Stikla šedevri – interjera rota un elements (3.daļa)
Foto: Stikla šedevri – interjera rota un elements (3.daļa); autors: Stikla šedevri – interjera rota un elements (3.daļa)Vitrāžas ārpilsētas mājas interjerā
Pirms sākt strādāt ar stiklu, sagatavojiet kartonu ar krāsu zīmējumu. Kontūrlīnijas iezīmējiet ar tušu. Krāsainos stiklus (tos var iegādāties mākslinieku veikalos vai celtniecības materiālu veikalos) ar rullīšu stikla griezēju izgrieziet saskaņā ar zīmējumu uz kartona. Uz kartona novietojiet caurspīdīgā silikātstikla plāksni un izmēģiniet "sauso" vitrāžas salikšanu: krāsaino stiklu gabaliņus sakārtojiet saskaņā ar skici. Tad atstarpes starp krāsainā stikla gabaliņiem tiek aizpildītas ar javu.
Java tiek pagatavota šādi. Ņemam 1 daļu cementa, 3 daļas smilšu, 1 daļu līmes (PVA vai tamlīdzīgu). Java tiek pagatavota speciālā traukā (var izmantot arī polietilēna pudeli no šampūna, korķa vietā iestiprinot plastmasas caurulīti 4 – 5 mm diametrā).
Pirms aizliešanas krāsaino stiklu maliņas savienojuma vietās ar silikāta stiklu rūpīgi noziediet ar javu, izmantojot koka irbulīti vai nūjiņu. Pēc apžūšanas veiciet pamatlējumu. Pēc tādas apstrādes java neieplūdīs zem krāsainajiem stikla gabaliņiem, un vitrāža būs akurāta. Stikla malas arī var ierāmēt ar tumšo līniju (javu). Tā augšējos stūros iepriekš novietojiet tērauda stiepli ar cilpām vitrāžas piekarināšanai.
Var izgatavot vitrāžas imitāciju. Tam nav nepieciešama liela piepūle un izdevumi, bet tā labi izskatīsies vasarnīcā. Tam nepieciešams stikls, kuru jūs vēlaties pārvērst vitrāžā, un tāda paša izmēra balta papīra lapa. Uz papīra uzzīmējiet iecerēto zīmējumu, tad papīra lapu nolieciet ar zīmējumu uz augšu un pārklājiet ar stiklu. Stikla virsmu rūpīgi attaukojiet. Zīmējuma kontūras izlieciet no apavu auklām (vislabāk melnām) un pielīmējiet ar epoksīda līmi. Atstarpes starp kontūru robežām aizpildiet ar krāsainu līmes masu.
Krāsainā līmes masa tiek pagatavota uz epoksīda bāzes. Visupirms sagatavojiet epoksīdu līmi, tai pievienojiet lodīšu pildspalvas pastu jums tīkamajā krāsā, maisot iegūstiet nepieciešamo toni. Krāsainā līmes masa sastings pēc 3 – 4 stundām atkarībā no apkārtējās vides temperatūras. Bet jau pēc 24 stundām gatavo vitrāžu varat ievietot logā. Spilgtā saules gaismā tāda vitrāža izskatīsies ļoti grezni.
Vitrāžas kopšana
Ikdienas kopšana vitrāžai būtībā ir tikpat vienkārša kā logu vai citu stikla virsmu kopšana. Vitrāžas var mazgāt gan ar ūdeni, gan parastajiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem, tikai apslaucīt vitrāžas nepieciešams daudz saudzīgāk nekā paraso stiklu. Pēc mazgāšanas noslaukiet vitrāžu ar mīkstu vilnas lupatiņu.
Vai vitrāža var saplīst?
Atšķirībā no parastā, piemēram, logu stikla, kuru nākas mainīt pilnīgi, vitrāžai nopietnu bojājumu gadījumā var saplīst tikai atsevišķs fragments, pateicoties vitrāžas šūnveida struktūrai. Saplīsušo vai ieplaisājušo vitrāžas fragmentu viegli aizvietot ar analoģisku.