Soli pa solim - Turpinājums
Foto: Soli pa solim - Turpinājums; autors: Soli pa solim - TurpinājumsBūvatļaujas saņemšana
Būvvaldē jāiesniedz izstrādātā būvprojekta oriģināls trīs eksemplāros (ar atbildīgo vadītāju un pasūtītāja parakstu oriģināliem, saskaņojumiem un zīmogu nospiedumiem uz būvobjekta ģenerālplāna rasējuma lapas) un, ja nepieciešams, būvprojekta ekspertīzes atzinums. Būvvalde lemj par būvprojekta apstiprināšanu, un īpašnieks saņem būvatļauju vai rakstiski sniedz motivētu atteikumu. Viens apstiprinātā būvprojekta eksemplārs paliek būvvaldē. Saskaņot un apstiprināt projektu būvvaldē vēlams veikt pasūtītājam kopā ar arhitektu vai būvinženieri.
Būvvalde neuzņemas atbildību par ēkas projekta funkcionalitāti (pamatu stiprība, hidroizolācijas vai jumta seguma kvalitāte), bet gan tikai par tā atbilstību vietējiem būvnoteikumiem – tas ir ēkas augstums, forma, novietne. Lai iegūtu būvatļauju celtniecības darbu uzsākšanai, būvinspekcijā (viena no būvvaldes struktūrām) jāiesniedz būvatļaujas pieprasījums, apstiprināts būvprojekts un sertificēta speciālista, ja tāds pieaicināts, saistību raksts. Atbildību var uzņemties arī pats īpašnieks. Iesniegumam par būvatļaujas saņemšanu jāpievieno saistībraksts par atbildības uzņemšanos. Būvatļauja ir rakstisks dokuments, pēc kura saņemšanas var sākt būvdarbus.
Ēkas pieņemšana ekspluatācijā
Attiecīgās institūcijas (tās pašas, kurās tika izņemti tehniskie noteikumi pirms darbu uzsākšanas) un inženierkomunikāciju apsaimniekotāji pēc būvniecības procesa pabeigšanas sniedz atzinumus par normatīvo prasību ievērošanu. Ja ēka uzbūvēta saskaņā ar akceptēto projektu, tā ir gatava pieņemšanai ekspluatācijā. Lai nodotu ēku ekspluatācijā, nepieciešama inventarizācijas lieta, Rīgā nepieciešami arī ģeodēzistu uzmērījumi, kas apliecina, ka ēka uzbūvēta saskaņā ar projektu, jābūt atzinumiem no Ugunsdzēsības pārvaldes un Sabiedrības veselības aģentūras. Kad ir nokomplektēti nepieciešamie dokumenti, komisija (tās sastāvā jābūt vismaz Būvvaldes būvinspektoram, rajona arhitektam un pasūtītājam) pieņem objektu ekspluatācijā.
Zināšanai
* Vieta, kur ikviens var saņemt konsultācijas, ieteikumus, atbilstošos dokumentus, ir būvvalde. Katrā pilsēta un pagastā vajadzētu būt būvvaldei (ja tās nav pagastā jāvēršas rajona būvvaldē), vai tās funkcijas pildošai organizācijai. Būvvalde gan pārzina, gan arī kontrolē būvniecības procesus.
* Būvniecībā ir jāievēro virkne likumu un noteikumu, kuriem ir sava hierarhija. Vajadzētu zināt, ka augstākais ir Būvniecības likums, tam seko vispārīgie būvnoteikumi, Latvijas būvnormatīvi, apbūves noteikumi konkrētā pašvaldībā. Ar Būvniecības likumu un normatīviem iespējams iepazīties LR Ekonomikas ministrijas interneta mājas lapā www.em.gov.lv
Nelikumīga būvniecība
Patvaļīgi uzsākta būvniecība bez visu nepieciešamo atļauju saņemšanas ir nelikumīga būvniecība, par kuru ir jāmaksā sods, turklāt nāksies izgatavot izpildprojektu vai arī ēku nojaukt. Gadījumos, kad nav saskaņojuma atbilstoši Latvijas valsts likumdošanai, par dažādiem būvniecības pārkāpumiem saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, sods var būt no 50 līdz 500 latiem.