Tāmes izmaiņas celtniecības laikā
Būvniecības sākotnējā tāme var mainīties tikai 2 gadījumos
Foto: Tāmes izmaiņas celtniecības laikā; autors: Tāmes izmaiņas celtniecības laikāBūvniecības sākotnējā tāme var mainīties tikai 2 gadījumos. Pirmais, ja ir sastādīts ļoti skrupulozs līgums, kurā atrunātas cenu izmaiņas procedūra un definēti izmaiņu gadījumi.
Otrs, ja klients būvniecības laikā izmaina atsevišķas pozīcijas apdares materiālos, konstrukcijās vai arī vēlas kaut ko pārbūvēt. Ja klients no savas puses neko nemaina, ja viss notiek kā atrunāts sākumā, tad būvniekam būtu jābūvē par norunāto cenu un "mēs savus solījumus pildām, lai cik "sāpīgi" tas dažkārt mums arī nebūtu. Domāju, ka līdzīgi rīkojas jebkurš vērā ņemams būvniecības uzņēmums", uzsver Ints Krievkalns, Kolonna Būve direktors. Pēdējos divos gados būvniekiem ir īpaši grūti, jo cenas mainās strauji. Tāpēc tagad klientiem tiek iesniegtas tāmes, kurās fiksētās izmaksas ir spēkā aptuveni 1-1,5 mēnešu ilgā laika posmā. Ja šajā laika posmā tiek noslēgts līgums, tad celtniekiem atliek vienīgi izpildīt darbus par atrunāto "ciparu". Dažkārt tāmi nākas pat atsaukt ātrāk, ja tiek konstatētas nopietnas būvmateriālu cenu izmaiņas tirgū.
Dīvains ir fakts, ka masu medijos nereti tiek popularizēts apgalvojums, ka būvniecības materiāli paliek lētāki. Ints Krievkalns: "Skumji, bet tā nav. Lētāki paliek tie materiāli, uz kuriem nav pieprasījuma. Pēdējā gada laikā būvmateriālu cenas augušas vidēji par 10%. Strauji cēlušās cenas metālam – viena tonna vēl nesen maksāja Ls 100- 180, tagad 400 – 600 Ls, atkarībā no marķējuma."
Tirgū ir vērojama darbaspēka izmaksu pieauguma tendence. Ints Krievkalns: "Daudzi brauc strādāt uz ārzemēm. Nevaru gan apgalvot, ka tur var nopelnīt krietni vairāk. Labs meistari arī tepat Latvijā pelna pietiekoši. Bet jebkurā gadījumā ažiotāžu ap "debesmannu Īrijā vai kur citur" tiek izmantota arī spekulatīvos nolūkos un strādnieki pieprasa lielākas algas. Ko tas nozīmēs būvniecības uzņēmumam un klientam turpmāk? Tas saistīts ar būvniecības izmaksu/tāmju sadārdzināšanos.
Ja līgums par objekta būvniecību ir noslēgts pagājušā gada decembrī vai šī gada janvārī, kad darbaspēka izmaksas bija zemākas, tad būvnieks faktiski šobrīd ir zaudētājs. Ja vēl ar materiālu cenu pieaugumu ir iespējams pamatot klientam izmaksu maiņu būvniecības procesā, tad par darbaspēka izmaksām būvnieks atbild pats."
Tēma tapusi sadarbībā ar Kolonna Būve direktoru Intu Krievkalnu