Tautsaimniecības padome aicina aktivizēt darbu pie Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plāna īstenošanas
Foto: Tautsaimniecības padome aicina aktivizēt darbu pie Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plāna īstenošanas
Pēc ekonomikas ministra Daniela Pavļuta aicinājuma pirmdien, 12.novembrī, Tautsaimniecības padomē notika diskusija par uzņēmējdarbības vides novērtējumu Latvijā – gan par esošo situāciju un iemesliem, kāpēc reformas Latvijā tiek īstenotas novēloti, gan par pasākumiem, kas būtu veicami līdz 2013.gada 1.ceturkšņa beigām, uzlabotu Latvijas biznesa vides novērtējumu Pasaules bankas pētījumā Doing Business 2014 un Pasaules Ekonomikas foruma veiktajā Globālās konkurētspējas indeksa vērtējumā.
"Detalizētāk vērtējot nesen publiskotos Doing Business rezultātus, redzam, ka iepriekšējā gada laikā ir veikta virkne uzlabojumu uzņēmējdarbības vidē Latvijā, piemēram, nodokļu nomaksas ziņā, nekustamā īpašumtiesību reģistrācijā un pārrobežu tirdzniecībā, taču citas valstis uzlabojumus veikušas vairāk un ātrāk, kas samazinājis Latvijas pozīcijas kopējā novērtējumā. Tāpēc visām pusēm, kuru darbība ietekmē uzņēmējdarbības vidi Latvijā, ir operatīvi jāidentificē pasākumi, kuras varam veikt līdz 2013.gada 1.ceturkšņa beigām, lai uzlabotu Latvijas biznesa vides konkurētspēju un tas atspoguļotos nākamajos novērtējumos. Šobrīd Ekonomikas ministrija analizē Uzņēmējdarbības uzlabošanas pasākumu plāna izpildi un tuvākajā laikā iesniegs valdībā informatīvo ziņojumu ar savu redzējumu par aktivitātēm, kurās nepieciešams daudz aktīvāks pušu darbs, lai neapstātos pie sasniegtā un turpinātu praktiskus uzlabojumus biznesa vidē Latvijā," Tautsaimniecības padomes sēdē uzsvēra ekonomikas ministrs D.Pavļuts.
Tautsaimniecības padome atbalstīja ekonomikas ministra priekšlikumu sakoncentrēt visus iespējamos resursus, lai četru mēnešu laikā veiktu uzlabojumus uzņēmējdarbību reglamentējošajās procedūrās, tādējādi nodrošinot Latvijas konkurētspējas kāpumu, kas ir par pamatu investīciju piesaistei un līdz ar to ekonomikas izaugsmes kāpumam. Virkne 2012.gada Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas plāna pasākumu izpilde šobrīd tiek diskutēta Saeimā, dažādos lasījumos un komisijās izskatot vairākus likumprojektus, tāpēc sanāksmes laikā TSP izteica aicinājumu Saeimai aktivizēt darbu pie jaunā Būvniecības likuma, kā arī pie grozījumu izskatīšanas Civilprocesa likumā, Likumā par pievienotās vērtības nodokli un Komerclikumā. Vienlaikus TSP aicināja citas par Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas plāna izpildi atbildīgās institūcijas aktīvi strādāt pie iesākto pasākumu īstenošanas.
Latvija stratēģiskais mērķis ir radīt uzņēmējdarbībai un investīcijām labvēlīgu vidi, kas būtu par pamatu jaunu darba vietu radīšanai un līdz ar to labklājības celšanai. Tuvāko gadu laikā Latvijai jāspēj iekļūt un ilgtermiņā saglabāt savas pozīcijas Doing Business 20 labāko valstu vidū un starp 50 pirmajām valstīm Globālās konkurētspējas indeksā.
Vienlaikus Tautsaimniecības padomes locekļi tika iepazīstināti ar šā gada oktobrī apstiprināto jauno Tautsaimniecības padomes nolikumu, kas mainīs līdzšinējo TSP darba organizāciju, pastiprinot darbu pie dažādu dokumentu un iniciatīvu izvērtēšanas specifiskās nozaru komitejās.
Turpmāk Tautsaimniecības padomes institucionālo sistēmu veidos 6 komitejas – Iekšējā tirgus, Konkurētspējas, Enerģētikas, Būvniecības un mājokļu politikas, Tūrisma, kā arī Mazo un vidējo komersantu komiteja. Komiteju sastāvā būs nozaru politikas ministrijas un nevalstisko organizāciju pārstāvji; komitejas vadītājus un nolikumus apstiprinās TSP Vadības komiteja, kurā ietilpst ekonomikas ministrs un 4 TSP dibinātāju pārstāvji – Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Darba devēju organizācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības.
Kā zināms, Ekonomikas ministrijas Tautsaimniecības padome ir Latvijas uzņēmēju, valsts struktūru un citu organizāciju pārstāvju konsultatīva padome, kura izskata un seko līdzi tādu jautājumu risināšanai, kas ir nozīmīgi Latvijas tautsaimniecības attīstībai. Padome arī sagatavo priekšlikumus un pieņem rekomendējošus lēmumus par šiem jautājumiem un realizē dialogu starp Ekonomikas ministriju un uzņēmējiem. Tās darbības mērķis ir veicināt uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides politikas veidošanu un īstenošanu Latvijā, kā arī veicināt ilgtspējīgas tautsaimniecības attīstības principu ieviešanu un sekmēt valsts ilgtspējīgas attīstības procesu un sabiedrības līdzdalību tajā.