Strādāt būvniecībā ir tāpat, kā braukt melnā tumsā automašīnā ar ieslēgtām tuvajām gaismām - redzēt var tikai pavisam nelielu gabaliņu uz priekšu.
Intervija ar A/S SIGULDAS BŪVMEISTARS valdes priekšsēdētāju Jāni Odziņu.
Foto: Strādāt būvniecībā ir tāpat, kā braukt melnā tumsā automašīnā ar ieslēgtām tuvajām gaismām - redzēt var tikai pavisam nelielu gabaliņu uz priekšu.; autors: Strādāt būvniecībā ir tāpat, kā braukt melnā tumsā automašīnā ar ieslēgtām tuvajām gaismām - redzēt var tikai pavisam nelielu gabaliņu uz priekšu.Intervija ar A/S SIGULDAS BŪVMEISTARS valdes priekšsēdētāju Jāni Odziņu.
A/S Siguldas Būvmeistars ir būvfirma ar gandrīz pusgadsimtu ilgu pieredzi sarežģītu inženiertehnisku projektu realizācijā. Firmas pirmsākumi meklējami 1957. gadā, kad tā bija Rīgas rajona Starpkolhozu celtniecības organizācija (SCO). Par A/S uzņēmums kļuva 1993.gada martā. Šogad jau nosvinēta firmas 10 gadu jubileja. Kādi bijuši šie 10 gadi? Un kāds uzņēmums ir šobrīdģ- par to lasiet tālāk!
Uzņēmumam esat izveidojuši trīs attīstības virzienus- būvniecību, ražošanu un tirdzniecību. Kāpēc veseli trīs virzieni, nevis, piemēram, viens pamatīgs?
Tas nav izveidojies nejauši. Sākumā mēģinājām paši sev noskaidrot uzņēmuma priekšrocības un trūkumus, lai saprastu, kā rīkoties tālāk. Tāpēc trīs vasaras pie mums strādāja konsultants no Zviedrijas, kurš ieteica daudzus labus risinājumus.
Pašā sākumā mēs bijām uzņēmums, kas specializējies lauku inženierbūvju būvniecībā. Mums piederēja arī divi karjeri, kur ieguvām smiltis un dolomītu. Tos joprojām attīstām, jo šīs izejvielas būs nepieciešamas vienmēr. Trešo virzienu- tirdzniecību mums ieteica mūsu konsultanti. Tirdzniecība veido stabilu uzņēmuma ienākumu bāzi.
Būvniecības nozare ir svārstīga.
Jā. Būvniecībā viss ir atkarīgs no tā, kā uzņēmumam veiksies konkursos. Tirdzniecība nav tik nestabila kā būvniecība. Mēs mēdzam teikt, ka strādāt būvniecībā ir tāpat, kā braukt melnā tumsā automašīnā ar ieslēgtām tuvajām gaismām - redzēt var tikai pavisam nelielu gabaliņu uz priekšu. Mums ir domas, plāni, bet mēs bieži vien nezinām, vai tie realizēsies. Tāpēc arī mums ir šie trīs attīstības virzieni, kas visi kopā spēj nodrošināt uzņēmuma stabilitāti.
Kas ir Jūsu uzņēmuma visu laiku lielākie objekti, ar kuriem varat lepoties?
Esam pateicīgi liktenim, kurš mums savulaik atnesa veiksmi - 1994. gadā uz Baltijas valstīm bija atbraukusi Dānijas karaliene. Viņa izbraukāja arī Latviju, iepazinās ar reālo situāciju un uzdāvināja visām trim Baltijas valstīm katrai vienu automātiski strādājošu katlu māju. Mēs uzvarējām konkursā un kļuvām par galvenajiem apakšuzņēmējiem šīs katlu māju būvniecībā Latvijā. Tas bija mūsu pirmais lielais starptautiskais projekts, kurā daudz ko iemācījāmies.
Šobrīd lepojamies ar to, ka strādājam tehniski sarežģītos vides projektos. Šie projekti nav publiski apskatāmi, nav tik pamanāmi un drīzāk ir sajūtami, taču ļoti nepieciešami. Tās ir pilsētu ūdens un kanalizācijas attīrīšanas sistēmas Cēsīs, Muceniekos, Limbažos, Madonā, Siguldā, Kuldīgā, Saldū, Bauskā, Gulbenē, Getliņos.
Kā Jums šķiet, kas ir Jūsu uzņēmuma panākumu pamatā?
Esmu par šo tēmu daudz domājis. Lai veiksmīgi darbotos, ir jāapzinās firmas plusi un mīnusi. Uzskatu, ka mūsu uzņēmuma panākumu atslēga ir darbinieku kolektīvs. Es varu paļauties uz cilvēkiem, ar kuriem ikdienā kopā strādāju.
