building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Skursteņi, to veidi, izbūve : building.lv - par būvniecību Latvijā

Skursteņi, to veidi, izbūve

Skursteņi, to veidi, izbūve

Baltā ziemas dienā kūpošs skurstenis... Skursteņslauķa zeltītās pogas... Skurstenis šķiet tāda neparasta un īpaša vieta jebkurā mājā.

autors: Skursteņi, to veidi, izbūve
Foto: Skursteņi, to veidi, izbūve; autors: Skursteņi, to veidi, izbūve
Klasiskais skurstenis.
Baltā ziemas dienā kūpošs skurstenis... Skursteņslauķa zeltītās pogas... Skurstenis šķiet tāda neparasta un īpaša vieta jebkurā mājā. Nezinu pat kāpēc, bet tajā ir kaut kāda īpaša burvība, smarža un noslēpums. Bet kādam tad ir jābūt pareizi izveidotam skurstenim? Ko jāņem vērā, domājot pa skursteni savai mājai? Piedāvājam Jums speciālista ieteikumus skursteņa veidošanā.

Šobrīd varam runāt par 5 skursteņu veidiem. Plašāk par katru no tiem:

Klasiskie jeb mūrētie skursteņi.
Šie skursteņi pazīstami jau ļoti sen. Joprojām tie ir vieni no drošākajiem un pieprasītākajiem.

Momenti, pie kuriem vajadzētu uzkavēties, ja izvēlaties mūrēto skursteni:

- Ir tāds teiciens: Mūrnieks mūrējot skursteni skatās tā ārpusi, podniekam būtiskāka ir iekšpuse. Iekšpusei jābūt gludai un izsmērētai- visas šuves ar cimdu jāizsmērē. Ja starp kanāliem ir šķirbas, skurstenis dzesējas un svīst, notiek visādas nelaimes. Tā ir biežāk pieļautā kļūda, mūrējot skursteņus.

- Skurstenis noteikti ir jāmūrē ar dūmeņu ķieģeļiem. Īpaši svarīgi ir skursteņa galu mūrēt ar dūmeņu ķieģeļiem, jo tā ir sala neizturīga vieta. Dažkārt pa vidu dūmeņu skursteņiem atsevišķās joslās tiek likti šamota ķieģeļi, arī tas nav ieteicams- dažādiem ķieģeļiem ir dažādi izplešanās koeficienti. Līdz ar to pārejas vietās var veidoties plaisas. Skurstenim noteikti ir jābūt blīvām, lai gaiss netiek klāt un neveidojas nepareiza vilkme.

- Šie skursteņi ir droši. Taču, ja vēlaties panākt lielāku drošību, skurstenī var iestrādāt nerūsējošā tērauda čaulu.

- Speciālisti rekomendē starp tērauda čaulu un ķieģeļu mūrējumu sabērt keramzītu. Keramzīts šajā gadījumā mazāk kalpo kā siltumizolācijas materiāls, vairāk kā "signalizācija". Ja skurstenis vairākas reizes ir dedzis, čaulā var rasties bojājumi. Ja radīsies bojājumu, varēs dzirdēt, kā birst keramzīts, krāsnī tas būs sabiris. Tas ir rādītājs, ka skurstenim nepieciešams remonts.

Skārda dūmeņi.
Šie skursteņi ir visātrāk un visvieglāk montējamie. Mūsdienās tie popularitātes ziņā pietuvojušies mūrētajiem skursteņiem.

Dažas lietas, ko der zināt, izvēloties šos skursteņus:

- Viens no šo skursteņu lielākajiem mīnusiem- ja skurstenis ir garš un novietots gar ārsienu, tas ziemā sals cauri. Labāku efektu šādos gadījumos var panākt, taisot biezāku pakojumu.

- Vēl viens no trūkumiem- ja skurstenis deg, nav iespējams secināt, kurā brīdī ir izdegusi iekšējā čaula. Atliek paļauties uz skursteņslauķi, kurš iespējams, ievēros deformācijas skurstenī.

- Šie skursteņi ir labi un viegli tīrāmi.

- Tiem nav nepieciešams nekāds speciāls pamats- pat no mājas vidus tos var pēkšņi izvadīt ārā. Montāžas ziņā šie skursteņi ir ļoti ērti. Tie ir piemēroti arī gadījumiem, kad nepieciešams ekonomēt vietu- tos iespējams pat pakārt gaisā virs krāsns.

