Starpsienas un veselība - ugunsdrošība, mitrumizolācija, stabilitāte
Skaidri zināms, ka ģipsis nedeg, tāpēc izvēlēties ģipša starpsienas ir viens no prātīgākiem risinājumiem. Priekšstats, ka putuplasts, ko arī samērā daudz izmanto siltinājuma risinājumos, it kā nedeg, ir maldīgs.
Foto: Starpsienas un veselība - ugunsdrošība, mitrumizolācija, stabilitāte; autors: Starpsienas un veselība - ugunsdrošība, mitrumizolācija, stabilitāte2.Ugunsdrošība
Nākamā tēma starpsienu kontekstā ir ugunsdrošība. Skaidri zināms, ka ģipsis nedeg, tāpēc izvēlēties ģipša starpsienas ir viens no prātīgākiem risinājumiem. Priekšstats, ka putuplasts, ko arī samērā daudz izmanto siltinājuma risinājumos, it kā nedeg, ir maldīgs. Tas ne tikai kūst, bet deg , dūmi savukārt sasniedzot zināmu temperatūru kļust par degošu gāzi-reāli tas noved pie sprādziena tā sauktā flasch over efekta –faktiski materiāls sadeg vēl vienu reizi, pie kam daudz bīstamāk kā pirmo. Pasaules eksperti Ņujorkas dvīņu torņu katastrofas ietvaros ir publiski komentējuši putupolistirola degšanas īpašību – sadegot tas izdala 2 x vairāk siltuma kā koks, tā sadegšana ir analoga aviācijas benzīnam. Nākošais aspekts ir indīgās gāzes, kas tiek izdalītas degšanas procesā. Ugunsdrošība ir svarīgs starpsienu izvēles kritērijs. Ja domājam par dzīvību un mantu, tas ir būtisks aspekts, kuru vajadzētu risināt efektīvi.
3.Mitrumizolācija
Ģipškartons ir elpojošs materiāls. Lai gan jēdzienu "elpot" ir nekorekti attiecināt uz būvniecības materiāliem, pareizāk būtu teikt – notiek mitruma transports, jo transportēts tiek mitrums, kas atrodas gaisa molekulās. Ja telpā ir pārāk sauss, ģipsis mitrumu atdod un otrādi – ja telpā parādās lieks mitrums, ģipsis to uzsūc. Ģipsis spēj uzsūkt 50% no savas tilpummasas. Pie šīs robežas plātne sāk neatgriezeniski deformēties, tāpēc vannas istabās, pirts telpās, baseinu telpās tiek rekomendēts izmantot plātnes, kurām parametrs – mitruma uzsūkšana – tiek reducēta, tās ir GKBI plāksnes . Liekot dzīvojamām telpām parasto ģipškartona starpsienu telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni, virsma var deformēties , flīzes vai cits apdares materiāls lups nost, paaugstināts mitrums noved pie pelējuma utt. Viens no ieteicamiem, visdrošākiem materiāliem mitrām telpām ir "Knauf" ražotās plātnes Aqua panel, kuru sastāvu veido cements un keramzīts . Materiālam piemīt trīs lieliskas īpašības – tas var atrasties ūdenī 24 stundas diennaktī, tas labi panes sasaldēšanu un atsaldēšanu – kvalitāte nemainās, atbilst A1 ugunsdrošības klasei un vēl bez tam ir "elpojošs". Funkcionālās pielietošanas zonas – pirts sienas (it īpaši tās, pie kurām atrodas krāsnis), baseini, dušas telpas, lielās virtuves. Būtiska priekšrocība ir iespēja pie plātnes stiprināt jebkuru apdares materiālu, jo materiālam ir mazs termodinamiskais izplešanās koeficients. Parametrs "elpošana" padara šo materiālu piemērotu izmantošanai koka ēku sanācijas procesā. Kas notiek, ja koka ēku apdarē lieto plastikas saidingu? Kokā esošais mitrums nevar iztvaikot un zem skaistās apdares ēkas konstrukcija pūst. Aqua panel mitrumu laiž cauri, ja vien to gala apdarē netiek izmantoti neelpojoši materiāli. Somijā šo materiālu lieto, lai izveidotu statiski stabilākas sienas.
4.Stabilitāte
W112 tipa starpsienas aizstājot standarta plāksni ar speciālo-Knauf Hartplatte pilnīgi droši iztur uz tukšuma dībeļiem liktus smagus plauktus ar grāmatām, virtuves skapīšus,utt.Lietijot UA 2mm vai speciālām traversām stiprināmi boileri, tualetes podi.
Par starpsienām stāsta "Knauf" tirdzniecības vadītājs Andris Veinbergs, dipl. būvinženieris