Slēdzene nestrādā kā nākas? Ieeļļo mehānismu
Slēdzenes mehānisms vienmēr būs darba kārtībā, ja par to rūpēsieties. Rūpes neprasa ne laiku, ne pūles, bet tikai nelielu tehniskās apkopes pasākumu veikšanu.
Foto: Slēdzene nestrādā kā nākas? Ieeļļo mehānismu; autors: Slēdzene nestrādā kā nākas? Ieeļļo mehānismuSlēdzenes mehānisms vienmēr būs darba kārtībā, ja par to rūpēsieties. Rūpes neprasa ne laiku, ne pūles, bet tikai nelielu tehniskās apkopes pasākumu veikšanu.
Pat labākā slēdzene ekspluatācijas laikā agri vai vēlu sāks ķerties un durvis nebūs iespējams atslēgt bez aizķeršanās kā sākumā. Slēdzeni ietekmē gan ekspluatācijas biežums, gan arī laika apstākļi – mitrums nav tas labākais "draugs" slēdzenes metāla daļām.
Ja slēdzene nestrādā kā nākas vai arī tautas valodā izsakoties – "ķeras", uz slēdzenes mēlītes vajadzētu uzpilināt dažus pilienus eļļas. Tā ir iegādājama tirdzniecības vietās, vajadzētu izvēlēties produktu, kas piemērots slēdzeņu eļļošanai, nevis universālo eļļu. Slēdzeni vairākas reizes aizslēdz un atslēdz, lai eļļa saeļļotu mehānismu. Atsevišķām slēdzenēm eļļu paredzēts iepilināt tieši slēdzenē.
Arī pašu atslēgu ieteicams iesmērēt ar eļļu un pāris reizes aizslēgt un atslēgt durvis. Pēc tam atslēgu var rūpīgi notīrīt.
Vēl kāds defekts, kas iespējams parādās laika gaitā – slēdzenes stiprinājuma skrūves kļūst "vaļīgas". Īpaši tas ir raksturīgs koka durvīm. Koks ir diezgan mīksts materiāls, kas temperatūras ietekmē nedaudz maina izmērus. Ar aci tas nav pamanāms, bet ietekmi uz stiprinājumiem koka durvju ģeometrijas maiņa atstāj gan. Skrūves izņem, atverēs iepilda pavisam nedaudz koka skaidas un skrūves ieskrūvē no jauna.
Ja atslēga pārklājusies ar rūsas kārtu, no tās nav sarežģīti atbrīvoties – atslēga pāris stundas jāpatur terpentīnā, pēc tam rūsas vietas rūpīgi jānotīra ar sausu vilnas drāniņu.