- Ja šādu skursteni uzstāda ēkās ar zemu ugunsdrošības pakāpi- koka mājās, jāievēro attālumi starp skārda cauruli un ēkas konstrukcijām. Skurstenim jābūt vismaz 10cm attālumā no degošajām konstrukcijām. Tas ir ļoti būtiski!

- Pakotajām caurulēm nekādā gadījumā nedrīkst šuvi likt starpstāvos. Skursteņa savienojumiem vienmēr jābūt brīvās, redzamās vietās.

- Šos skursteņus parasti apšuj ar ģipškartona plāksnēm uz metāla karkasa.

FIBO bloku skursteņi ar šamota iekšpusi.
Šajos skursteņos ap šamota gredzenu ir vates pakojums, kuram apkārt keramzīta betons.

- FIBO bloki ir labi un viegli montējami.

- Šiem skursteņiem, tāpat kā mūrētajiem, nepieciešams kaut kāds pamats, uz kā tos veidot.

- Šie skursteņi ir labi piemēroti šķidrā kurināmā u.c. katliem, kuriem nav pārāk augsta temperatūra. Ja ir lielas temperatūras, šie skursteņi slodzi var neizturēt.

- Raksturīgākā kļūda, kas rodas veidojot šādus skursteņus- neiedomājas un aizbetonē vai aizšpaktelē vietu, kur skurstenis pievienots krāsnij. Tajā vietā parasti ir aptīta vate. Vati nedrīkst aizsmērēt, tā ir jāatstāj brīva, jo izplešoties šamots "staigā", ja tas ir cieši iemūrēts, pie izplešanās šamota oderē var rasties bojājumi.


autors: Skursteņi, to veidi, izbūve
Foto: Skursteņi, to veidi, izbūve; autors: Skursteņi, to veidi, izbūve
Skārda skurstenis.
Moduļdūmeņi.
Latvijā šie dūmeņi praktiski nav sastopami. Tie veidoti no termobetona. Skursteņa vidū ir caurumi, gar malām- gaisa spraugas (gaiss kalpo kā siltumizolācijas materiāls). Šie skursteņi īpaši iecienīti ir Vācijā. Mūsu apstākļos tie nav tik efektīgi, jo mūsu valsts vidējā ziemas temperatūra ir pārāk zema. Latvijā šādi skursteņi sals cauri. Lai varētu uzstādīt šādus skursteņus, būtu jāveic pamatīga papildus siltināšana.

Manteļskursteņi.
Tie ir vēsturiski skursteņi, kas mūsdienās sastopami tikai muzejos un ļoti vecās lauku mājās. Tās ir tā sauktās dūmistabas, kuru stūrī ir ugunskurs, telpa ir pilna ar dūmiem, augstāk karājas gaļa un žāvējas. Tagad tādus neviens netaisa. Iespējams, ka lielākā daļa mūsdienu cilvēku pat nav dzirdējuši par šādiem skursteņiem.

Daži jautājumi un atbildes par skursteņiem vispār:

- Kurā brīdī jāsāk domāt par skursteņa izveidi?
Ja tas ir mūrētais skurstenis, to var sākt mūrēt reizē ar māju. Bet, ja tas paredzēts rasējumā, noteikti var uzmūrēt visu māju, jumtā atstājot skursteņa vietu un skursteni mūrēt kaut pašās beigās. Skursteņa mūrēšanas laiks nav tik būtisks un par to nevajadzētu satraukties.

- Vai pastāv kādi noteikumi par minimālo/maksimālo skursteņa garumu?
Rekomendējamais minimālais garums ir 5 metri. Tas ir labai vilkmei. Reizēm pietiek arī ar 4 metriem, bet par 4m īsāks skurstenis noteikti nefunkcionēs kā vajadzētu. Liekot dažādas krāsniņas, cilvēki bieži neievēro skursteņa garumu, tāpēc vilkme ir mazāka nekā gaisa svārstības telpā. Tad skursteni nepieciešams pagarināt.