Jūsu uzņēmums atrodas Siguldā. Cik liels ir tā ieguldījums šīs pilsētas attīstībā?
Mūsu uzņēmuma galvenais tirgus diemžēl nav Sigulda. Šī nav liela pilsēta un mēs te esam lielākais uzņēmums - tā ir mūsu priekšrocība, kas reizē arī uzliek atbildību. Nodrošinām ar darba vietām daudzus pilsētas iedzīvotājus. Cenšamies arī mērķtiecīgi atbalstīt jaunus projektus pilsētā. Paši esam izbūvējuši vienu no modernākajiem tirdzniecības centriem Vidzemē "Raibais suns", kurā tagad izīrējam telpas 26 dažādiem uzņēmumiem. Savukārt 2002.gadā blakus "Raibajam sunim" uzcēlām "Gāles namu", kas ir viens no lielākajiem un modernākajiem būvmateriālu, mājsaimniecības un agropreču veikaliem Vidzemes reģionā. Kopš veikala telpu atklāšanas būtiski pieauguši a/s "Siguldas Būvmeistars" ieņēmumi no būvmateriālu tirdzniecības.
Vai tas, ka atrodaties ārpus Rīgas uzņēmumam traucē vai varbūt palīdz?
Protams, šobrīd Rīgā iespējas ir lielākas. Vienubrīd arī mēs izveidojām biroju Vecrīgā, taču ātri vien sapratām, ka mums tas nav nepieciešams. Būvniecība arvien straujāk attīstās arī ārpus Rīgas. Tirdzniecība? Mēs "Gāles namu" veidojam kā reģionālu būvmateriālu tirdzniecības centru, kura ideja ir nodrošināt Siguldas un Vidzemes apkārtnes iedzīvotājiem līdzvērtīgas iepirkšanās iespējas kā rīdziniekiem. Domāju, ka tas ir izdevies.
Cik grūti vai viegli ir šobrīd strādāt būvniecības tirgū?
Tirgus ir ļoti komplicēts. Starptautiski un privāti finansēti projekti norit godīgi, tur problēmu nav. Taču valsts un pašvaldību pasūtījumu tirgus diemžēl nereti ir nesakārtots, neprofesionāls, korumpēts. Izskatās, ka neviens nav ieinteresēts to šobrīd sakārtot.
Kāda ir Jūsu personīgā vēsture? Kā esat nonācis līdz būvniecībai?
Man ir ekonomista izglītība. Strādāju dažādos amatos Rīgas rajona SCO, 3 gadus strādāju arī skolā par direktora vietnieku, tā bija pavisam cita sfēra un sapratu, ka tā nav mana vieta. Pēc tam. Vēlāk nāca piedāvājums strādāt Siguldas Būvmeistarā - visu apsvēru un sapratu, ka šeit ir lielas iespējas. Nu jau 10 gadus strādāju šeit. Domāju, ka te arī palikšu!
Kā Jums pašam šķiet, kāds esat kā vadītājs?
Pašam jau sevi ir grūti novērtēt. Man ir paliela pieredze vadītāja amatā. Strādājot ar ārvalstu konsultantiem, esmu apguvis to, ka dažādās uzņēmuma attīstības fāzēs ir jāmaina vadības stils. Labam vadītājam ir jāprot pieskaņoties uzņēmuma stāvoklim konkrētā attīstības fāzē. Esmu centies tā darīt. Darbības sākumā vairāk biju tāds kā diktators un centos visu kontrolēt. Jo tālāk attīstījāmies, jo vairāk deleģēju uzņēmuma nozaru vadību saviem kolēģiem, piešķirot viņiem arī lielākas pilnvaras.
Kas ir Jūsu hobiji, aizraušanās ārpus darba?
Man ir tāds rets hobijs - biškopība. Esmu pat neklātienē beidzis biškopības skolu. Savulaik ļoti nopietni nodarbojos ar biškopību, tā padomju laikos man deva samērā labus papildu ienākumus. Šobrīd man tam vairs neatliek tik daudz laika. Tagad manā dravā ir vairs tikai 6 bišu saimes. Tā ir mana miera oāze, uz kurieni dodos atpūsties no visa.
Kādi ir uzņēmuma nākotnes plāni?
Desmitgade ir pierādījusi, ka sākotnējie mērķi ir realizējušies. Iesākto turpināsim izvirzot tādus mērķus, kuri sākumā var likties pat nesasniedzami. Ar darbu un ticību savām idejām var sasniegt nesasniedzamoģ
Linda Tunte,
www.building.lv