Stājušies spēkā grozījumi Vispārīgajos būvnoteikumos
No 19.jūnija stājušās spēkā izmaiņas Ministru kabineta 1997.gada 1.aprīļa noteikumos Nr.112 "Vispārīgie būvnoteikumi" (VBN).
Turpmāk vienkāršota kārtība būs lodžiju aizstiklošanai – būvprojekta un būvatļaujas vietā turpmāk šos darbus būs iespējams veikt, saskaņojot ēkas fasādes vienkāršotās renovācijas apliecinājuma karti. Ja daudzstāvu daudzdzīvokļu namā, izņemot valsts aizsargājamus kultūras pieminekļus, plānots aizstiklot lodžijas, neveicot citus fasādes būvdarbus, un būvvaldē Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā ir pieņemts lēmums un iesniegta ēkas vizuālā izskata un attiecīgās fasādes lodžiju aizstiklojuma skice ar paskaidrojuma rakstu, ko parakstījis arhitekts, kuram ir patstāvīgas prakses tiesības, pirms aizstiklošanas darbu sākšanas pasūtītājam rakstiski jāinformē būvvalde, taču nav nepieciešama fasādes vienkāršotās renovācijas apliecinājuma karte.
Vienkāršāka kļuvusi arī nelielu objektu demontāža: mazēku, atsevišķu labiekārtojuma elementu – soliņu, žogu, atkritumu urnu, apgaismes ķermeņu, velosipēdu statīvu, reklāmas stendu, norāžu stabu, gājēju celiņu nojaukšana iespējama bez būvprojekta izstrādes un būvatļaujas saņemšanas, paredzēto darbību saskaņojot būvvaldē.
Līdz šim normatīvie akti nenoteica maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, tagad tas būs ierobežots no pieciem līdz astoņiem gadiem. Būvdarbu pabeigšana piecu gadu laikā no būvatļaujas saņemšanas brīža noteikta gadījumos, kad par plānoto būvniecību bijis nepieciešams noskaidrot sabiedrības viedokli publiskās apspriešanas vai ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras ietvaros.
Pārējām būvēm noteiktais maksimālais būvniecības laiks ir astoņi gadi. Būvadarbu turpināšana pēc maksimālā termiņa beigām tiks kvalificēta kā patvaļīga būvniecība.
Gadījumos, kad būvdarbi noteiktajā termiņā netiks pabeigti, atkārtoti tiks vērtēti būvniecības tiesiskie un faktiskie apstākļi, tādēļ iespējama atkārtota publiskās apspriešanas procedūra vai ietekmes uz vidi novērtējuma veikšana. Būvdarbu turpināšanai pēc noteiktā termiņa pasūtītājam būvvaldē būs jāiesniedz kadastrālās uzmērīšanas lieta un ģeodēziskais uzmērījums par būves novietnes pārbaudi.
Līdz ar VBN grozījumiem tiek izslēgta iespēja pagarināt vai atjaunot plānošanas un arhitektūras uzdevuma derīguma termiņu – divi vai četri gadi atkarībā no būvprojektēšanas stadijām būs maksimālais atļautais laiks būvprojekta izstrādei. Ja saskaņā ar teritorijas attīstības plānošanas jomas normatīvajiem aktiem detālplānojumu izstrādā vienlaicīgi ar skiču projektu, tā plānošanas un arhitektūras uzdevuma nosacījumus ietver detālplānojuma izstrādes darba uzdevumā.
Ja apbūves teritorijai ir izstrādāts detālplānojums un par tā īstenošanas kārtību ir noslēgts administratīvais līgums starp pašvaldību un detālplānojuma izstrādes īstenotāju, plānošanas un arhitektūras uzdevumu neizsniedz un būvprojektu izstrādā saskaņā ar detālplānojumā noteiktajiem teritorijas izmantošanas un apbūves nosacījumiem. Šādu kārtību nepiemēros būviecerēm, kuru īstenošanai nepieciešams saņemt reģionālās vides pārvaldes tehniskie noteikumi.