- Vai pēc tam iespējams labot, ka skursteņa veidošanā ir pieļautas kļūdas?
Mūrēto skursteņu kļūdas ir ļoti grūti labot. Tāpēc nevajadzētu uzticēt skursteņa mūrēšanu kam pagadās. Nespeciālisti visbiežāk nepietiekami izsmērē skursteni. Ja skurstenis nav izsmērēts, tas tek, tek ar straumi, jo šuves nav blīvas. Jāsaka visiem labi zināmais teiciens, ka kļūdas maksā dārgi.

- Kā pārliecināties, vai skursteņa mūrnieks ir profesionālis?
Skursteni pēc būtības var uzmūrēt jebkurš no podniekiem. Ja gribat pārliecināties, vai sastaptais cilvēks ir profesionālis, vaicājiet pēc podnieka diploma.

- Kādas ir skursteņu izmaksas? Vai ir prātīgi izvēlēties lētāko?
Visu veidu dūmeņiem izmaksas ir aptuveni vienādas. Piemēram, skārda dubultsienu dūmeņiem ir lielākas materiālu, bet mazākas- darba izmaksas, toties mūrētajiem dūmeņiem materiālu izmaksas ir mazākas, darba- lielākas.
Izvēloties lētāko gandrīz vienmēr rodas problēmas. Lētumu var panākt kaut ko darot ne tā, kā paredzēts, piemēram, dūmeņu ķieģeļu vietā liekot krāsns ķieģeļus vai nerūsējošā, ķīmiski noturīgā tērauda vietā liekot parasto nerūsējošo tēraudu. Tāds skurstenis kalpos ne ilgāk par 2 gadiem. Par cenām ir grūti runāt, viss ir atkarīgs no materiālu kvalitātes, skursteņa izmēriem un darbu kvalitātes.

- Kas jāzina par skursteņu ekspluatāciju?
Svarīgi ir regulāri (minimums 2x gadā) tīrīt skursteni. Protams, tas atkarīgs no kurināšanas intensitātes. Ja kurina ļoti reti, pietiek, ja skursteni iztīra 1x gadā.
Nedrīkst kurināt ar slapju vai nekvalitatīvu malku, plastmasu. Tas viss nosēžas uz skursteņa sienām un rezultātā var pat aizdegties dūmenis vai dažkārt arī māja.

- Ko darīt, ja skurstenis ir aizdedzies?
7-8 m garš skurstenis degs apmēram 4 stundas. Tam vienkārši jāļauj izdegt. Drošības nolūkā katrā stāvā vajadzētu būt cilvēkam, kas ar ūdens spaini tuvumā skatās, vai kaut kas nesākt degt- jākontrolē situācija. Tuvākās koka konstrukcijas var pat apliet ar ūdeni. Degošās lietas jāattālina no skursteņa sienām. Skursteņa degšanu nevarēs nepamanīt- māja drebēs tā, it kā tajā būtu ietriekusies lidmašīna. Nekādā gadījumā skurstenī nedrīkst liet ūdeni. Skurstenis ir ļoti sakarsis, auksts ūdens saplēsīs ķieģeļus.

- Cik ilgi kalpo skurstenis?
Normālā ekspluatācijā, ar labu krāsni, skurstenis kalpos ļoti ilgi- pat divus līdz trīs gadsimtus. Lielākajai daļai R
īgas namu ir ļoti veci skursteņi.

- Vai pastāv kādi noteikumi, kādam vajadzētu būt skursteņa galam?
Jā. Ja skurstenis ir korē vai 3m attālumā no kores, tam jābūt vismaz 50 cm virs kores augstuma. Ja skurstenis atrodas tālāk par 3m no skursteņa- 10 grādu leņķī skurstenis drīkst būt zemāks par jumta kori. Ja blakus atrodas divas dažāda augstuma mājas, zemākās mājas skurstenis tiek vilkts gar augstākā sienu, līdz tās jumtam- citādi dūmeņi nestrādās.

Būvējot māju ir jāzina, kādas apkures ierīces tiks būvētas un atbilstoši tam jādomā arī par skursteņa izvēli.

!!! www.building.lv pateicas par konsultāciju materiāla tapšanā Arnoldam Strazdiņam- SIA "Krāšņuguns" direktoram. Firma "Krāšņuguns" ir firma, kas nodarbojas ar malkas apkures iekārtu uzstādīšanu.



Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.