building.lv skaitļos

Lietotāji online30
Aktīvie uzņēmumi19122
Nozares raksti32982
Starpsienas un veselība - 1. Akustika : building.lv - par būvniecību Latvijā

Starpsienas un veselība - 1. Akustika

Starpsienas un veselība - 1. Akustika

Pastāv ne tikai starpsienas, kas stiepjas no grīdas līdz griestiem, bet tiek veidotas pēc principa "telpa telpā".

autors: Starpsienas un veselība - 1. Akustika
Foto: Starpsienas un veselība - 1. Akustika; autors: Starpsienas un veselība - 1. Akustika
Starpsienas ir norobežojošas konstrukcijas, kas atdala vienu telpu no otras. Pastāv ne tikai starpsienas, kas stiepjas no grīdas līdz griestiem, bet tiek veidotas pēc principa "telpa telpā". Atdalīt un norobežot nozīmē radīt noteiktu vidi, mikroklimatu, funkcionalitāti – vannas istaba, dzīvojamā istaba, WC, darba istaba, utt. Viens no pirmajiem klientu izvirzītajiem kritērijiem – starpsiena ar stiklotiem laukumiem vai arī bez tiem. Nākamais kritērijs ir skaņas izolāciju. Kāpēc jāizvēlas produkcija ar sertifikātu? Tāds papīrītis vien ir, bet tas apliecina ka ražotājs uzņemas atbildību un dod nepieciešamo informāciju ekspertiem.

Mūsdienu civilizācijas radītās frekvences nevarētu nosaukt par veselīgu produktu. Jo vairāk dzīvojamās telpas tiek domāts par komfortablu akustiku, jo labāk cilvēks spēs atjaunot darba spēju resursus. Skaņas līmeni sāk mērīt no 20 dB. Skaņa līdz 20 dB tiek uzskatīta par neitrālu fona troksni. Tik skaļi šalc mežs, jūra bez viļņiem. Tātad, ja piesolītā konstrukcija sola izolēt 20 dB, tad tas nozīmē izolēt faktiski to, kā nav.

Jaunās LBN normas Latvijā definē skaņas izolāciju starp dzīvokļiem – tie ir 54 dB, kas ir tieši par 1dB vairāk kā Vācijā. Augstākas prasības, protams, ir izvirzītas izklaides vietām ar paaugstinātu skaņas līmeni – boulinga zālēm – 65 dB, kinozālēm (konkrēti Coca Cola Plaza) - 76 dB – jāpiebilst, ka šis ir augstākais parametrs skaņas izolācijā, kas Latvijā ir standartizēts.

Vēl patērētājam būtiski zināt, ka izmaiņas skaņas līmenī par 10 dB nenozīmē tos pieskaitīt, bet gan kāpināt. Palielinot skaņas izolāciju par 10 dB, efekts būs nevis par 10 dB-12% lielāks, bet būs 2x- 100%lielāks.

Zinot normas un izvēloties starpsienas, kuru tehniskajos parametros uzrādīts nepieciešamais skaņas izolācijas līmenis, pastāv iespēja kļūdīties, ja aizmirst par jēdzienu komplekss risinājums. Var jau iemontēt starpsienu ar atbilstošu skaņās izolāciju, bet ja tā tiks pieslēgta" vajākas" konstrukcijas grīdām vai griestiem, nepieciešamais skaņas izolācijas efekts netiks panākts.

Un produktu ražotājus šādos gadījumos vainot ir lieki, jo starpsienas ir tikai viens no kompleksa risinājuma posmiem un ķēde ir tik stipra, cik stiprs ir tās vājākais posms. Kategorijā komplekss risinājums ietilpst arī durvju un starpsienu skaņas izolācijas parametru sabalansēšana.

Pastāv noteiktas formulas pēc kurām risina telpas kopējo skaņas izolāciju, ja piemēram, durvīm tā ir 32 dB, bet sienai 56 dB.

Ieteikums nr 1 – starpsienas skaņas izolācijai nevajadzētu atšķirties no durvju vai logu skaņas izolācijas līmeņa vairāk kā par 15 dB. Nereti klienti izšķiras par labu dārgākai starpsienai ar augstāku skaņas izolāciju, bet ietaupa uz durvju izmaksām. Nav jēgas likt ļoti vieglas durvis un būvēt pamatīgu sienu un otrādi. Dzīvokļos katrs var darīt kā vēlas, toties viesnīcu standarti (atbilstoši zvaigznīšu skaitam) prasa durvis sākot ar 34dB, bet sienas ar 55 dB augstu skaņas izolāciju. Jāatceras, ka durvis (arī elektrības rozetes, ventilācijas šahtas) vienmēr būs vājais punkts, pateicoties blīvējumiem – lai cik arī labi tie nebūtu, skaņa tik un tā atradīs ceļu. Ir izņēmumi, kad ieliekot švakākas durvis, skaņas izolācija tomēr uzlabojas. Taču tie jau ir specifiski konstruktīvi risinājumi ar dažādiem knifiem, kas slāpē atsevišķas frekvences.

Tendence visu aizpūst ar makrofleksu – paņēmiens ko izmanto visai bieži - arī nav uzskatāms par korektāko metodi, jo skaņas izolāciju tas sabojā. Makroflex ir porains, viegls materiāls un, ja to izmanto, tad skaņās izolācijas efekts ir tuvinās nullei. Tikpat nepiemērots materiāls skaņās izolācijai ir putuplasts, kas tiek atzīts kā labs siltumizolācijas materiāls, daļēji arī triecientroķšņu slāpēšanai.

Akmens;stikla vate skaņu slapē daudz labāk, bet mazāk pati par sevi, bet kopā ar ģipškartonu, betonu utt. Salīdzinājumam varētu minēt piemēru ar betonu, ja palielina biezumu par 1dB triecietrokšņu izolācijā arī uzlabojās tikai par 1dB, 15-20 cm biezam pārsegumam nepieciešams uzlabot triecientrokšņu izolāciju 20dB un vairāk, tad risinājums ir peldošās grīdas, uz vates , polistrirola utt. Vienkāršiem vārdiem runājot betona pārsegums izolē salīdzinoši labi skaņu kas izplatās pa gaisu, bet nenodrošina pietokošu triecientrokšņu izolāciju. Runājot par skaņas izolāciju starpsienām viens kritērijs ir massa, un šeit smagi var vilties tie, kas lieto salīdzinoši biezas 15-37cm biezas , bet vieglas sienas. Cits efektīvāks risinājums ir daudzslāņais konstrukcijas pie kurām pieder arī Knauf ģipškartona starpsienas kuras spēj nodrošināt skaņas izolāciju visaugstākā līmeni līdz pat
79dB, tas ir prasības ko uzstāda multifunkcionāliem kinoteātriem kā Coca Cola Plaza.

Knauf sistēmas W112 Starpsienas ir lietotas gan Reval Hotel Latvija , gan jaunceļamā piecu zvaigžņu viesnīcā "Ķemeri"-sistēma W143.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.