Soli pa solim
Foto: Soli pa solim; autors: Soli pa solim1. Plānošanas – arhitektūras uzdevums
Jaunas privātmājas tapšana sākas ar pieteikuma iesniegšanu būvvaldē, lai varētu saņemt plānošanas – arhitektūras uzdevumu. Pieteikums jāraksta uz standarta veidlapas, kas pieejama būvvaldēs; Rīgā elektroniskā veidā pieejama arī RD Pilsētas attīstības departamenta mājas lapā (www.rdpad.lv).
Aizpildot anketu, vēlams konsultēties ar projektētāju, lai neieviestos neprecizitātes. Iesniedzot veidlapu būvvaldē, papildus jāiesniedz dažādas ar zemi saistīto oriģinālo dokumentu notariāli apstiprinātās kopijas – zemes gabalu īpašumu apliecinājums, zemes grāmatas reģistrācijas apliecība, robežplāns, situācijas plāns (tas pasūtāms būvvaldē), dažos gadījumos tiek pieprasītas arī ieplānotās celtniecības skices vai esošās situācijas fotogrāfijas, ja uz zemes gabala jau atrodas ēkas.
Būvvalde mēneša laikā sagatavo plānošanas – arhitektūras uzdevumu, kas ietver projektēšanas nosacījumus, kā arī tiek norādītas instances, kurās jāsaņem tehniskie nosacījumi un jāsaskaņo projekts, lai varētu saņemt ēkas būvatļauju. Instances katrā individuālā gadījumā ir atšķirīgas. Dažas no tām: Latvenergo, Latvijas Gāze, Reģionālā vides pārvalde. Projekta saskaņošanu institūcijās var veikt gan pasūtītājs, gan licencēts projekta izstrādātājs (būvinženieris vai arhitekts) – tad nepieciešama klienta izsniegta notariāli apstiprināta pilnvara, uz kuras pamata var pieprasīt informāciju no attiecīgajām institūcijām.
Saskaņošanas process aizņem diezgan daudz laika, tātad jābruņojas ar pacietību. Plānošanas – arhitektūras uzdevumā norādīti arī vispārīgie konkrētās ēkas būvniecības noteikumi – ēkas apjoms, stāvu skaits, u.c.
2. Topogrāfiskais uzmērījums
Topogrāfiskais uzmērījums ir visu virszemes un apakšzemes būvju un inženiertehnisko komunikāciju situācija. Plānā tiek norādīts, vai zemes gabalā ir mājas, koki (tiek norādīts arī to stumbru diametrs), akas, vai zemes gabalu šķērso augstsprieguma līnijas, kur izbūvēts ūdensvads, kanalizācijas sistēma, siltumtrase, kur izvietoti telefonu kabeļi, ielu sarkanās līnijas u.c., kā arī norādītas augstuma atzīmes, kas īpaši svarīgas, ja zemes gabalā ir pauguri.
Ēkas gruntsgabalā iespējams iezīmēt tikai pēc topogrāfiskā uzmērījuma veikšanas. Tas ir arī viens no galvenajiem dokumentiem, iesniedzot projektu saskaņošanai būvvaldē. Topogrāfiskā uzmērījuma tapšana un saskaņošana ilgst divus līdz četrus mēnešus, bet to derīguma termiņš – viens gads. Ja šajā laikā dažādu iemeslu dēļ ēkas projekts netiek saskaņots būvvaldē, topogrāfiskais uzmērījums jāpasūta no jauna.
3. Projekta tapšana
Ēkas projekts ir speciālistu kopdarbs, kuru vada būvinženieris vai arhitekts. Pasūtītājam iespējams saņemt saskaņotu vai nesaskaņotu projektu.
Izstrādātā projektā ir:
- paskaidrojuma raksts;
- visi saņemtie uzdevumi;
- visu īpašuma dokumentu kopijas;
- topogrāfiskais uzmērījums;
- inženierģeoloģiskās izpētes dati;
- izstrādātāju būvpraksi apliecinošie sertifikāti;
- ĢP — ēkas novietnes plāns;
- AR —- arhitektūras risinājumi (stāvu plāni, fasādes, kontūrgriezumi);
- BK — būvkonstrukcijas (pamatu, pārsegumu, spāru, jumta u.c. plāni,
- dažādas specifikācijas un eksplikācijas, kuras papildina izstrādātos plānus, raksturīgie konstruktīvie griezumi, mezgli utt.);
- attiecīgo inžinierkomunikāciju projekti;
- citi katrā atsevišķā gadījumā neieciešamie dokumenti.
Turpinājums sekos