Svinīgi atklāts TEC-2 rekonstruētais energobloks
2009. gada 6. maijā, tika svinīgi atklāta Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) 1.rekonstruētais energobloks. Tas uzskatāms par lielāko jaunuzcelto industriālo objektu atjaunotās Latvijas vēsturē.
Foto: Svinīgi atklāts TEC-2 rekonstruētais energobloks; autors: Svinīgi atklāts TEC-2 rekonstruētais energobloks2009. gada 6. maijā, tika svinīgi atklāta Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) 1.rekonstruētais energobloks. Tas uzskatāms par lielāko jaunuzcelto industriālo objektu atjaunotās Latvijas vēsturē.
Pasākumu kā goda viesis apmeklēja Spānijas karalis Juan Carlos I, kuram TEC-2 apmeklējums bija viens no pieturas punktiem Latvijas vizītes laikā.
Svinīgajā pasākumā piedalījās arī Latvijas Republikas prezidents Valdis Zatlers, Ekonomikas ministrs Artis Kampars, Iberdrola valdes priekšsēdētājs Mr. Ignacio S. Galán, Iberdrola Ingenieria y Construccion SAU valdes priekšsēdētājs Mr. Ramón de Miguel un izpilddirektors Mr. Alberto Sicre. Atklāšanas pasākumā ar uzrunu uzstājās un viesus uzņēma AS "Latvenergo" prezidents Kārlis Miķelsons.
K.Miķelsons: Ar šo ieguldījumu tiek stiprinātas Latvenergo pozīcijas, jo jaunas tehnoloģijas un jaunas iekārtas mūsu biznesā ir milzīga vērtība. Turklāt, TEC2 ir ieguldījums, ko sajutīs katra mājsaimniecība un katrs Latvijas uzņēmējs.
K.Miķelsons: "Latvija vienīgā no Baltijas valstīm ir atvērusi elektroenerģijas tirgu un Latvenergo ir jāspēj darboties mainīgā tirgus attiecību vidē: mums ir jāatrod sava vieta gan Latvijā, gan jābūt konkurētspējīgiem visā reģionā!"
Līdz ar rekonstrukcijas pabeigšanu, TEC-2 uzstādītā elektriskā jauda ir 600 MWel, bet siltuma jauda − 1124 MWth. Stacija šobrīd ir modernākā elektroenerģijas un siltuma stacija Baltijas reģionā, kas palielina Latvijas elektroapgādes drošumu. Līdz ar jaunā 420 MW energobloka pabeigšanu, tikusi ievērojami paaugstināta TEC-2 energoefektivitāte, samazinot Latvijas energoatkarību par 30%. Prognozējams, ka jaunā energobloka darba uzsākšana mazinās nepieciešamību pēc elektroenerģijas importa par vidēji 1400 GWh/gadā.
Rīgas TEC-2 ir lielākā Latvijas termoelektrostacija. 1973.−1992. gadā darbību sāk stacijas pirmie ūdens sildkatli, bet 1975.−1979. gadā − četri enerģētiskie tvaika katli un četras tvaika turbīnas.
Ņemot vērā strauji augošo nolietojumu TEC-2 iekārtām, 2004. gada 26. maijā AS "Latvenergo" padome pēc energokompānijas vadības un Rīgas otrās termoelektrocentrāles atbildīgo speciālistu viedokļa uzklausīšanas apstiprināja stacijas rekonstrukcijas nepieciešamību
Tam sekoja 2005. gada 15.martā Latvenergo izsludinātais konkurss par skiču projekta izstrādi Rīgas TEC-2 rekonstrukcijai, uz ko pieteicās trīs pretendenti – uzņēmumi Siemens, Alstom Power un kompānija Iberdrola.
2005. gada 17.augustā tika noskaidrots konkursa uzvarētājs, par Rīgas TEC-2 jaunā energobloka būvnieku izvēloties Spānijas kompāniju "Iberdrola Ingenieria y Consultoria S.A.U./"Iberdrola Generacion S.A.U." ("Iberdrola").
2005. gada 8.decembrī AS "Latvenergo" un Spānijas kompānija Iberdrola parakstīja līgumu par vērienīgo Rīgas otrās termoelektrocentrāles rekonstrukciju un stacijas apkalpošanu. Darījums paredzēja veikt būvniecību par 178 miljoniem eiro, kā arī nodrošināt jaunā energobloka apkalpošanu par 95 miljoniem eiro.
Pēc noslēgtā līguma 2006. gada 13.janvārī tika uzsākti rekonstruējamās Rīgas otrās termoelektrocentrāles būvlaukuma sagatavošanas darbi. 2006. gada 13.septembrī Rīgas rajona Aconē svinīgi tika uzsākta jaunās 400 megavatu (MW) gāzes turbīnas energobloka celtniecība Rīgas 2.termoelektrocentrālē.
2009. gada 13. janvārī starp AS "Latvenergo" un Spānijas kompāniju Iberdrola tika parakstīts nodošanas akts, pilnībā paredzot Rīgas TEC-2 jaunā energobloka komerciālās ekspluatācijas uzsākšanu. Pirms tam vairākus mēnešus energobloks tika pārbaudīts, tam strādājot testa režīmā.
Efektīvi izmantojot kurināmo jaunais energobloks uz vienu siltuma vienību saražos trīs reizes vairāk elektroenerģijas, reizē līdz minimumam samazinot stacijas kaitīgo ietekmi uz vidi.
K.Miķelsons, uzsverot AS Latvenergo tuvošanos vides vērtībām, svinīgā pasākuma atklāšanas laikā uzsvēris: "Ne mazāk svarīgi, ka līdz ar katru atjaunoto ražošanas objektu kļūstam par dabai draudzīgāku uzņēmumu. Ja iepriekš abas termoelektrocentrāles tika darbinātas ar naftas produktiem, tad pašreiz elektroenerģijas ražošanai izmantojam dabai daudz draudzīgāko gāzi. Turklāt, ņemot vērā, ka aptuveni 60% no kopējā elektroenerģijas daudzuma tiek saražots hidroelektrostacijās, var uzskatīt, ka Latvenergo ir viens no zaļākajiem elektroenerģiju ražojošajiem uzņēmumiem Eiropā."
Par godu Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) jaunā energobloka svinīgajai atklāšanai, AS "Latvenergo" ir izveidojis izglītojošu un informatīvu filmu par TEC-2 rekonstrukcijas procesu. Filmā ir redzama elektroenerģijas ražotnes jaunā energobloka celtniecība, sākot ar pamatakmens ielikšanu un noslēdzot filmu ar jaunā energobloka ekspluatācijas uzsākšanu 2008. gada beigās.
Filmā ir attēlots celtniecības process un tā aizkulises, iepazīstinot skatītāju gan ar būvlaukuma sagatavošanas darbiem, gan arī tehnisko komponenšu transportēšanas procesu. Filmā ar savu skaidrojumu un komentāriem piedalās gan AS "Latvenergo" vadība un eksperti, gan arī Latvijas zinātnieki un politiķi.
Filmai ir izveidotas divas versijas, - garā un īsā. Filmas garo versiju interesenti var apskatīt šeit, savukārt saīsinātais variants skatāms šajā adresē.
Andris Siksnis, AS "Latvenergo"
Ārējās komunikācijas daļas vadītājs
Tālr.: 67728811; 29286350