building.lv skaitļos

Lietotāji online28
Aktīvie uzņēmumi19906
Nozares ziņas33033
Spices urbšanas galvenie riski : building.lv - par būvniecību Latvijā

Spices urbšanas galvenie riski

Spices urbšanas galvenie riski

Teorētiski vienkāršākais un lētākais ūdens ieguves veids ir iesistās cauruļveida akas izveide, ko tautā dēvē gluži vienkārši par spici.

autors: Spices urbšanas galvenie riski
Foto: Spices urbšanas galvenie riski; autors: Spices urbšanas galvenie riski
Teorētiski vienkāršākais un lētākais ūdens ieguves veids ir iesistās cauruļveida akas izveide, ko tautā dēvē gluži vienkārši par spici.

Modē nāk sintētiskie materiāli
Klasiskā spices dzīšanas versijā zemē tiek iedzīta cinkota tērauda caurule, kas sastāv no vairākiem savienotiem posmiem. Tās diametrs parasti ir pusotrs metrs. Pēdējā laikā aizvien biežāk izmanto plastmasas caurules, taču pastāv risks, ka tieši šā iemesla dēļ būs grūtāk tikt pie ūdens. Lai būtu labs spiediens, caurulei jābūt pietiekami resnai un taisnai – bez izliekumiem.

Spices apakšdaļā ir apmēram metru garš filtrs, kurš sastāv no perforētas caurules un bronzas vai misiņa sieta. Arī šīm detaļām arvien biežāk izmanto sintētiskos materiālus, un atsauksmes ir ļoti labas. Tiesa – cik meistaru, tik viedokļu – katrs slavēs savas detaļas un pels kolēģu izmantotās. Parasti filtru iedzen nerūsējoša metāla čaulā, lai nerastos mehāniski defekti, ievietojot to zemē.

Jāpiekļūst pietiekamā dziļumā
Būtībā spice ir ļoti šaura aka, kurā grodu funkcija uzticēta urbumā ievietotai caurulei. Vienlaikus pa šo cauruli uzsūknē ūdeni, un tai var pievienot plašu apūdeņošanas sistēmu mājai, dārzam, pirtiņai un citām vajadzībām.

Smilšainās un irdenās augsnēs spici var iedzīt zemē ar veserveida iekārtu, bet plastikāta cauruļu ievietošanai parasti izmanto urbšanas un vai skalošanas metodi. Viens no riskiem, kas saistīts ar šo darbu, ir meistaru nespēja izveidot aku pietiekami dziļu. Šā raksta autoram nācās saskarties ar gadījumu, kad spices skalotāji solīja nokļūt līdz jebkuram vajadzīgajam dziļumam – varot "aizskaloties" kaut līdz zemes centram. Taču tad, kad dziļums jau sasniedza 15 metrus, bet ūdens urbumā tā arī neparādījās, "meistaru" entuziasms noplaka, un viņi no darba atteicās.

Tapat kā akas gadījumā, ūdens parasti tiek ņemts no augstākajiem horizontiem, kur tas nav īpaši kvalitatīvs. Labu dzeramo ūdeni var iegūt no urbumiem, kuri ir dziļāki par 10 metriem un kuru ūdensnesēja slāņa biezums ir vismaz 5 metri. Tieši akas dziļuma dēļ rodas papildizdevumi, par kuriem sākumā racēji parasti noklusē. Pārdošanā esošie elektriskie sūkņi spēj ūdeni izcelt tikai no sešu, septiņu, retos gadījumos – astoņu metru dziļuma.

Tātad sūknis jānovieto tuvāk ūdens virsmai, un šim nolūkam jārok papildu aka jeb šahta. Aritmētika ir vienkārša. Ja ūdens atrodas 15 metru dziļumā, tā pacelšanai jāierok vismaz pieci grodi, kurš katrs ir 1,5 metrus plats. Tad sūkni varēs ievietot šahtā 7,5 dziļi, un tāds pats attālums paliks līdz ūdenim. Šis darbs bieži izmaksā vairāk, nekā urbšana vai skalošana. Protams, paliek arī iespēja grodus ierakt pašam.

Jāpiebilst, ka mazāk dziļām spicēm iespējams izmantot mehānisko rokas pumpi. Tas ļauj iztikt bez elektrības pievada, kas ir aktuāli kapos vai citās nomaļās vietās.

Labāk izmantot papildu hidroforu
Spici parasti ierīko pagalmā, lai tā būtu pieejama gan no dzīvojamās mājas, gan no pārējām ēkām. Pastāvīgai izmantošanai ir izdevīgi ierīkot aku dzīvojamā mājā - tehniskajā telpā vai pagrabā. Ja ūdeni iegūst arī ziemā, cauruļu sistēma jāsargā no aizsalšanas. Caurules šahtā vajadzētu nosiltināt, bet piegādes sistēma jāierok vismaz metra dziļumā.

Ja spici izdodas ierīkot āderu krustpunkta, ūdens parasti ir pietiekami. Taču, tāpat kā akā, ūdens var izsīkt. Tāpēc, ja ūdeni izmanto lielos daudzumos (piemēram, dārza laistīšanai) būtu ieteicams sistēmai pievienot lielāku papildu spiedienkatlu jeb hidroforu. Prakse liecina, ka 150 litru tilpums ir pietiekams.

Spices priekšrocības
* Salīdzinoši zemas izmaksas, taču tās var pieaugt, ja jāurbj dziļi.
* Spici grūti piesārņot no ārpuses. Tajā nekas nevar iekrist kā akā.
* Var veidot ūdensapgādes sistēmu vairākām mājām vai mazdārziņiem.
* Var izmantot mehānisko rokas sūkni.

Spices trūkumi
* Grūti prognozēt, vai urbumā būs pietiekams ūdens daudzums.
* Ventilis, savienojumi u.c. detaļas korozijas vai mehāniskas iedarbības rezultātā var sabojāties. Tad ir grūti atrast bojājumu, jo visa sistēma atrodas dziļi zem zemes.
* Var nākties rakt papildu šahtu, lai novietotu sūkni tuvāk ūdenim.
* Seklākā akā nav garantēta laba ūdens kvalitāte.

Turpinājums sekos

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.