Telpas siltuma sargātāji gaisa aizkari

Telpas siltuma sargātāji gaisa aizkari

Strauja auksta gaisa plūsma siltā telpā ir ļoti nepatīkama, īpaši, ja laukā valda sals. Šāda aukstuma "ieskriešana" telpās notiek caur atvērtām durvīm, logiem vai citām atverēm, kas tiek bieži virinātas. Protams, dzīvojamās mājās šāda problēma nav aktuāla, tā vairāk raksturīga publiskām sabiedriskām telpām – veikaliem, ēdināšanas iestādēm, industriāliem objektiem – noliktavām, ražošanas telpām, autoservisiem u.tml., kur durvis un vārti tiek virināti regulāri. Risinājums aukstās gaisa plūsmas apturēšanai ir gaisa aizkaru uzstādīšana, kas bloķē aukstā gaisa tālāku iekļūšanu telpās.

Gaisa aizkari ir ventilācijas ierīce, kas rada ātru gaisa plūsmu, veidojot neredzamu "sienu" jeb barjeru, kas neļauj siltajam gaisam izkļūt laukā, bet aukstajam ieplūst telpā to atdzesējot (vasarā iegūstams pretējs efekts – telpa netiek papildu sasildīta, ieplūstot karstam gaisam no ārpuses). Gaisa aizkaru iekārtu parasti uzstāda virs durvīm vai vārtiem tā, lai gaisa plūsma tiktu vērsta uz leju. Pareizi uzstādīti un funkcionējoši gaisa aizkari palīdz telpā uzturēt komfortablu temperatūru bez papildu izdevumiem. Turklāt līdztekus gaisa aizkari neļauj telpā iekļūt dūmiem, putekļiem, insektiem.

Īsi no vēstures

Pirmo reizi ideja par gaisa izmantošanu aizkaru veidā, kas kalpotu kā robeža starp auksto un silto gaisu, radās ASV. Tradicionāli, projektējot mūsdienīgās ventilācijas sistēmas, tajās tiek izmantoti jaudīgi ventilatori, ko uzstāda pie griestiem, bet gaiss tiek izvadīts caur restītēm grīdas līmenī. Šādas sistēmas montāža, kur nepieciešams izmantot visnotaļ sarežģītas cauruļvadu sistēmas, kā arī pati tās ekspluatācija ir ļoti dārga. Tāpēc ASV kompānija Systemair izveidoja alternatīvu sistēmu, īpašu uzmanību pievēršot maksimālas efektivitātes radīšanai un līdz minimumam samazinot izmaksas un montāžas darbu apjomu. Tā radās gaisa aizkari.

Gaisa aizkaru veidi

Pēc darbības principa gaisa aizkarus iedala trīs grupās:

 • gaisa aizkari ar elektrisko sildītāju;
 • gaisa aizkari ar ūdens sildītāju;
 • gaisa aizkari bez papildu piesildes.

Atkarībā no uzstādīšanas veida izšķir horizontālos gaisa aizkarus, ko novieto virs ailes un gaisa plūsma būs vērsta vertikāli, vertikālos gaisa aizkarus, ko montē vienā vai abās ailes malās un tādējādi gaisa plūsma būs horizontāla, un iebūvējamo aizkarus, ko iebūvē piekaramajos griestos vietās, kur durvju aile un griesti ir vienā līmenī.

Gaisa aizkariem ar elektrisko sildītāju būs lētākas uzstādīšanas izmaksas, savukārt ekspluatācijā izdevīgāki būs aizkari ar ūdens sildītāju, jo tie siltumu iegūst no kopējās ēkas apkures sistēmas. Aizkari bez papildu piesildīšanas iespējas būs lētāki visu kopējo izmaksu ziņā, taču to darbība notiek ar telpā jau esošo gaisu, netiek nodrošināts papildu siltums, tāpēc ziemā iespējami nelieli siltuma zudumi, īpaši vietās, kur durvis tiek virinātas ļoti bieži.

Savukārt pēc uzbūves un izskata gaisa aizkarus iedala vairākās grupās:

 • standarta gaisa aizkari, kas lielākoties ir labs ekonomisks risinājums, vienkārši ekspluatācijā;
 • komforta gaisa aizkari, kas piedāvā plašākas iespējas – papildu aprīkojumu u.tml.;
 • dizaina gaisa aizkari, kas atšķiras ar interesantāku dizainu un papildelementiem;
 • industriālie gaisa aizkari, kas īpaši paredzēti ražošanas telpām, noliktavām u.tml.


Kā pareizi izvēlēties gaisa aizkarus

Izvēloties gaisa aizkarus, vispirms jāveic šādi aprēķini:

 • gaisa aizkara garuma aprēķins;
 • gaisa aizkara plūsmas jaudas aprēķins;
 • gaisa aizkara radītās plūsmas ātruma aprēķins;
 • vadības iekārtas veids (ar pulti vai termostatu);
 • uzstādīšanas veids (horizontāli vai vertikāli);
 • siltumnesēja veids (elektrība vai karstais ūdens).

Speciālisti norāda, ka īpaši svarīgi ir izvēlēties konkrētajam objektam pareizāko gaisa aizkaru veidu. Tāpēc būtiski ir arī šādi aprēķini: ailes platums, kur paredzēts uzstādīt aizkarus, augstums, kurā paredzēts uzstādīt šo iekārtu, un gaisa plūsmas ātrums. Savukārt visus aprēķinus, kas saistīti ar gaisa plūsmu, jāuztic profesionālam speciālistam, kas palīdzēs izvēlēties un uzstādīt gaisa aizkarus.

Jāievēro:

1. Jo augstāka aile, jo aizkara radītajai gaisa plūsmai jābūt lielākai.

2. Gaisa aizkaram ir jānosedz viss ailes platums un vēl mazliet vairāk.

3. Izmēros lielām ailēm ieteicams uzstādīt vairākus gaisa aizkarus, kuru gaisa plūsmas "pārklājas" viena ar otru, neradot pārtraukumus.

4. Liela izmēra objektos, kur ir vairākas ieejas un izejas, jāraugās, lai neveidojas caurvējš.

5. Ēkās, kur nav pieļaujama gaisa aizkaru uzstādīšana virs durvju ailes, iespējams risinājums ar vertikālo gaisa aizkaru izmantošanu.

Nereti gaisa aizkarus vēlas izmantot kā papildu apsildes elementu telpā. Speciālisti uzsver, ka pēc savas funkcionalitātes gaisa aizkari nav paredzētu telpu apsildei. Tā ir energoresursus taupoša iekārta, kas "aiztur" aukstā gaisa ieplūšanu telpā, neļaujot atdzist telpas temperatūrai.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA Onninen

www.onninen.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.