumi – spēļu laukumu un skrejceļu ierīkošanai

Ierīkošanas metodē uz vietas visas kārtas tiek izveidotas un ieklātas uz vietas, ieklājot vēlamo kārtas biezumu. Gumijas (SBR) kārta šajā metodē tiek klāta uz izturīga un līdzena asfalta. Jaukta veida metodē izmanto gumijas (SBR) kārtu gatavos ruļļos, tie tiek pielīmēti pie asfalta un virsējā kārtā EPDM granulas tiek iebērtas šķidrā PU masā. Jomas profesionālis pēc virsmas īpašībām noteiks atšķirības virsējā laukuma struktūrā, kas var būt izsmidzināta vai izbērta. Piemēram, skriešanā ir vēlams cietāks segums, – skrienot pa sintētisku segumu skrējējs rada vertikālu standarta deformāciju, un mīkstāks segums rada lielāku nogurumu nekā cietāks. Daudzfunkcionālos sporta spēļu laukumos izmanto nedaudz mīkstākus segumus, kuri sniedz lielāku komfortu un drošību.

Ceturtā sporta segumu ieklāšanas metode būtiski atšķiras no iepriekš minētajām – rūpnieciski ražots kaučuka segums (ruļļos) tiek pielīmēts uz asfalta stadionā. Šis segums skrējēja atspērienā radīto spēku pārvērš papildus enerģijā. Šo produktu pastāvīgi izmanto augsta līmeņa sporta pasākumos, tādos kā Olimpiskās spēles un IAAF (Starptautiskā vieglatlētikas federācija) pasaules čempionātos vieglatlētikā.

SIA Baltic Sport Systems
Ūnijas iela 25, Rīga, LV1039
Tālrunis: 67564400
Mobilais tālr.: 29404217
E-pasts: info@sportasegumi.lv
www.sportasegumi.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.